Zrádné smartphony: spyware

Pokud chce v dnešní době někdo někoho špehovat, nepotřebuje k tomu žádné nákladné vybavení ani znalosti.

Pokud zavítáte např. na stránky společnosti Retina-X Studios, můžete si zakoupit jejich software Mobile Spy, který byl již v roce 2011 k dispozici pro všech pět nejpoužívanějších operačních systémů tj. pro Symbian, iPhone, Android, BlackBerry a Windows Mobile. Nyní, zdá se, už jen pro Android.

Poté, co vám útočník Mobile Spy na váš telefon nainstaluje a nakonfiguruje, tak ten se již nezobrazuje v seznamu nainstalovaných aplikací ani v seznamu běžících úloh a ani na sebe žádným jiným způsobem neupozorňuje, takže se o tom, že vám na vašem telefonu běží Mobile Spy, vůbec nedozvíte.

Z výše uvedené skutečnosti vyplývá, že byste svůj telefon prakticky vůbec neměli dávat z ruky, protože samotná instalace je otázkou několika málo sekund a dostat se do uzamčeného telefonu může být někdy také velice snadné. Pokud byste chtěli Mobile Spy odinstalovat nebo změnit úroveň logování, je to možné vytočením tajného klíče na samotném telefonu. Mobile Spy umožňuje zaznamenávat:

  • číslo příchozího a odchozího hovoru a délku trvání;
  • kompletní obsah přijatých i odeslaných SMS zpráv;
  • kotakty, úkoly, poznámky, události v kalendáři;
  • navštívené URL;
  • pořízené fotky a videa;
  • GPS pozici.

Pokud se Mobile Spy nachází na vašem telefonu a dojde k akci, která se má logovat, např. na váš telefon přijde SMS zpráva nebo je z něj naopak nějaká SMS odeslána, je tato informace přes internet přenesena na server, kde je uložena. K tomuto serveru se pak útočník přes internet připojí a obsah všech SMS zpráv si může prohlédnout, a to včetně dalších informací jako je telefonní číslo příjemce nebo odesílatele dané zprávy a její datum a čas.

Na stránkách společnosti Retina-X Studios se píše, že software byste měli instalovat pouze na telefon, který je váš. Nicméně i v takovém případě se můžete dostat do problémů, pokud se druhá strana dozví, že si čtete bez jejího vědomí a souhlasu zprávy, které byly určeny pouze jí. To, že jste telefon koupil vy, a že za něj platíte účty, nemění nic na skutečnosti, že byste neměli číst soukromou korespondenci svého zaměstnance, manželky nebo přítelkyně.

Je otázka, zda používání SW tohoto typu není protizákonné a zda vůbec může fyzická osoba SW tohoto typu legálně používat?

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: ,


K článku “Zrádné smartphony: spyware” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: