Způsobí Finger Vein revoluci v biometrii?

finger-veinFinger Vein technologie je založena na skenování krevního řečiště prstu, které je biometrickou charakteristikou, jež je typická pro každého člověka, a která se zpravidla v průběhu života nemění.

Této charakteristiky je možno využít v rámci identifikace nebo autentizace osob, kdy dochází k porovnání pořízené charakteristiky proti referenčnímu vzorku. Jedná se o jednu z nejbezpečnějších biometrických autentizačních metod, která není náročná na implementaci a provoz. Tam, kde byla tato technologie zatím nasazena, tak byla ze strany uživatelů i pozitivně hodnocena.

Není se čemu divit, uživatelé si nemusí nic pamatovat, nic sebou tahat, nejsou nijak obtěžováni, a vlastní identifikace nebo autentizace též probíhá velice rychle. Stačí jen přiložit prst ke speciální čtečce, která ho prosvítí a vyhodnotí, zda odpovídá konkrétní osobě nebo ne.

Při skenování krevního řečiště nedochází k pořizování otisku prstu, takže odpadá i obava a nechuť uživatelů tuto charakteristiku poskytovat. Zde není možné si otisk někde sejmout ze sklenice a pak si vyrobit gelovou atrapu. Vzhledem k tomu, že cévní mapy jsou v systému uloženy pomocí jednosměrných funkcí, tak z nich není možné zpětně zrekonstruovat podobu krevního řečiště.

Toliko šedá teorie. Jak to funguje v praxi, jsme se zeptali Ing. Michala Maxi, manažera obecné bezpečnosti v ČSOB, který tuto technologii spolu s dalšími zaměstnanci testuje. Dále následuje přepis rozhovoru.

Proč jste se rozhodli tuto technologii vyzkoušet, čipové karty se vám neosvědčily?

Čipové karty, které používáme po mnoho let, jsou spolehlivé, denně je použije kolem dvou tisíc zaměstnanců, kteří projdou turnikety, jež jsou umístěny na vstupu do naší budovy. Nevýhodou karet však je, že mohou být zcizeny, ztraceny, zničeny nebo půjčeny jiné osobě a mají také omezenou životnost. To v případě Finger Vein technologie nehrozí. Zde bychom mohli nejen zajistit vyšší úroveň bezpečnosti, ale dosáhnout i výrazných úspor, co se týká nákladů.

Jaké jsou vaše aktuální zkušenosti s touto technologií?

Velice dobré. Popravdě řečeno, dosavadní výsledky jsou lepší, než jsme očekávali. Testování se momentálně dobrovolně účastní několik stovek zaměstnanců a vesměs se setkáváme jen z pozitivními ohlasy. Pokud měl někdo nějaké připomínky, tak spíš k rychlosti. Ověření krevního řečiště skutečně trvá o něco dél než komunikace s čipem na kartě.

Jak dlouho trvá pořízení této biometrické charakteristiky?

Samotné pořízení trvá v průměru 20 sekund. Obvykle opakovaně snímáme krevní řečiště prostředníčku levé a pravé ruky. Tento prst je volen proto, že při jeho snímání se prst nachází v ideální poloze, a tak je eliminováno jeho chybné vložení do snímače.

Stalo se vám, že by zaregistrovaný uživatel neprošel?

V rámci pilotního projektu jsme se setkali s tím, že někteří uživatelé neprošli „hned napoprvé“. Do jisté míry však průchod závisel v individuálních případech na jejich ochotě pokus opakovat. Oproti technologiím, které snímají otisk prstu, zde nehrozí, že by někdo neprošel jen proto, že by měl poraněné nebo špinavé prsty. Míra nesprávného odmítnutí je u této technologie 0,01 % a přijmutí pak dokonce 0,0001 %. (Jedná se o False Rejection Rate, zkr. FRR a False Aceptance Rate, zkr. FAR, pozn. redaktora).

Dovedete si představit, že by se tato technologie začala objevovat i na bankomatech?

V zahraničí tato možnost již funguje. Např. v Japonsku již dnes musí všechny banky ze zákona používat biometrii, a Finger Vein tam představuje 80 % trhu (více než 200 bank, 4 z 5 největších, na 76 000 ATMs). V Turecku Finger Vein používá druhá největší banka na trhu (3000 ATMs, 1000 poboček, 40.000 POS). Kromě toho se v Turecku používá Finger Vein i ve zdravotnictví, kde ušetřili po implementaci 1/3 státních výdajů z povinného zdravotního pojištění).

A u nás nebo v okolních státech?

K nám nejblíže je Polsko, kde Finger Vein nasadilo několik bank včetně větších hráčů, např. Bank BPH (součást GE Capital group – 287 poboček, 1800 zařízení). Jak jsem již zmínil, my jsme v tuto chvíli ve fázi testování technologie Finger Vein. Je zřejmé, že možnosti biometrie a souvisejících technologií jsou skutečně velmi zajímavé, a protože lidé v ČR jsou k novým technologiím stále více otevření, také naše banka tyto možnosti diskutuje a analyzuje. Zvažujeme i další biometrické technologie, a to v rámci celé skupiny ČSOB.

Pro citování tohoto článku ve své vlastní práci můžete použít následující odkaz:
ČERMÁK, Miroslav, 2014. Způsobí Finger Vein revoluci v biometrii?. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/zpusobi-finger-vein-revoluci-v-biometrii/. [citováno 07.12.2024].

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: ,

  1. Jan P.

    Mám s touto metodou praktické zkušenosti. Občas se mi stalo, že to nevyhodnotí správně na první pokus, ale asi je to spíš tím, že člověk špatně přiloží prst, protože další pokus je úspěšný. A i s průkazkou se to občas stane. Výhoda je, že člověk nikdy žádnou průkazku nezapomene či neztratí a nemá pak s tím vzniklé problémy. Uvítal bych to v široké praxi podobně jak tomu je dle článku v Japonsku.


K článku “Způsobí Finger Vein revoluci v biometrii?” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: