Zlatá rezerva

Stejní lidé, kteří šířili SPAM ohledně investic do diamantů, vybízejí nyní k investicím do zlata.

Pokud jde o význam zlata jako uchovatele hodnoty a ochrany proti inflaci, tak jste na tom sice o něco lépe než u diamantů, ovšem ani investici do zlata vám nemohu doporučit, protože si nemyslím, že je teď ta nejvhodnější doba a vůbec.

Zlato je značně volatilní a jeho cena je snadno ovlivnitelná ze strany vlády. Když se podíváte, jak se vyvíjela cena zlata v dlouhém období, tak zjistíte, že největší vrchol je dávno za námi a pokud se bude cena zlata vyvíjet podobně jako v historii, a nebude zde žádný podstatný důvod k nějakému růstu, tak může spíš jeho cena v delším období začít zase klesat. Ostatně není důvod, aby rostla.

Problém je, že prodejci zlata vám ve svých propagačních materiálech ukážou vývoj zlata za posledních pár let, jako kdyby jeho předchozí vývoj nebyl vůbec důležitý. Jenže on je pro posouzení výhodnosti této investice naprosto klíčový. Když se totiž podíváte na tento graf, tak zjistíte, že ten graf v delším období má trochu jiný průběh a investice se vám už jistě nebude zdát až tak výhodná.

Ptát se obchodníků se zlatem, zda investovat do zlata je nesmysl. Samozřejmě, že vám budou doporučovat investici a argumentovat diverzifikací rizika, ochranou proti inflaci, snadnou směnitelností, a růstem jeho ceny v době krize. Jenže opět stejně jako u těch diamantů to nebude investice, s nějakou úžasnou návratností. Naopak budete tratit.

Důvodem je mimo jiné rozdílná prodejní a výkupní cena zlata, tzv. spread a ten může činit až několik desítek procent. Můžete také narazit na nejrůznější firmy, které cíli na nízkopříjmovou skupinu obyvatel a snaží se je přesvědčit k investování menších částek do zlatých slitků v pravidelných splátkách, jenže i tady se nákup prodraží o několik jednotek procent.

Na jejich inzeráty můžete narazit prakticky všude, obzvlášť na nejrůznějších pochybných inzertních serverech, kde je na to nabalena i nabídka práce, rozuměj prodej zlata a shánění dalších prodejců pod příslibem vybudování pasivního zdroje příjmu. Ne, ani zde tenhle MLM model nebude fungovat.

Když už zlato, tak větší kusy a rozhodně ne šperky, tam platíte za umělecké zpracování, které při výkupu nikdo neocení. Když se nad tím zamyslíte tak ono vlastně o nějaké investici do zlata nelze ani hovořit, protože držení zlata vám nebude generovat žádné pozitivní cash flow.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.


K článku “Zlatá rezerva” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: