Zákon o hazardních hrách

hazardDne 26. května 2016 byl schválen Zákon o hazardních hrách č. 186/2016 Sb., který se vztahuje na provozování hazardních her na území České republiky.

Zákon definuje pojem hazardní hra, druhy hazardních her a podmínky jejich provozování. Zákone dále definuje, kdo může být provozovatelem těchto her, a jaké jsou povinnosti provozovatelů hazardních her a jaké musí přijmout opatření. Značnou kontroverzi pak vyvolává část čtvrtá tohoto zákona, která se věnuje hazardním hrám provozovaných přes internet.

Sporný je pak především § 82, který poskytovatelům internetu, dále jen ISP, ukládá povinnost zamezit do 15 dnů přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami, který dle § 84 spravuje ministerstvo.

Hlavním argumentem odpůrců tohoto zákona, kteří za tímto účelem založili i webové stránky prichazicenzor, je, že jeho přijetím bude omezena svoboda internetu, a že ministerstvo může této své pravomoci zneužít k zablokování jakékoliv stránky.

Ano, teoreticky tady ta možnost je, nicméně prakticky k tomu docházet stejně nebude, alespoň tak lze interpretovat stanovisko náměstka ministra JUDr. Ondřeje Závodského, Ph.D., které najdete na stránkách mfcr.

Dalším argumentem odpůrců tohoto zákona pak je, že by důsledným aplikováním požadavků tohoto zákona mohly vzrůst náklady ISP, a ti by v konečném důsledku mohli zdražit internet. To by bylo skutečně nepříjemné, a toho bych se možná bál víc. Dovedu si představit i situaci, že by někteří ISP mohli tohoto zákona využít jen k tomu, aby mohli zdražit.

No a konečně poslední věc, která odpůrcům tohoto zákona vadí, že tento zákon vůbec nesplní svůj účel, neboť v praxi se nepodaří dané weby úspěšně blokovat a hráči se na tyto weby budou stejně připojovat. A tohle je asi největší úskalí tohoto zákona, protože jak blokaci stránek provádět, není nikde popsáno a žádný prováděcí předpis k tomuto zákonu neexistuje.

V zásadě se nabízí dvě možnosti, jak blokování stránek realizovat. Buď je možné blokování provádět na úrovní DNS anebo analyzovat obsah všech stránek, ke kterým uživatel přistupuje.

Blokování na úrovni DNS je možné, jednoduché a nenákladné, nicméně by tímto způsobem došlo k zablokování celého webu, tedy nikoliv jen stránek s danou hrou. Kromě toho uživatel internetu vůbec nemusí využívat DNS svého ISP, takže i když ten blokaci provede, tak uživatel se na stránky stejně dostane.

Určitým řešením by bylo filtrování obsahu na sedmé vrstvě, jaké se používá např. v některých větších firmách. Jenže i toto řešení se dá poměrně snadno obejít šifrovaným spojením přes nejrůznější anonymizéry a proxy servery, takže nákup takového HW řešení ze strany ISP nedává moc smysl.

Naprosto zbytečná je pak z tohoto pohledu i diskuse, jestli by nebylo lepší spíš než u ISP, provádět blokování hazardu na národní úrovni, protože ať už se rozhodneme pro jakékoliv řešení, tak se bude jednat o ne moc účinné řešení.

Osobně bych si proto tipoval, že pokud vůbec k nějakému blokování dojde, tak povětšinou na úrovni DNS. Otázka je, jak dlouho tento zákon a v této podobě vydrží, a o kolik se díky němu zvýší příjem do státního rozpočtu.

Pro citování tohoto článku ve své vlastní práci můžete použít následující odkaz:
ČERMÁK, Miroslav. Zákon o hazardních hrách. Online. Clever and Smart. 2016. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/zakon-o-hazardnich-hrach/. [cit. 2025-01-20].

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.


K článku “Zákon o hazardních hrách” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: