Windows Live Messenger

Cílem tohoto příspěvku je seznámit čtenáře s aplikací Windows Live Messenger a neoficiálním rozšířením Messenger Plus! Live.

Windows Live Messenger je aplikace vyvinutá společností Microsoft, která umožňuje kromě komunikace s ostatními uživateli formou textových zpráv i přenos hlasu, videa a souborů. Důležité je také zmínit, že tato aplikace je  dostupná i pro smartphony vybavené operačním systémem Windows Phone, iOS, Android, RIM.

Registrace v síti Windows Live

Abychom mohli vůbec začít Windows Live Messenger používat, musíme se nejprve zaregistrovat. Při registraci musíme zadat e-mailovou adresu, která bude sloužit pro přihlášení k této službě. Uživatel si může vytvořit e-mailovou adresu na těchto doménách: livemail.com nebo hotmail.com. Pokud je uživatelem požadovaná e-mailová adresa již obsazena, systém nabízí možné varianty. Uživatel ale může stejně tak pro registraci použit i vlastní e-mailovou adresu, kterou již má u jiného poskytovatele. V takovém případě se ale ochuzuje o možnosti, které z použití e-mailové adresy služby Windows Live vyplývají. Konkrétně se mu nebude v okně Windows Live Messenger objevovat oznámení, že obdržel novou e-mailovou zprávu.

V dalším kroku je nutné zadat heslo, které musí být minimálně 6 znaků dlouhé. Pro případ, že by uživatel heslo zapomněl, doporučuje Microsoft uvést alternativní e-mailovou adresu, na kterou budou uživateli zaslány informace potřebné pro nastavení nového hesla. Jako druhou variantu pro případ zapomenutí hesla Microsoft nabízí možnost zadat kontrolní otázku a odpověď. V takovém případě je pro ověření identity uživatele použita právě odpověď na tuto otázku.

Tuto druhou variantu však příliš nedoporučuji, neboť správná odpověď na kontrolní otázku může být útočníkem snadno odhalena. Dále je nutné zadat jméno, příjmení, zemi, kraj, PSČ, pohlaví a rok narození. Všechny tyto údaje jsou povinné. Pro dokončení registrace pak již nezbývá, než jen správně opsat znaky uvedené na obrázku a kliknout na tlačítko „Souhlasím“. Pokud je vše správně vyplněno, je uživateli vytvořen účet a může začít přistupovat ke všem službám Windows Live.

Instalace aplikace Windows Live Messenger

Windows Live Messenger je rychlý, stabilní a poměrně bezpečný klient, který je k dispozici pro operační systémy Windows XP, Windows Vista, Windows 7 a Windows Mobile. Nejprve si stáhneme instalační soubor wlsetup-custom.exe o velikosti něco málo přes 1MB, spustíme ho a řídíme se pokyny na obrazovce. Vzhledem k tomu, že program s uživatelem komunikuje v češtině, neměli byste mít s instalací žádný problém.

Spuštění aplikace Windows Live Messenger

Aplikace se standardně spouští spolu se systémem, a pokud běží, je reprezentována ikonou v systray. Defaultně se instaluje do adresáře „C:\Program Files\Windows Live\Messenger\msnmsgr.exe“, odkud ji lze případně ručně spustit.

Přihlášení se pomocí účtu Windows Live ID

Po zadání uživatelského jména resp. e-mailové adresy a hesla a kliknutí na tlačítko Přihlásit, proběhne autentizace uživatele. Pokud byly zadány správné přihlašovací údaje, zobrazí se hlavní okno aplikace a můžete začít s aplikaci pracovat. Pokud zaškrtnete „Zapamatovat uživatele“, nebudete muset zadávat pokaždé své uživatelské jméno, zaškrtnutím „Zapamatovat heslo“ nebudete muset zadávat ani své heslo a konečně zaškrtnutím „Přihlásit automaticky“ budete, jak již ostatně název sám napovídá, automaticky přihlášen ke službám Windows Live Services. Pokud se chcete přihlásit, ale nechcete, aby se o tom dozvěděli ostatní uživatelé sítě, klikněte na Přihlásit se jako a vyberte „Zobrazit jako offline“

Vytvořte si svůj avatar

V horní části aplikace Windows Live Messenger se nachází obrázek a jméno, kterým se prezentujete ostatním uživatelům sítě. Tento obrázek tzv. avatar se zobrazuje též ostatním uživatelům sítě v seznamu kontaktů a v okně komunikace. Výchozí obrázek můžete samozřejmě změnit za jiný, stačí ho jen do tohoto místa přetáhnout myší. Pokud máte webovou kameru, může se váš avatar dokonce měnit podle toho, jaké používáte v komunikačním okně smajlíky. Stačí na avatar poklepat, v nově otevřeném dialogovém okně kliknout na tlačítko „Dynamický obrázek“ a postupovat dále podle instrukcí. Program si ke každému smajlíku uloží vaši fotografii nebo 4 sekundové video. Samozřejmostí je i změna jména, pod kterým chcete vystupovat. Tu provedeme tak, že klikneme na zobrazované jméno a v kontextovém menu vybereme „Změnit zobrazované jméno“.

Změňte svůj status

Hned vedle vašeho jména je uveden váš status. Po přihlášení je váš status „K dispozici“. Pro ostatní uživatele je to signál, že jste připojen a mohou se pokusit o komunikaci s vámi. V okamžiku, kdy nejste přihlášen, se ostatním uživatelům, kteří vás mají ve svých kontaktech, zobrazuje u vašeho jména status „Není k dispozici“. Pokud jste přihlášen, ale nepřejete si být rušen, zvolte „Zaneprázdněn“. Do tohoto stavu se ostatně váš status automaticky přepíná, pokud je aplikace, ve které právě pracujete, maximalizována na celou obrazovku nebo je spuštěna prezentace. K dispozici jsou i další statusy a je možné si dokonce vytvořit i své vlastní.

Napište krátkou právu

Hned pod vaším statusem může být uvedena krátká zpráva, která se bude zobrazovat ostatním uživatelům. Tuto zprávu můžete poklepáním na text „Sdílet rychlou zprávu“ změnit. Kromě toho zde můžete nastavit, zda se má ostatním uživatelům zobrazovat, jakou hudbu právě posloucháte. To je ale možné jen v případě, že pro přehrávání hudby používáte Windows Media Player.

Mějte přehled o došlých e-mailech

Pokud do vaší schránky přijde nový e-mail, Windows Live Messenger vás na to upozorní. Kromě toho je počet nepřečtených e-mailů trvale zobrazen v hlavním okně aplikace vedle tlačítka s obálkou.

Oblíbené položky

Sem si můžete přetáhnout uživatele, se kterými nejčastěji komunikujete. Nemusíte je pak hledat mezi ostatními kontakty.

Skupiny

Zde si můžete vytvářet skupiny a do nich přidávat jednotlivé uživatele. Nejde jen o to, že v okamžiku, kdy je váš adresář kontaktů již značně rozsáhlý, tak se dokážete ve svých kontaktech rychle orientovat, ale především je možné se členy vaší skupiny zahájit diskusi.

Kontakty

V této části jsou uvedeni uživatelé, se kterými můžete komunikovat. U každého uživatele je zobrazeno jeho jméno a status. Může si vybrat, zda se má u každého uživatele zobrazovat jeho avatar a v jaké velikosti.

Novinky

V dolní části hlavního panelu aplikace se zobrazují aktuální informace o uživatelích, které máte ve svém seznamu. Každý uživatel si může nastavit, jaké informace se mají o něm zobrazovat ostatním uživatelům, a vy si můžete též nastavit, které informace chcete přijímat.

Reklama

Ve spodní části aplikace se zobrazuje reklama, které se lze zbavit instalací a spuštěním A-patch for Windows Live Messenger a zaškrtnutím volby „No advertisement“.

Zahájení komunikace

Nyní, když jsme se s aplikací stručně seznámili, se podíváme na to, jak zahájit komunikaci s ostatními uživateli sítě. Uživatel může prostřednictvím aplikace Windows Live Messenger zahájit komunikaci v podstatě s kýmkoliv, kdo má účet v systému Windows Live nebo Yahoo. Tuto osobu však musí mít ve svých kontaktech. Přidat jiného uživatele do svých kontaktů může uživatel v zásadě dvěma způsoby. Kliknutím na přidat kontakt se zobrazí formulář, ve kterém stačí zadat e-mailovou adresu uživatele. Můžete vyplnit i další údaje, ale nemusíte. Zároveň tato osoba obdrží zprávu, že s ní chcete komunikovat. Pokud tato osoba vaše pozvání ke komunikaci přijme, je kontakt potvrzen a vy s ní může začít komunikovat.

To, že musí druhá strana potvrdit, že s vámi chce komunikovat je podstatné. Ostatně i vás si může někdo přidat do svých kontaktů a potom vám přijde pozvánka ke komunikaci a pokud ji potvrdíte, daná osoba se vám objeví ve vašich kontaktech. Pro zahájení komunikace pak již stačí kliknout na jméno nebo avatar osoby, se kterou chcete komunikovat, a otevře se vám okno konverzace. V horní levé polovině okna se zobrazuje avatar osoby, se kterou právě komunikujete, v levé dolní polovině okna se zobrazuje váš avatar. V horní pravé části se zobrazuje průběh komunikace a v pravé dolní části píšete zprávy. Do spodního políčka napište vzkaz a klávesou Enter odešlete.

Kromě smajlíků, které jsou běžnou součástí snad všech Instant Messengerů, můžete druhému uživateli aplikace Windows Live Messenger zaslat i tzv. mrknutí nebo ho šťouchnout. Mrknutí není nic jiného, než animovaný obrázek, který se vám oběma zobrazí v okně komunikace. Šťouchnutí pro změnu způsobí, že se jeho komunikační okno zatřepe a ozve se zvukový doprovod.

Kreslení

Kromě psaní textových zpráv můžete do pole pro odesílání zpráv i kreslit. Přepínání mezi psaním a kreslením se provádí kliknutím na tlačítko se symbolem tužky a písmena A v pravém spodním rohu komunikačního okna.

Přenos souborů

Pokud chcete vaše sdělení doplnit o obrázky není nic jednoduššího, než daný soubor přetáhnout do okna komunikace a Windows Live Messenger vašeho partnera vyzve, aby příjem souboru potvrdil.

Audiovizuální volání

Pokud kliknete v horním menu na položku „Video“, automaticky se zapne webová kamera a vy můžete zahájit konverzaci tváří v tvář a to i v celoobrazovkovém režimu.

Audio volání

Pokud kliknete na položku „Zavolat“, můžete se svým partnerem začít hovořit. V obou případech je samozřejmě nutné mít mikrofon.

Přenášení videa

Pokud chcete jen přenášet video, klikněte na ikonu webové kamery vedle avataru a zvolte „Zobrazit obraz webové kamery tohoto kontaktu“

Komunikace s více lidmi najednou

Pokud chcete komunikovat s více osobami najednou, maximálně však s dvaceti, musíte si vytvořit skupinu a do této skupiny dané uživatele přidat. Po vybrání příslušné skupiny se otevře okno konverzace a všichni členové skupiny, kteří jsou online, obdrží zprávu a komunikace může začít. Ti členové, kteří nebyli online, si mohou přečíst obsah proběhlé konverzace na stránce Windows Live Groups

Hraní her

Aplikace Windows Live Messenger umožňuje hrát hry s přáteli. Stačí kliknout v menu okně komunikace na položku „Hry“.

Aktivity

Po kliknutí na „Aktivity“ a „Požádat o vzdálenou pomoc“ – dojde ke spuštění programu vzdálená pomoc a po potvrzení je vašemu partnerovi zobrazena vaše pracovní plocha a on může převzít vaši klávesnici a myš. Po kliknutí na „Sdílení aplikací“ je možné sdílet aplikace nainstalované na počítači s vaším partnerem. Po kliknutí na „Tabule“, můžete se svým partnerem společně kreslit na tabuli.

Sdílení souborů

Pokud chcete sdílet své soubory s větším počtem uživatelů, klikněte na položku “Soubory“ a dále „Publikovat soubory on-line“. V tomto případě dojde k nahrání vašich souborů na server Skydrive společnosti Microsoft, na kterém máte k dispozici diskový prostor o velikosti několika GB. Pokud chcete sdílet jen jeden soubor s partnerem, se kterým právě komunikujete, zvolte „Odeslat jeden soubor nebo fotografii“. Ovšem totéž můžete udělat prostým přetažením souboru do okna aplikace.

Fotografie

Pokud si chcete s partnerem, se kterým právě komunikujete, vzájemně vyměňovat své fotografie, použijte volbu „Fotografie“. V okně komunikace se poté začnou postupně objevovat fotografie, které jste určili ke sdílení. Aktuálně prohlížená fotografie se pak zobrazuje v oknech obou komunikujících.

Pozvat

Pokud zjistíte v průběhu komunikace se svým partnerem, že byste potřebovali ke komunikaci přizvat ještě někoho dalšího, můžete tak učinit kliknutím na „Pozvat“.

Blokovat

Pokud nechcete, aby vás někdo otravoval, můžete ho zablokovat. Od této chvíle vám nebude moci posílat zprávy, ani neuvidí, zda jste on-line.

Messenger Plus! Live

Pokud by vám stávající možnosti Windows Live Messenger nestačily, můžete si stáhnout a nainstalovat Messenger Plus! Live. V hlavním okně Windows Live Messengeru uvidíte poté dvě nová tlačítka, která zobrazují nabídku pro Messenger Plus! Live a jeho doplňkové skripty. Mezi nejzajímavější funkce této aplikace bezesporu patří:

  • možnost současného spuštění více instancí Windows Live Messenger – hodí se, pokud potřebujete používat současně více identit
  • logování probíhající konverzace do souboru – obsah konverzace je možné si kdykoliv znovu přečíst
  • vytváření vlastních statusů
  • komunikace s jednotlivými uživateli v záložkách – oceníte, pokud komunikujete s více uživateli a nechcete mít na ploše otevřenou spoustu oken
  • automatické nahrazování předefinovaných zkratek celými větami – pokud této zkratce bude předcházet lomítko, bude tato zkratka nahrazena předem definovaným textem
  • upozorňování na nové zprávy v jakékoliv schránce, ke které jste zadali v Messenger Plus! Live přihlašovací údaje
  • bohaté možnosti formátování textu
  • snadná změna vzhledu prostřednictvím nejrůznějších skinů
  • vlastní zvuky, které se přehrávají současně u obou účastníků komunikace, oba však musí mít nainstalován Messenger Plus! Live
  • podpora skriptování, kterou osobně považuji za vůbec nejužitečnější funkci

Skriptování

Skripty, které jsou členěny do několika kategorií, si můžete stáhnout ze stránek aplikace Messenger Plus! Live. Je jich zde několik set. Případně si můžete vytvořit své vlastní. Instalace se provádí poklepáním na stažený soubor s příponou plsc. Skripty se instalují do složky programu, běžně do C:\Program Files\Messenger Plus! Live\Scripts\ Pro aktivaci skriptu je nutné restartovat Windows Live Messenger. Osobně používám následující skripty:

  • aSpellChecker
  • Display-Picture-Status-Changer

aSpellChecker

aSpellChecker slouží ke kontrole pravopisu. Vzhledem k tomu, že skript pro svůj běh vyžaduje Aspell, musíme stáhnout a nainstalovat i ten a dále slovník, proti kterému se má kontrola pravopisu provádět. K dispozici je kromě anglického i český slovník. Vždy si zkontrolujte, zda není k dispozici novější verze. Aspellchecker je aktivován pouze tehdy, když se na začátku věty napíše „.“ To je pro něj signál, že má zkontrolovat pravopis a opravit chyby.

Display Picture Status Changer

Display Picture Status Changer umožňuje zobrazovat vlastní obrázky pro jednotlivé statusy. Obrázky o velikosti 96×96 pixelů umístěné ve složce skriptu můžete velice jednoduše nahradit svými vlastními.

Závěr: Aplikace Windows Live Messenger představuje pro uživatele Windows díky svému propracovanému uživatelskému rozhraní, množství užitečných funkcí a bezproblémové spolupráci s ostatními službami společnosti Microsoft asi nejlepšího klienta pro instant messaging.

A jakého klienta pro instant messaging používáte vy a proč?

Pro citování tohoto článku ve své vlastní práci můžete použít následující odkaz:
ČERMÁK, Miroslav. Windows Live Messenger. Online. Clever and Smart. 2011. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/windows-live-messenger/. [cit. 2025-01-25].

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Windows Live Messenger” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: