Wi-Fi: zabezpečujeme domácí bezdrátovou síť

wi-fi-secure
Stále se najde dost domácích Wi-Fi sítí, jež nejsou vůbec zabezpečeny. Je tomu tak proto, že jejich uživatelé ponechali Wi-Fi routery v jejich výchozím nastavení.

A přitom k jejich zabezpečení stačí tak málo. Změnit jméno a heslo do administračního rozhraní, vybrat protokol WPA2/PSK a zadat komplexní heslo, apod. Je to otázka maximálně několika málo minut.

Důležité upozornění

Než začnete provádět cokoliv, co je uvedeno v tomto příspěvku, tak si nejprve zjistěte a někam zapište parametry WAN. Ty by vám měl sdělit poskytovatel vašeho internetového připojení (Internet Service Provider, zkr. ISP) nebo by se měly nacházet někde na smlouvě. Minimálně potřebujete znát IP adresu vzdálené brány, její masku a IP adresu primárního a sekundárního DNS serveru.

Zjišťujeme aktuální stav zabezpečení

To zjistíte nejlépe ze zařízení, ze kterého jste se ještě nikdy nepřipojovali. Když si necháte zobrazit bezdrátové sítě, které jsou k dispozici, je vaše síť uvedena na seznamu? Pokud ano, tak to znamená, že své jméno vysílá do okolí a je pro všechny viditelná. Ale to není ten největší problém. Mnohem důležitější je, jestli není vaše síť volně přístupná a nemůže se do ní připojit prakticky kdokoliv. Pokud je u ní uveden text WEP (Wired Equivalent Privacy) nebo WPA (Wi-Fi Protected Access), tak vězte, že se jedná o algoritmus, který lze poměrně snadno prolomit. Ale i v případě, že je tam uveden text WPA2/PSK (2=druhá verze WPA/ PSK=Pre Shared Key) nemáte ještě vyhráno. Záleží totiž na tom, zda používáte dlouhý a komplexní klíč (heslo, které jste zadal, když jste se k této síti poprvé připojoval).

Zjišťujeme IP adresu Wi-Fi routeru

IP adresu vašeho Wi-Fi routeru zjistíte tak, že si ve Windows spustíte příkazový řádek (C:\Windows\system32\cmd.exe) kliknutím na Logo Windows (tlačítko Start) a do něj napíšete příkaz ipconfig /all. IP adresa vašeho routeru je uvozena slovy „Výchozí brána“ (Default gateway). Ano, jsou to ta 4 čísla oddělená tečkou. V našem příkladě se jedná o adresu 192.168.0.1.

První přihlášení do administračního rozhraní Wi-Fi routeru

Spusťte prohlížeč a do adresního řádku vašeho prohlížeče zadejte IP adresu výchozí brány. Pokud jste zadali správnou IP adresu, mělo by se vám zobrazit administrační rozhraní vašeho routeru. Nejspíš ale ještě budete muset zadat jméno a heslo. To buď najdete v manuálu, k vašemu Wi-Fi routeru, nebo vám ho musí sdělit ten, kdo váš Wi-Fi router konfiguroval. Pokud se vám jméno a heslo pro vstup do administračního rozhraní nepovede zjistit, budete muset provést reset Wi-Fi routeru.

Reset Wi-Fi routeru a obnovení výchozího továrního nastavení

Reset routeru se obvykle provádí tak, že se nějakým špičatým předmětem zatlačí na mikrospínač ukrytý v jeho těle, ten se drží stisknutý a poté se router zapne. Umístění resetovacího tlačítka a přesný popis najdete v manuálu k vašemu routeru. Reset způsobí, že se váš router dostane do tzv. výchozího továrního nastavení, tedy do stavu, jako kdybyste ho právě vybalili z krabice.  Podstatné je, že poté již budete moci pro přihlášení do administračního rozhraní použít jméno a heslo, které je uvedeno v manuálu. Vedlejší efekt je, že se smaže veškeré nastavení, a proto si předem zjistěte parametry WAN, neb ihned po resetu se již do internetu nepřipojíte.

… pokračování příště

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Wi-Fi: zabezpečujeme domácí bezdrátovou síť” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: