Víte, odkud si vždy stáhnete ty nejnovější ovladače?

DriverDocSháníte ovladač a nemůže ho nikde najít, dokonce ani na stránkách výrobce? Tak to nejspíš asi opravdu není k dispozici, nebo že by přeci jen…

Dost možná ho najdete na stránkách, jako je solvusoft.com. Na těchto stránkách se totiž nacházejí ovladače i pro nepodporované operační systémy, pro které výrobce daného HW ovladač ještě nenaprogramoval a nejspíš ani nikdy nenaprogramuje.

Ne, nejedná se o žádné ovladače ve verzi beta, které by unikly na internet, a dokonce se nejedná ani o ovladače, za jejichž vývojem by stál nějaký nadšenec nebo komunita. Mnohé ovladače, které si z těchto stránek můžete stáhnout, totiž vůbec neexistují.

Víte, ono je to všechno trochu jinak. Stránka, ze které si můžete stáhnout ovladač, který potřebujete, je totiž generována dynamicky na základě vašeho dotazu a používá stejnou šablonu, kdy je do již předem připraveného textu jen doplněn název HW komponenty, pro který ovladač hledáte. Ať už tedy hledáte cokoli, tak vždy dostanete tuto odpověď (volně přeloženo):

Tato stránka obsahuje informace týkající se instalace poslední verze ovladače pro X prostřednictvím nástroje Driver Update Tool.

X je jednoduchý program, který umožňuje X komunikovat s vaším operačním systémem. Aktualizovaný ovladač X zabraňuje pádům systému, a umožňuje na plno využít výkon HW. Užívání neaktuálních nebo špatných ovladačů pro X může způsobit chyby systému a pády. Jestliže nemáte zkušenosti s aktualizací ovladačů, důrazně vám doporučujeme stáhnout si nástroj pro aktualizaci ovladače pro X.

Tento nástroj stáhne a aktualizuje ovladač pro X automaticky, a zabrání tak instalaci špatného ovladače pro X.

Za X doplňte jakýkoliv HW a vězte, že všechny odkazy vedou na stažení nikoliv samotného ovladače, ale nástroje DriverDoc, který když si nainstalujete do svého počítače, tak provede kontrolu všech ovladačů nainstalovaných ve vašem systému a prověří, zda není k dispozici novější verze.

Ovšem ovladač, kvůli kterému jste si tento nástroj stahovali, v seznamu nemusí vůbec být. Hlavně, že je uveden v názvu toho nástroje, a že je za tímto účelem vytvářen i soubor s názvem X_Driver_Update_MM-YYYY.exe, kdy MM je aktuální měsíc a YYYY aktuální rok. Stejně tak proklamovaná kompatibilita s Windows XP, Vista, 7, 8 a 10 se netýká samotného ovladače, ale pouze daného nástroje pro kontrolu, stahování a instalaci ovladačů.

Pokud se i přes toto upozornění rozhodnete tento nástroj stáhnout a vyzkoušet, tak vězte, že si ho můžete vyzkoušet, ale až po zaplacení necelých 40 dolarů. Dokud nezaplatíte, tak si nevyzkoušíte vůbec nic. Nástroj vám jen ukáže, které ovladače jsou neaktuální a kdy vyšla poslední verze. A že jich bude.

Jo, a pozor na to, co je napsáno dole na stránce malým písmem. Že se na konci období předplatné automaticky obnoví. Je také otázka, jak je to s garantovaným vrácením peněz do 90 dnů. Jestli s ním budou stejně rychlí, jako s tou obnovou předplatného. No nevěřte jim, když jsou držiteli označení Microsoft Gold Certified software company.

Závěr: Myslím si, že autor těchto stránek návštěvníky uvádí v omyl, a ti si jeho nástroj stahují v dobré víře, že vyřeší jejich problém s konkrétním ovladačem. Nejspíš si vůbec neuvědomují, že si místo samotného ovladače stahují a instalují jen jakýsi nástroj, za který budou muset, pokud ho budou chtít používat, ještě zaplatit, a který jejich problém nakonec stejně nevyřeší. Tyto a podobné služby ve mně vzbuzují svým pojetím značnou nedůvěru, proto vám důrazně doporučuji stahovat ovladače přímo od výrobce a jiné raději neinstalovat vůbec.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.


K článku “Víte, odkud si vždy stáhnete ty nejnovější ovladače?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: