Většina uživatelů bezpečnost na internetu absolutně neřeší
Většina uživatelů bezpečnost na internetu absolutně neřeší, neboť je přesvědčena, že se jí tento problém netýká.
Tito uživatelé jsou přesvědčeni, že se nějakým malwarem nakazit nemohou, a i kdyby k tomu přeci jen došlo, tak si toho hned všimnou, a malwaru se snadno zbaví. V nejhorším případě tak, že zformátují disk, operační systém nainstalují znovu a data obnoví ze zálohy.
Mýtus #1: Mám nastaveny pravidelné aktualizace OS, takže se mi do počítače žádný malware nedostane.
Tím bych si bohužel nebyl tak jistý, protože byť máte aktuální verzi operačního systému a prohlížeče, tak drtivá většina zranitelností se nachází v aplikacích třetích stran jako je JAVA, Adobe, Flash, MS Office atd., a právě těchto zranitelností zneužívá škodlivý kód, který se nachází na webových stránkách nebo v souboru, který vám přijde e-mailem.
Mýtus #2: Přílohy od neznámého odesílatele zásadně neotvírám, takže se nemohu nakazit.
To, že neotvíráte e-maily od neznámých odesílatelů a neklikáte na přílohy v mailu je jistě chvályhodné, jenomže problém spočívá v tom, že e-mail se škodlivým kódem vám zcela jistě přijde od nějaké důvěryhodné instituce nebo se alespoň tak bude tvářit, nebo od nějakého vašeho známého, jehož počítač již malware zcela ovládl, a tak může z jeho e-mailové adresy odesílat e-maily na všechny adresy, které našel v adresáři.
Mýtus #3: Antivirus nepotřebuji, protože chodím jen na důvěryhodné stránky.
Pokud na platformě MS Windows nepoužíváte rezidentní antimalware, tak jste vystaveni riziku, že se nakazíte již při pouhé návštěvě nějaké webové stránky, která se zobrazí ve vašem prohlížeči. Jedná se o tzv. drive-by download malware. A vězte, že škodlivý kód se nachází spíš než na stránkách s pornografií, na stránkách naprosto důvěryhodných a známých firem. Naposledy např. na stránkách Yahoo, kam se dostal prostřednictvím reklamního systému.
Mýtus #4: Virová nákaza je nafouklá bublina, již roky používám bezplatný antivir a žádný virus jsem doposud nechytil.
To je skutečně možné, ale kde berete tu jistotu, že k zavlečení nějakého malwaru do vašeho počítače, nedošlo? Dnešní malware se nemusí nijak projevovat a dokonce ani v seznamu běžících procesů ho neuvidíte. Jednoduše se injektuje do některého ze stávajících procesů jako je např. explorer.exe, takže žádný nový proces vám v seznamu procesů nepřibude a zatížení procesoru též nevzroste. Schválně si stáhněte nějaký on-line skener a projeďte si s ním počítač a uvidíte, kolik toho najde. Možná budete nemile překvapeni.
Mýtus #5: I kdybych nějaký virus chytil, tak mě to netrápí. V nejhorším případě přeinstaluji systém a data obnovím ze zálohy.
Je možné, že únik nějakých osobních informací vás netrápí, protože jste již o sobě všechno publikoval na Facebooku, a stejně tak vás netrápí ani zamoření počítače adwarem, nebo zneužití vašeho počítače k rozesílání SPAMu a nebo jeho začlenění do botnetu. Ale co když někdo zneužije váš e-mail, heslo do e-shopu nebo zaplatí na internetu vaší kartou, anebo získá přístup do vašeho internetového bankovnictví. A až si toho všimnete, nebude už trochu pozdě?
Mýtus #6: Bankovního malwaru se nebojím, protože vždy kontroluji adresu a certifikát.
To dobře děláte, ale bankovní malware je schopen se začlenit přímo do stránek internetového bankovnictví na vašem počítači, takže byť je adresa stránky i certifikát naprosto v pořádku, tak je váš počítač i přístup do vašeho internetového bankovnictví plně pod kontrolou útočníka.
Setkali jste se nějakým dalším častým mýtem, který zde nezazněl? Pokud ano, tak napište.
Štítky: informační bezpečnost, malware
K článku “Většina uživatelů bezpečnost na internetu absolutně neřeší” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.