Velký bratr tě sleduje

Ba ne, on na tebe jen dohlíží, a sleduje všechny ostatní, aby ti neublížili.

Ostatně vše se dá schovat pod národní zájmy, boj s terorismem, odhalování protiprávního jednání, ochranu zdraví, majetku a dalších zájmů a hodnot chráněných např. trestním zákoníkem.

Ten systém je nastaven tak, aby nás chránil, a jestli někdo těchto dat a informací využívá i jinak, je to holt taková daň za naší bezpečnost a nic s tím neuděláme. Krásně toto téma bylo zpracováno ve filmu The Circle.

Otázka však je, zda je to skutečně jen vedlejší efekt anebo je to spíš záměr, jak ve svém příspěvku Digitální svět a církev píše Jaromír Dalešický.

Už ze samotné podstaty toho, jak novodobá společnost funguje a jak silně je na informačních technologiích závislá, a jak informace o nás a našem pohybu, a to jak ve virtuálním, tak i v tom reálném světě jsou soustavně sbírány, analyzovány a využívány, si nedělejme iluze, že tomu bude do budoucna nějak jinak. Nebude a GDPR na tom nic nezmění.

Roste počet kamer, které jsou schopny nás identifikovat podle obličeje. V posledních dnech se např. řeší jejich použití na stadionech. Cílem je, aby v zájmu naší bezpečnosti bylo pokryto co nejvíce veřejných míst.

Kde se právě nacházíme, co děláme a co máme rádi, prozrazujeme připojením se k mobilním a bezdrátovým sítím, při platbě kartou, použitím slevové karty v obchodě, a dokonce i mimo město prostřednictvím svého mobilního telefonu, který používáme.

Ten využívá GPS navigaci při lovu kešek, sbírání bodů za hodnocení míst navštívených v aplikaci Google nebo Foursquare, sdílení fotek opatřených souřadnicemi z místa pořízení na sociálních sítích jako je Facebook, Pinterest nebo Instagram.

Což je ostatně další efektivní způsob, jak sledovat pohyb osob – nabídnout jim hru, systém hodnocení a možnost se zlepšovat, rozuměj, sdílet dobrovolně ještě více informací o sobě, o svých zájmech apod.

Tak jak na internetu navštěvujeme své oblíbené servery, jsme aktivní na sociálních sítích, sledujeme zpravodajské portály, diskutujeme pod článkem, blogujeme, tweetujeme, navštěvujeme multimediální servery, přistupujeme ke své poštovní schránce, komunikujeme přes instant messenger, hrajeme online hry, a vytváříme za sebou nesmazatelnou digitální stopu.

Samozřejmě, že existují způsoby, jak některé stopy odstranit, ale není to stoprocentní. Zkuste schválně některé velké nadnárodní firmy oslovit a požadovat po nich, aby ze svých databází odstranili veškeré informace, které o vás za posledních několik let nasbírali. Pak mi můžete napsat, jak jste byli úspěšní.

Lze se nějak bránit? Moc ne. Můžete surfovat v anonymním módu, šifrovat veškerou komunikaci, dávat si pozor na to, jaké informace, komu a za jakým účelem poskytnete, číst licenční ujednání a nejrůznější několikastránkové souhlasy se zpracováním osobních údajů, ovšem to je tak vše.

Zabránit identifikaci toho kde jste, s kým, kdy a kde komunikujete, můžete jen stěží. Možnosti vytěžování dat z mobilních telefonů jsou značné, lze přesně zjistit, co daný člověk dělal, kde se pohyboval, i jaké jsou jeho zájmy.

A nepomůže ani vypnutí telefonu. Dost lze zjistit i z jeho pouhé dráhy pohybu, tedy kde a za jak dlouho se po vypnutí opět do sítě připojil, tedy kdy, kde, jak často se to děje a v jaký čas a s jakou událostí jiného uživatele sítě tato událost koreluje.

Při instalaci zařízení a aplikací si můžete dávat více pozor na to, jak jsou nastaveny, protože v rámci co nejvyššího uživatelského komfortu mohou být nastaveny tak, aby např. využívaly kameru a mikrofon k jejich ovládání.

Ve výchozí konfiguraci také mohou být z výše uvedeného důvodu nastaveny značně benevolentně a mohou umožnit jejich vzdálené ovládnutí. Obzvlášť u aplikací pro mobilní platformu je nutné dávat pozor na to, jaká práva aplikace vyžaduje. Opět je možné si položit otázku, zda to tak není schválně, aby se v případě potřeby do daného zařízení dalo dostat. Ostatně o zadních vrátkách jsme už s Robertem Malým také psali.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.


K článku “Velký bratr tě sleduje” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: