Vánoce přicházejí a kyberkriminálníkům nastávají žně

christmas

Blíží se období vánočních nákupů, kdy lidé začínají shánět dárky pro své nejbližší a slyší tak na nejrůznější nabídky a slevové akce.

Pro kyberkriminálníky se jedná o ideální čas, jak z lidí vytáhnout přihlašovací údaje k jejich bankovním účtům, získat citlivé údaje uvedené na jejich platebních kartách, a v konečném důsledku je obrat o peníze. V tomto směru lze stejně jako každý rok očekávat:

 • vznik nových podvodných e-shopů nabízejících zboží světových značek za vskutku neuvěřitelnou cenu.
 • představení nových podvodných platebních bran, které budou zachytávat citlivé karetní údaje.
 • zvýšený počet otrávených výsledků ve výsledcích vyhledávání v Googlu a Seznamu.
 • enormní nárůst SPAMu s fantastickými nabídkami a možností uplatnění slevových kupónů a samozřejmě i atraktivních výher odkazujících na nejrůznější e-shopy.
 • zvýšený objem phishing e-mailů s cílem získat přihlašovací údaje k nejrůznějším službám, ponejvíce k internetovému bankovnictví.
 • zvýšený výskyt bannerů odkazující na podvodné e-shopy a stejně tak i nakažených reklamních bannerů zneužívající známých i méně známých zranitelností.
 • zvýšený počet inzerátů na aukro, bazoš apod. nabízející nejrůznější výrobky za výrazně nižší cenu než za jakou se prodávají v kamenném obchodě.
 • zvýšený počet komentářového SPAMU, na sociálních sítích, komunitních serverech a diskusních fórech vůbec.
 • zostření konkurenčního boje, který v některých případech opět skončí DDoS útokem na vybrané e-shopy a jejich vyřazením z provozu.

Jak se bránit?

Více než kdy jindy je nutné být ve střehu, protože útočníci využívají skutečnosti, že v tomto období se rozesílá výrazně více reklamních nabídek než jindy, a lidí chtějí nakupovat.

 • Nenechat se zlákat výrazně nízkou cenou. Může se jednat o podvod, kdy nakonec nedostanete vůbec nic nebo dostanete jen atrapu, a v lepším případě nekvalitní padělek. V horším pak i výrobek, který vás může ohrozit na zdraví i životě. Vždy se zamyslete nad tím, proč vám to někdo za tak nízkou cenu nabízí.
 • Prověřte přílohu souboru, který vám přišel e-mailem. Může se sice tvářit jako dokument či reklamní leták, ale ve skutečnosti se může jednat o spustitelný exe soubor obsahující malware, jehož cílem je získat vaše přihlašovací údaje, číslo platební karty, nebo vám začít zobrazovat reklamu z podvodných e-shopů.
 • Ověřte si doménu, na které se e-shop nachází a její historii, i historii daného podnikatele a jeho reference. Vězte, že jen to, že je v adresním řádku napsáno https a zobrazena ikona zámečku, nestačí. I podvodník si může opatřit svůj web certifikátem od nějaké důvěryhodné certifikační autority.
 • Plaťte jen u obchodníků s podporou 3D secure a dejte si pozor na falešné platební brány. Stejně jako v případě e-shopů si ověřte, kdo za platební branou stojí.
 • Nedůvěřujete příliš e-mailům a SMS s odkazy, které vám přišly od někoho, koho dobře znáte, protože jeho účet mohl být kompromitován a je nyní ovládán útočníkem, který se za něj jen vydává.
 • Kupujte zboží či výrobky u ověřených prodejců nebo přímo u výrobce. V Čechách je spousta výrobců, kteří vyrábějí kvalitní výrobky, některé z nich můžete najít na www.vyrabimevcr.cz, stačí jen hledat na internetu.

 

Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print

Štítky:


K článku “Vánoce přicházejí a kyberkriminálníkům nastávají žně” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: