Vánoce přicházejí a kyberkriminálníkům nastávají žně

christmas

Blíží se období vánočních nákupů, kdy lidé začínají shánět dárky pro své nejbližší a slyší tak na nejrůznější nabídky a slevové akce.

Pro kyberkriminálníky se jedná o ideální čas, jak z lidí vytáhnout přihlašovací údaje k jejich bankovním účtům, získat citlivé údaje uvedené na jejich platebních kartách, a v konečném důsledku je obrat o peníze. V tomto směru lze stejně jako každý rok očekávat:

 • vznik nových podvodných e-shopů nabízejících zboží světových značek za vskutku neuvěřitelnou cenu.
 • představení nových podvodných platebních bran, které budou zachytávat citlivé karetní údaje.
 • zvýšený počet otrávených výsledků ve výsledcích vyhledávání v Googlu a Seznamu.
 • enormní nárůst SPAMu s fantastickými nabídkami a možností uplatnění slevových kupónů a samozřejmě i atraktivních výher odkazujících na nejrůznější e-shopy.
 • zvýšený objem phishing e-mailů s cílem získat přihlašovací údaje k nejrůznějším službám, ponejvíce k internetovému bankovnictví.
 • zvýšený výskyt bannerů odkazující na podvodné e-shopy a stejně tak i nakažených reklamních bannerů zneužívající známých i méně známých zranitelností.
 • zvýšený počet inzerátů na aukro, bazoš apod. nabízející nejrůznější výrobky za výrazně nižší cenu než za jakou se prodávají v kamenném obchodě.
 • zvýšený počet komentářového SPAMU, na sociálních sítích, komunitních serverech a diskusních fórech vůbec.
 • zostření konkurenčního boje, který v některých případech opět skončí DDoS útokem na vybrané e-shopy a jejich vyřazením z provozu.

Jak se bránit?

Více než kdy jindy je nutné být ve střehu, protože útočníci využívají skutečnosti, že v tomto období se rozesílá výrazně více reklamních nabídek než jindy, a lidí chtějí nakupovat.

 • Nenechat se zlákat výrazně nízkou cenou. Může se jednat o podvod, kdy nakonec nedostanete vůbec nic nebo dostanete jen atrapu, a v lepším případě nekvalitní padělek. V horším pak i výrobek, který vás může ohrozit na zdraví i životě. Vždy se zamyslete nad tím, proč vám to někdo za tak nízkou cenu nabízí.
 • Prověřte přílohu souboru, který vám přišel e-mailem. Může se sice tvářit jako dokument či reklamní leták, ale ve skutečnosti se může jednat o spustitelný exe soubor obsahující malware, jehož cílem je získat vaše přihlašovací údaje, číslo platební karty, nebo vám začít zobrazovat reklamu z podvodných e-shopů.
 • Ověřte si doménu, na které se e-shop nachází a její historii, i historii daného podnikatele a jeho reference. Vězte, že jen to, že je v adresním řádku napsáno https a zobrazena ikona zámečku, nestačí. I podvodník si může opatřit svůj web certifikátem od nějaké důvěryhodné certifikační autority.
 • Plaťte jen u obchodníků s podporou 3D secure a dejte si pozor na falešné platební brány. Stejně jako v případě e-shopů si ověřte, kdo za platební branou stojí.
 • Nedůvěřujete příliš e-mailům a SMS s odkazy, které vám přišly od někoho, koho dobře znáte, protože jeho účet mohl být kompromitován a je nyní ovládán útočníkem, který se za něj jen vydává.
 • Kupujte zboží či výrobky u ověřených prodejců nebo přímo u výrobce. V Čechách je spousta výrobců, kteří vyrábějí kvalitní výrobky, některé z nich můžete najít na www.vyrabimevcr.cz, stačí jen hledat na internetu.

 

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Vánoce přicházejí a kyberkriminálníkům nastávají žně” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: