Útoky na bankovní instituce neustávají a pokračují i v letošním roce

cybercrimeNedávno jsme mohli opět zaznamenat několik útoků na banky. Naposledy např. DDoS útok na internetové bankovnictví HSBC. Tyto útoky způsobují nedostupnost internetového bankovnictví a bance pak i nemalé finanční ztráty.

Proti těmto DDoS útokům se však žádná společnost, která nabízí své služby přes internet, nemůže dost dobře bránit. A bez spolupráce s dalšími subjekty a bez určitého časového omezení dostupnosti poskytovaných služeb, nelze tyto útoky zastavit a zabránit tomu, aby se v budoucnu opakovaly.

A byť je nedostupnost internetového bankovnictví nepříjemná jak pro banku, tak i pro její klienty, tak jsou zde mnohem závažnější útoky. Jedná se především o útoky, při kterých dochází ke kompromitaci bankovních systémů, odčerpání peněz z bankovních účtů a tudíž i ke značným finančním ztrátám.

Tyto útoky jsou o poznání náročnější než DDoS a je i velice obtížné je detekovat. Však také příprava těchto útoku a jejich realizace trvá i několik měsíců až let. Banka se v takovém případě potýká i se ztrátou důvěry ze strany svých klientů a akcionářů, což pro ni může mít i zdrcující dopad.

Případů, kdy došlo k bezprecedentnímu selhání bezpečnostních opatření, a byly napadeny bankovní systémy, bylo zaznamenáno v minulém roce hned několik. Dle společnosti Kaspersky útočníci vyvedli z bank po celém světě až miliardu dolarů a údajně tyto útoky pokračují i letos a kromě nám již známé skupiny Carbanak se mají na útocích podílet i další skupiny jako Metel nebo GCMAN.

Všechny tyto útoky však mají jedno společné. Vždy to byl e-mail s přílohou obsahující škodlivý kód, který útočník zaslal konkrétním zaměstnancům tzv. spearphishing, a pak už jen čekal, kdo z nich přílohu v e-mailu otevře.

Asi je zbytečné zdůrazňovat, že příjemce e-mailu neměl nejmenší tušení, že se stal obětí útoku, a že příloha e-mailu, který mnohdy i očekával, obsahovala kromě relevantních informací i škodlivý kód, který se rovněž spustil.

V jiných případech pak útočníci napadli stránku, na kterou bankéři chodí, byla použita tzv. technika watering hole, kdy útočníci umístili na danou stránku drive by-download malware, což je škodlivý kód, který se spouští již při pouhé návštěvě stránky a zneužívá nějaké zranitelnosti nultého dne v aplikaci jako je Adobe Flash Player, IE, JAVA apod.

Byť jsou počítače bankéřů zpravidla lépe zabezpečené, aktualizované, a zaměstnanci bank rovněž nepracují pod privilegovanými účty a také jejich přístup do internetu je omezen, byly tyto útoky úspěšné.

Pravdou je, že v některých případech byly skutečně zneužity zero day zranitelnosti, ale v jiných se zase jednalo o zranitelnosti, pro které již byly dávno vydány odpovídající patche. Opět se ukázalo, že patchování představuje i pro velké společnosti jako jsou banky, problém.

Důvod, proč útok trvá tak dlouho je prostý. Nestačí totiž napadnout počítač jakéhokoliv bankéře. Útočník musí kompromitovat počítač, z kterého se dá přistoupit do transakčního systému a musí získat i přihlašovací údaje daného pracovníka, pod jehož profilem bude moci transakci provést nebo pozměnit kód.

Škodlivý kód se proto šíří po síti, napadá další počítače, a hledá ty, z kterých se dají provádět zásahy do bankovního systému, ovládat transakční a karetní systémy, bankomaty, elektronické bankovnictví apod.

Malware pak na těchto počítačích pořizuje snímky obrazovek a nahrává činnost operátorů. Tyto záznamy pak útočník vyhodnocuje a na základě nich pak připravuje detailní scénáře útoku, jak odčerpat peníze z banky, zpravidla výběrem hotovosti z bankomatů.

Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print

Štítky:


K článku “Útoky na bankovní instituce neustávají a pokračují i v letošním roce” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: