Úspěch Chrome OS znamená jediné – lidé chtějí rychlý, stabilní a bezpečný systém

questionChrome OS v posledních měsících na laptopech jasně zazářil a všichni jsou z toho tak trochu paf.

Já ne, mě totiž úspěch Chrome OS vůbec nepřekvapuje, protože už před více jak dvěma lety jsem se zamýšlel nad tím, zda má zařízení s Androidem šanci nahradit klasický desktop. A nyní se zdá, že to jen nebude Android, nýbrž Chrome OS, což není podstatné, protože další měsíc to už může být pro změnu zase Windows.

Podstatné je, že na daném laptopu, který momentálně vede ve statistikách prodejnosti, běží operační systém, který se nemusí složitě a zdlouhavě instalovat, konfigurovat, aktualizovat, je odolný vůči novým hrozbám, a zároveň je velice jednoduchý na ovládání a připraven k okamžitému a bezproblémovému použití. To je to, co lidé chtějí a je jedno, jak se takový systém bude jmenovat.

Přijmeme-li tuto skutečnost jako fakt, tak nás pak vůbec nemůže překvapit, že poptávka po klasických počítačích rok od roku klesá, a že tomu tak je proto, že potřebu většiny lidí uspokojí stejně tak dobře laptop jako netbook nebo tablet vybavený tím správným OS, ke kterému, když na to přijde, lze též připojit klávesnici, myš a velký displej.

Rozhodnutí, zda si pořídit desktop, notebook nebo tablet je poměrně přímočaré a ukazuje se, že mnohem těžší je volba konkrétního modelu a OS, který by měl na daném zařízení běžet.

V případě tabletů se volba uživatele doposud odehrávala mezi třemi majoritními OS, jmenovitě Android, iOS a Windows. Ze statistik vyplývá, že iOS, který svůj tržní podíl stále ztrácí, má celosvětově nějakých 66% trhu a Android, který naopak vytrvale roste, pak nějakých 30%.

V ČR pak Android dokonce iOS předběhl, ale vzápětí svou pozici zase ztratil, takže bude velice zajímavé sledovat, jak se bude tržní podíl dál měnit.

V případě ultrabooků, notebooků a netbooků na trhu jasně dominuje Windows, který má celosvětově téměř 90% tržní podíl. Otázkou posledních několika měsíců je, zda na tom něco změní Chrome OS, operační systém od společnosti Google, který dosud stál tak trochu stranou pozornosti a nyní zazářil. Především proto, že se nachází na zařízeních, které jsou cenově dostupnější než zařízení s iOS, Windows Androidem.

Tomu, že se Chromebook stal ve školství oblíbenějším než iPad, se nelze divit, když nabízí stejnou funkcionalitu, má navíc klávesnici a hlavně je minimálně o 100 USD lacinější!

Další často uváděný důvod, že je zařízení s Chrome OS rychlé, spolehlivé, bezpečné a funguje k plné spokojenosti jejich uživatelů, kteří ho používají výhradně k surfování po webu, psaní e-mailů, dokumentů a vytváření prezentací bez toho, aniž by se musely zabývat nějakým nastavováním a aktualizacemi, jest sice pravdivý, ale totéž by se dalo říci i o jakémkoli zařízení s Androidem ve stejné cenové hladině.

Jednoznačně se ukazuje, že uživatelé nepotřebují plnohodnotný operační systém a začíná jim být i jedno, jaký OS bude na daném zařízení nainstalován, a koupí cokoli, co bude fungovat a bude to za přijatelnou cenu.

A když už chceme jednotlivé OS mezi sebou srovnávat, tak bychom neměli srovnávat jednoduchý OS s plnohodnotným OS. Mnohem férovější by bylo mezi sebou srovnávat zařízení vybavené klávesnicí s nainstalovaným Chrome OS a Androidem. A tady by mne skutečně zajímalo, proč bych si měl koupit jakýkoliv laptop s Chrome OS a ne s Androidem?

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Úspěch Chrome OS znamená jediné – lidé chtějí rychlý, stabilní a bezpečný systém” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: