Uspat, hibernovat nebo nechat běžet, tož otázka

power-offOproti klasickému vypnutí mají tyto režimy tu výhodu, že po probuzení počítače můžete pokračovat v práci přesně tam, kde jste skončili, ovšem jsou zde jisté rozdíly.

Ať už přepnete své zařízení do jakéhokoliv režimu, tak rozhodně snížíte své náklady na el. energii, a to až o několik tisíc korun ročně. V případě korporací to pak mohou být dokonce desítky až stovky tisíc korun. V režimu spánku (sleep mode nebo také stand by mode) méně, protože v tomto režimu je paměť stále pod napětím. V režimu hibernace pak podstatně více, protože zde se obsah paměti uloží v podobě souboru na pevný disk a poté se počítač zcela vypne.

Doba potřebná k probuzení počítače z režimu spánku je kratší, než z režimu hibernace, protože v případě hibernace se musí kompletní obsah paměti uložit na disku (Suspend to disk) a při zapnutí natáhnout zpět do paměti, zatímco v případě režimu spánku se pouze zapnou ostatní komponenty. V okamžiku, kdy víte, že se od svého notebooku vzdalujete jen na pár minut, je lepší ho nechat přejít do režimu spánku.

V okamžiku, kdy se ve vašem zařízení bude nacházet SSD, tak dosáhnete i výrazně rychlejšího obnovení z režimu hibernace a rozdíl mezi uspáním a hibernací už nebude tak velký. Někdo může namítnout, že při opakovaném zapisování několika GB dat, které se nacházejí v paměti na SSD, dojde brzy k jeho poškození v důsledku omezení počtu zápisů. Podle The Tech Report by ale musel uživatel na SSD uložit několik stovek TB dat, aby došlo ke zničení SSD.

V případě šifrovaných souborových systémů v prostředí Windows je lepší používat režim hibernace, protože pokud někdo notebook ukradne, tak se ke klíči, kterým Bitlocker data šifruje, nedostane. V případě režimu spánku, kdy je klíč uložen v paměti, může útočník paměť zmrazit a klíče z ní dostat. Jedná se o tzv. cold boot attack, který je ale na druhou stranu krajně nepravděpodobný, tedy pokud se nebude jednat o útok cílený na konkrétní osobu.

Další častou otázkou je, jaký mají oba tyto režimy vliv na životnost samotného počítače, a zda není lepší je nechat raději stále běžet. Domnívám se, že rozdíl v délce životnosti je v praxi zanedbatelný, a to i přesto, že zde v důsledku vypínání a zapínání bude docházet k častějším změnám teplot. Níže uvedená tabulka shrnuje plusy a mínusy obou těchto režimů.

Sleep mód Hibernation
+ Rychlejší probuzení – Pomalejší probuzení
– Minimální odběr proudu + Žádný odběr proudu
– Šifrovací klíče v paměti + Žádné klíče v paměti

 

Pro citování tohoto článku ve své vlastní práci můžete použít následující odkaz:
ČERMÁK, Miroslav, 2014. Uspat, hibernovat nebo nechat běžet, tož otázka. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/uspat-hibernovat-nebo-nechat-bezet-toz-otazka/. [citováno 07.12.2024].

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Uspat, hibernovat nebo nechat běžet, tož otázka” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: