Uspat, hibernovat nebo nechat běžet, tož otázka

power-offOproti klasickému vypnutí mají tyto režimy tu výhodu, že po probuzení počítače můžete pokračovat v práci přesně tam, kde jste skončili, ovšem jsou zde jisté rozdíly.

Ať už přepnete své zařízení do jakéhokoliv režimu, tak rozhodně snížíte své náklady na el. energii, a to až o několik tisíc korun ročně. V případě korporací to pak mohou být dokonce desítky až stovky tisíc korun. V režimu spánku (sleep mode nebo také stand by mode) méně, protože v tomto režimu je paměť stále pod napětím. V režimu hibernace pak podstatně více, protože zde se obsah paměti uloží v podobě souboru na pevný disk a poté se počítač zcela vypne.

Doba potřebná k probuzení počítače z režimu spánku je kratší, než z režimu hibernace, protože v případě hibernace se musí kompletní obsah paměti uložit na disku (Suspend to disk) a při zapnutí natáhnout zpět do paměti, zatímco v případě režimu spánku se pouze zapnou ostatní komponenty. V okamžiku, kdy víte, že se od svého notebooku vzdalujete jen na pár minut, je lepší ho nechat přejít do režimu spánku.

V okamžiku, kdy se ve vašem zařízení bude nacházet SSD, tak dosáhnete i výrazně rychlejšího obnovení z režimu hibernace a rozdíl mezi uspáním a hibernací už nebude tak velký. Někdo může namítnout, že při opakovaném zapisování několika GB dat, které se nacházejí v paměti na SSD, dojde brzy k jeho poškození v důsledku omezení počtu zápisů. Podle The Tech Report by ale musel uživatel na SSD uložit několik stovek TB dat, aby došlo ke zničení SSD.

V případě šifrovaných souborových systémů v prostředí Windows je lepší používat režim hibernace, protože pokud někdo notebook ukradne, tak se ke klíči, kterým Bitlocker data šifruje, nedostane. V případě režimu spánku, kdy je klíč uložen v paměti, může útočník paměť zmrazit a klíče z ní dostat. Jedná se o tzv. cold boot attack, který je ale na druhou stranu krajně nepravděpodobný, tedy pokud se nebude jednat o útok cílený na konkrétní osobu.

Další častou otázkou je, jaký mají oba tyto režimy vliv na životnost samotného počítače, a zda není lepší je nechat raději stále běžet. Domnívám se, že rozdíl v délce životnosti je v praxi zanedbatelný, a to i přesto, že zde v důsledku vypínání a zapínání bude docházet k častějším změnám teplot. Níže uvedená tabulka shrnuje plusy a mínusy obou těchto režimů.

Sleep mód Hibernation
+ Rychlejší probuzení – Pomalejší probuzení
– Minimální odběr proudu + Žádný odběr proudu
– Šifrovací klíče v paměti + Žádné klíče v paměti

 

Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print

Štítky:


K článku “Uspat, hibernovat nebo nechat běžet, tož otázka” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: