Typologie uživatelů internetu: Jste začínající uživatel nebo expert?

Cílem tohoto příspěvku je pokusit se rozdělit uživatele internetu do několika skupin.

A to podle toho, jak se chovají, tj. jaké stránky na internetu navštěvují, jaké si instalují aplikace, jak používají e-mail a vůbec jaká bezpečnostní opatření na svých počítačích zavedli.

Začínající uživatel

Počítač používá stejně jako jakékoliv jiné zařízení. Vybalí ho z krabice, připojí do i internetu, a nějakou bezpečnost absolutně neřeší. Zásadně pracuje pod účtem administrator, protože tak se ho počítač na nic neptá a vše mu funguje. Pokud má na svém počítači nějaký antivirus, tak pochybné kvality nebo trial verzí, která mu už dávno vyexpirovala.

Poučený uživatel

Ví, že na internetu na něj číhají hrozby, a je přesvědčen, že kvalitní antivir a pravidelné aktualizace operačního systému a antiviru by ho měly před největšími hrozbami ochránit. Je přesvědčen, že když v mailu neklikne na soubor s příponou exe, tak se nemůže nakazit. Stejně jako běžný uživatel pracuje pod účtem administrator a stahuje a instaluje vše, co ho zaujme. Neustále pak nadává, jak je počítač pomalý.

Zkušený uživatel

Používá kvalitní antivirus. Ví, že nejvíce zranitelností obsahují aplikace třetích stran, a proto se snaží aktualizovat i aplikace jako je samotný prohlížeč, Java, Flash, Adobe Reader, anebo je nepoužívá vůbec. Je si vědom, že i on se může stát obětí útoku, a že malware může být ukryt i v jiném než jen exe soboru, a že tento soubor mu může být zaslán mailem a jako odesílatel může být uvedena i osoba, kterou zná.

Expert

Ví, že ani aktuální verze OS, antiviru a aplikací ho nikdy neochrání před tzv. zero-day útoky, a tak provedl hardening OS. Aplikace, které si stáhnul odněkud z hlubin internetu kontroluje několika AV a i poté je spouští výhradně v sandboxu. Do internetového bankovnictví se připojuje výhradně z jiného stroje a používá dvoufaktorovou autentizaci.

Máte nějaký jiný návrh, jak uživatele internetu rozdělit do jednotlivých skupin nebo jak tyto uživatele lépe charakterizovat? Napište.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Typologie uživatelů internetu: Jste začínající uživatel nebo expert?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: