SPAM vás může připravit i o velice lukrativní zakázku

Nevyžádaná pošta neboli SPAM zvyšuje náklady, snižuje efektivitu práce, a jsou s ní spojena i další rizika.

SPAM neboli nevyžádaná pošta zbytečně zatěžuje přenosovou infrastrukturu a odčerpává cenné systémové zdroje. Náklady na doručení a zpracování pošty tak rostou a snižuje se i efektivita práce, protože pokud SPAM projde spamovým filtrem, musí příjemce u každé zprávy sám vyhodnotit, zda se jedná o SPAM či nikoliv. Snadno se tak může stát, že v tom množství SPAMu nějakou důležitou zprávu přehlédne nebo ji omylem smaže místo SPAMu.

Jako SPAM může být označena i naprosto nezávadná zpráva

Pokud je SPAM filtr příliš restriktivní, může být za SPAM označena i naprosto nezávadná zpráva. A pokud je přesunuta do přihrádky SPAM, a uživatel tuto přihrádku pravidelně nekontroluje, může se stát, že v ní skončí i nějaká poměrně důležitá zpráva a příjemce pak třeba včas nepotvrdí účast v právě probíhajícím výběrovém řízení a přijde o lukrativní zakázku. A to je mnohem závažnější problém než jen se SPAMem často spojovaná neefektivita, kdy se mnohé firmy snaží vyčíslit, kolik zpracování jednoho takového SPAMu stojí.

Otevřete-li SPAM, přijde vám ho ještě víc

V souvislosti se SPAMem je vhodné ještě zmínit jednu skutečnost, a to, že v okamžiku, kdy ho otevřete, se jeho odesílatel zpravidla dozví, že e-mailová adresa je funkční a začne pak na ni posílat další SPAM. Je tomu tak proto, že SPAM obsahuje obrázky a ty se stahují ze serveru. Takový obrázek může mít i velikost pouhého jednoho pixelu, a pokud jím je navíc transparentní GIF, tak si ho vůbec nemusíte všimnout.

SPAM může propagovat zdraví a život ohrožující produkty

Pokud lákavé nabídce ve SPAMu neodoláte a webovou prezentaci nebo e-shop s produktem, který SPAM propaguje, navštívíte, může se stát, že se nakazíte, neboť do stránek může být začleněn drive-by download malware. V horším případě přijdete o peníze, protože po zaplacení kartou v e-shopu nedostanete nic. A v krajním případě můžete i zemřít, pokud si produkt koupíte a začnete užívat. Uvědomte si, že důvod, proč jsou některé produkty nabízeny tak lacino, je ten, že jsou vyrobeny z nekvalitních surovin, ke zpracování je použita míchačka ze stavby a účinné složky produktu jsou nahrazovány lacinějšími a dávkovány lopatou.

Od SPAMu k phishingu

Spolu se SPAMem vám může přijít i e-mail, který bude obsahovat přílohu se škodlivým kódem, nebo v e-mailu mohou být uvedeny odkazy na stránky, na kterých se škodlivý kód nachází. Takový e-mail už se neoznačuje jako SPAM, byť se stále jedná o nevyžádanou poštu, ale jako phishing nebo dokonce spear phishing, neboť zde již cílem útočníka není vám něco nabídnout, ale zcizit vaše přihlašovací údaje nebo citlivé informace. Na odkazovaných stránkách se pak může nacházet i drive-by download malware, který se postará o zbytek.

Závěr: Používejte SPAM filtr, nevyžádanou poštu neotvírejte a pravidelně kontrolujete přihrádku, kam je přesouvána pošta označená jako SPAM.

Tento příspěvek vznikl na základě dotazů našich čtenářů. Máte i vy nějaký dotaz? Napište.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “SPAM vás může připravit i o velice lukrativní zakázku” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: