SEO: to, zda jsou vaše stránky validní, hraje minimální roli

To, zda jsou vaše stránky validní či nikoliv, má až na výjimky naprosto zanedbatelný vliv na umístění vaší stránky ve výsledcích vyhledávání.

Jen v případech, že by zdrojový kód stránky obsahoval natolik závažné chyby, že by crawler nedokázal danou stránku indexovat, mohla by se tato skutečnost negativně podepsat na umístění vašich stránek ve výsledcích vyhledávání. Bez ohledu na to, zda validita kódu ovlivňuje umístění vaší stránky ve výsledcích vyhledávání či nikoliv, není důvod, proč by zrovna vaše stránky měly obsahovat chyby.

Obzvlášť, když je možné celkem jednoduše zjistit, zda se na vašich stránkách chyby nacházejí, či nikoliv. Za tímto účelem je možné použít službu, která se nachází na stránkách W3C, a která umožňuje komukoliv zcela zdarma prověřit validitu jakékoliv stránky, resp. vygenerovaného HTML kódu a použitých kaskádových stylů. Na výše uvedené stránce stačí jen zadat adresu stránky, kterou chcete prověřit a po kliknutí na tlačítko check se vám zobrazí výsledek.

Služba vám na obrazovku přehledně vypíše ty řádky, na kterých se nachází prohřešek proti validitě, včetně vysvětlení, proč tomu tak je. Náprava tohoto stavu je pak v drtivé většině případů naprosto přímočará. Jestliže se na obrazovce např. píše, že v dokumentu schází na určitém místě znak > nebo /, tak ho na dané místo prostě doplníte a spustíte kontrolu znovu a výsledkem pak zpravidla je, že daný dokument je po vašem zásahu již validní a žádné chyby neobsahuje.

Pokud máte statické stránky, musíte provést kontrolu validity kódu na všech stránkách. Nestačí jen zkontrolovat, zda je úvodní stránka validní, ale že jsou validní všechny stránky, které se na vašem webu nacházejí. Pokud máte stránky dynamické, mělo by stačit provést kontrolu pouze těch stránek, které používají jinou šablonu. To je dáno rozdílným způsobem generování těchto stránek. Dynamická stránka je na serveru obvykle generována tak, že se z DB načte příslušný obsah, který je následně zformátován podle odpovídající šablony.

Problém může nastat v okamžiku, kdy používáte nějaký systém pro správu obsahu (Content Management System, zkr. CMS) např. WordPress, Drupal, Joomla!, apod. a spolu s ním i nějaké pluginy. Ty občas obsahují i nějaké ty prohřešky proti validitě, a v okamžiku kdy je odstraníte, tak s další aktualizací daného systému nebo pluginu jsou zase zpátky. Ale i to se dá s trochou úsilí ohlídat. Jiný problém však může nastat v okamžiku, kdy umožníte uživatelům vkládat jejich vlastní obsah a nekontrolujete např. správné použití sémantických tagů.

Závěr: Pro umístění vašich stránek na předních místech ve výsledcích vyhledávání je prvořadý jejich obsah, klíčová slova a odkazy, to zda se na vašich stránkách nachází nějaké prohřešky proti validitě, nehraje takovou roli, jak jsou schopni tvrdit někteří SEO mágové, jež si na kontrole a optimalizaci kódu založili svůj business, který nazývají technické SEO.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:

  1. Online optimalizátory | mash-up

    […] Nevalidní HTML kód – Mít HTML kód čistý a validní je samozřejmě fajn. S rozmachem různých JavaScriptových knihoven a dalších doplňků webových stránek se tento úkol ale stává čím dál nemožnější. Faktem ale je, že nevalidní kód má dnes drtivá většina webových stránek a indexovacímu robotovi v jeho práci nepřekáží. […]


K článku “SEO: to, zda jsou vaše stránky validní, hraje minimální roli” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: