Rychlé zhodnocení biometrických metod

Je bezpečnější biometrická autentizace založená na analýze hlasu, obličeje, prstu, ucha, duhovky, ruky nebo krevního řečiště?

Provedli jsme rychlé zhodnocení biometrických autentizačních metod podle toho, jak snadno lze dané biometrické charakteristiky získat a následně je replikovat.

V následující matici jsou vyhodnoceny biometrické charakteristiky podle toho, jak obtížné je danou biometrickou charakteristiku získat a jak snadno ji lze poté replikovat a vydávat se tak za oprávněného uživatele.

Replikace/získání Lze snadno získat Lze hůře získat Nelze běžně získat
Žádná technologie není potřeba hlas, obličej    
Běžné prostředky postačí ucho, prst způsob psaní na klávesnici, duhovka ruka
Je nutné speciální zařízení   rukou psaný podpis krevní řečiště (prst, dlaň, sítnice)

Z matice je patrné, že nejsnáze lze získat otisk prstu, záznam hlasu nebo fotografii dané osoby, a že ani výroba atrapy prstu nebo ucha není něco, co by se nedalo zvládnout s běžným vybavením.

Pořízení dostatečně kvalitní fotografie duhovky nebo ruky a jejich následná výroba, už je o poznání náročnější, není to ale pořád nic, proti získání fotografie krevního řečiště, které je navíc i problém vyrobit, a tudíž se jeví v současnosti jako nejbezpečnější metoda autentizace.

Pro vyhodnocení obtížnosti získání jednotlivých charakteristik jsme si kladli otázku, jak snadno lze danou charakteristiku pořídit bez vědomí dané osoby nebo bez nutnosti autentizace oběti na zařízení, které je pod naší správou.

Při vyhodnocování náročnosti replikace dané charakteristiky jsme si pak kladli otázku, zda je k tomu potřeba nějaký speciální nástroj, nebo postačí běžně dostupné prostředky.

Poznámka: Seznam všech biometrických autentizačních metod, jejich výhod a nevýhod a možných vektorů útoku, je popsán v tomto příspěvku. Jednotlivým autentizačním metodám se pak detailně věnujeme v samostatných příspěvcích označených štítkem autentizace.

Rozmístili byste jednotlivé biometrické charakteristiky do matice jinak?

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Rychlé zhodnocení biometrických metod” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: