Recenze knihy Bohatý táta, chudý táta

Hlavní myšlenka knihy Rich Dad Poor Dad v češtině Bohatý táta, chudý táta od Robert T. Kiyosaki se dá shrnout do několika málo vět.

R. K. tvrdí, že domácnosti nejsou finančně gramotní (vinu dává vzdělávacímu systému), což se projevuje tím, že si vše pořizují na dluh, který pak musí splácet, nebo si kupují věci, které nezbytně nutně nepotřebují a nemají tak volné finanční prostředky, které by mohly výhodně investovat, a které by jim peníze vydělaly.

Výhodnou investicí pak myslí vložení peněz nejprve do vlastního vzdělání a pak na rozjetí vlastního podnikání, nákup firmy nebo získání podílu ve firmě, nákup akcií, u nichž se dá předpokládat, že jejich cena poroste. Tato investice by měla investorovi zajistit tzv. pasivní příjem, tj. dostatek peněz, aniž by musel pracovat. Upozorňuje na skutečnost, že dům nebo auto nelze považovat za aktivum, protože generují jen dodatečné náklady (údržba, provoz, daně), ale za pasiva a že za aktiva lze považovat jen to, co generuje příjem.

Tvrdí, že každý může být bohatý, ale ne jako zaměstnanec, který chodí do práce jen proto, aby zaplatil všechny své účty, ale jedině jako majitel firmy, který zaměstnává ostatní lidi nebo jako investor. Říká, že forma obchodní společnosti je výhodnější kvůli daním, neboť spousta věcí se dá dát do nákladů. Doporučuje využít služeb profesionálních právníků, účetních a makléřů a dobře jim zaplatit.

Říká, že pokud je člověk zaměstnancem a je úzce specializován, tak potřebuje, aby za ním stály odbory, protože v případě ztráty zaměstnání, novou práci velice obtížně sežene. Proto pokud chce být někdo bohatý, neměl by se specializovat, ale měl by mít široký záběr a projít si ve firmě všemi provozy a měl by rozumět především účetnictví a marketingu, a pak si takovou firmu založit, koupit nebo v ní získat podíl.

Autor uvádí jako příklad své podnikání, které spočívá v nákupu, prodeji a pronájmu nemovitostí, jednoduše nějakou koupí a pak ji o třetinu dráž prodá nebo pronajme. To samé s akciemi, které nakupuje a prodává podle situace na trhu. Říká, že je nutné být všímavý, snažit se získat co nejvíce informací, třeba i velice důvěrných, a proto je nutné mluvit a přátelit se s těmi správnými lidmi, kteří se k takovým informacím dostanou.

Nejdříve najde někoho, kdo chce kupovat a pak někoho, kdo chce prodávat. Doporučuje začít s menší částkou a zisk opět investovat a tak postupně dělat větší a větší investice. Uvádí příklad, jak kupoval a prodával byty a domy, až nakonec koupil celý dům s byty, které pak pronajímal.

Je třeba se neustále učit a pro získání zkušeností doporučuje zapojit se i do MLM, kde se tomu člověk může naučit. Toto jeho doporučení je často zneužíváno firmami, které tento způsob prodeje používají, k tvrzení, že prací pro ně člověk zbohatne, ale to Robert T. Kiyosaki nikdy neřekl.

V knize jsou neustále dokola omílány výše uvedená tvrzení, která jsou sice pravdivá, ale nestojí za to kvůli tomu číst celou více jako 200stránkovou knihu, neboť se z ní člověk nic dalšího nedozví.

Pro citování tohoto článku ve své vlastní práci můžete použít následující odkaz:
ČERMÁK, Miroslav, 2013. Recenze knihy Bohatý táta, chudý táta. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/recenze-knihy-bohaty-tata-chudy-tata/. [citováno 07.12.2024].

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Recenze knihy Bohatý táta, chudý táta” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: