Punycode a phishing, na který se prý nachytají i bezpečnostní experti – 2. díl

V tomto příspěvku se podíváme, zda je nadále možné zneužívat vlastnosti spočívající v použití speciálních znaků v názvech domén k phishing útokům.

Od posledně se nic zásadního nezměnilo, i když k určitým změnám k lepšímu přeci jen došlo. Ostatně, posuďte sami, jak se s tímto problémem vypořádaly jednotlivé prohlížeče.

Za účelem omezení, tzv. homografních útoků vznikly poměrně komplexní pravidla, jak zacházet s názvy domén zobrazovaných v různých znakových sadách. Problém je, že jednotlivé prohlížeče je implementují různě.

Asi nejbenevolentnější je v tomto směru Mozilla Firefox, které nevadí, když je název domény namixován ze dvou různých znakových sad.  Nadále je tak možné vytvářet domény, které obsahují znaky jak z cyrilice, tak i z latinky. Např. doména v punycode zapsaná jako xn--80ak6aa92e.com, je v Mozille stále zobrazena jako аррӏе.com.

Prohlížeče MS Edge a IE toto neumožňují, a vždy zobrazí punycode. Ovšem i ony selžou v okamžiku, kdy je celá doména zapsána v jedné znakové sadě. Stále tak lze generovat domény, které jsou velice podobné originálu, např. faceḅook.com, která se mimochodem v době psaní tohoto článku draží. K čemu asi tak někdo může chtít takovouto doménu?

Google Chrome se chová asi nejrestriktivněji a od verze 65 pak zobrazuje punycode vždy, nebo téměř vždy. Písmeno b s tečkou použité ve výše uvedeném příkladu v názvu domény faceḅook.com pak zobrazí jako punycode, tedy xn--faceook-pm3c.com.

Všimněte si rovněž, že Google Chrome někdy od verze 64 i jinak podtrhává odkazy. Měli byste si tak snáze všimnout, že např. odkaz https://wallet.com/ vás bude směrovat jinam, než https://waḻḻet.com. Jsou to sice drobnosti, ale někdy i to může pomoci.

Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print

Štítky:

  1. Miroslav Čermák

    Konkrétní příklad reálného zneužití: https://nakedsecurity.sophos.com/2018/04/04/free-virgin-atlantic-tickets-no-its-a-whatsapp-scam/


K článku “Punycode a phishing, na který se prý nachytají i bezpečnostní experti – 2. díl” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: