Přeneste odpovědnost na klienta

V tomto příspěvku se dozvíte, proč by měl nést každý odpovědnost za stav svého počítače.

Pan Nápravník ve své zprávě říká, že takový lékař nebo právník počítačům nerozumí, a proto za bezpečnost svého počítače nemůže nést zodpovědnost a pozastavuje se nad tím, jak je možné, že se např. banky nebo státní orgány snaží své odpovědnosti zbavit a přenést ji na občany nebo své klienty. Jako příklad používá excelentní příměr, uživatel je řidič a počítač to je takové jeho auto. Zde stačí již jen dodat, že podobně jako se autem po silnici dostáváme na nejrůznější místa, tak i s počítačem, který též ovládáme, se dostáváme na nejrůznější místa, byť jen v kyberprostoru.

Na jednoduchém příkladu se snaží vysvětlit, že zatímco v případě auta se po řidiči nechce, aby před každou jízdou kontroloval stav brzdového systému. Tak by se též po uživateli počítače nemělo požadovat, aby nesl plnou odpovědnost za bezpečnost svého počítače. S tímto prohlášením však již nelze zcela souhlasit. Ne proto, že řidič resp. provozovatel odpovídá vždy za stav svého vozidla, ale proto, že pokud použijeme výše uvedený příměr, tak právník nebo lékař se v autě zásadně „nehrabe“, protože mu nerozumí a opravu a údržbu svěří raději odborníkům. V případě, že někam cestuje, tak si cestu naplánuje a předem si zjistí, jaká je v daném místě situace. Aspoň takhle se snad chová většina normálních, logicky uvažujících lidí.

V případě počítačů si ale tito lidé instalují a stahují do počítače nejrůznější programy a navštěvují potenciálně nebezpečné stránky a v dialogových oknech, které na ně vyskakují, klikají zásadně na tlačítko Yes a Continue, registrují se v nejrůznějších sociálních sítích, kde zveřejňují své osobní údaje. Vědomě tak podstupují značné riziko, že si do počítače stáhnou nějaký malware (škodlivý kód) nebo že někdo informace, které o sobě uvedli, zneužije. To je, jako kdybych se s autem vydal na výlet do nejnebezpečnější čtvrti ve městě a pak se divil, že mi ho vykradli nebo jsem tam dostal přes „hubu“. V kyberprostoru bych se měl chovat stejně, to znamená nelézt někam, kde mi hrozí nějaké nebezpečí. Zajímavé je, že spousta lidí stahuje warez (nejčastěji se jedná o nelegální kopie softwaru a audiovizuálních děl) a navštěvuje na internetu místa, která by v normálním životě nikdy nenavštívili, nebo využívá služeb, kterých by normálně nikdy nevyužili. Tito lidé si pak diví, že jim někdo „vyhulil“ jejich účet a žalují banky, že nedostatečně ochránily jim svěřené finanční prostředky.

Není ale běžné, aby se malware do počítače stáhnul z důvěryhodného webu nebo spolu s důvěryhodnou službou nebo s produktem renomované firmy. (Samozřejmě, i zde se občas najdou výjimky.) Malware se nejčastěji do počítače dostane spolu s crackem k SW nebo návštěvou stránky, která porno či warez nabízí nebo poskytuje. Zatímco v běžném životě by těmto lidem jistě přišlo divné, kdyby jim někdo nabízel něco zdarma, tak na webu stahují všechno, co jim přijde pod ruku respektive, co se objeví pod kurzorem myši. Zatímco auto by zcela jistě uzamkli, tak počítač nechají klidně odemčený. Zatímco auto mají vybavené alarmem, který jim namontovala specializovaná firma, tak ve svém počítači žádné bezpečnostní prostředky nemají a pokud ano, tak je neaktualizují. Ne, tito lidé musí nést plnou odpovědnost za své jednání. Tak jako se většina lidí snaží autem jezdit bezpečně, aspoň doufám, tak se musí naučit bezpečně i surfovat po internetu.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:

  1. DoVla

    Plně souhlasím s názorem, mnozí uživatelé počítačů se chovají jako kdyby za běžného provozu na silnici jeli závod nějaké formule či rally. Jak to na silnici dopadne v naprosté většině případů si každý soudný člověk domyslí. Stejně to je však i u počítačů. Jenže tady sedí lidi doma a tak si myslí, že jim se nic nestane. Bezpečnostní povědomí naprosté většiny uživatelů počítačů je bohužel na mizivé úrovni. Tyto stránky by mohli uživatelům pomoci zorientovat se v této oblasti výpočetní techniky. Bohužel je to však pro většinu nezajímavé a přitom jde o jejich bezpečnost často i o jejich peníze!!!

  2. Dreddy

    Krasny clanek … plne souhlasim se vsim co je zde uvedeno …


K článku “Přeneste odpovědnost na klienta” se zde nachází 2 komentáře.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: