Přečtete si, na kolik vás skutečně vyjde nákup v zahraničním eshopu

V tomto článku je uvedeno, jak si spočítat, na kolik vás opravdu přijde nákup na zahraničním eshopu, a zda se vám takový nákup vyplatí.

Podstatná je celková částka, která se počítá jako součet ceny zboží a přepravy. Pokud zboží přichází ze země mimo EU a celková částka přesáhne hodnotu 22 EUR, zaplatíte DPH ve výši 21 %, a pokud přesáhne hodnotu 150 EUR, zaplatíte kromě DPH ještě CLO.

Někdy se sice může stát, že celková cena zásilky ze zahraničí převyšuje 22 EUR, a přes celní správu projde, a vy se tak platbě vyhnete, ale nespoléhejte na to. Pokud DPH a CLO platit nechcete, musíte se vejít pod 22 EUR.

Toho lze většinou dosáhnout jedině tak, když daný prodejce nabízí přepravu zdarma, ale s tou se můžete setkat spíše u zásilek z Číny. U zásilek přicházejících z USA je to při stávajícím kurzu, který je stanoven vždy pro daný měsíc, prakticky nemožné, protože za přepravu téměř vždy zaplatíte necelých 20 USD.

Dejte si pozor, jakou společnost pro přepravu zboží prodejce nabízí, neboť ceny se mnohdy liší až o několik desítek dolarů. Např. za zaslání stejného zboží z USA můžete zaplatit méně než 20 USD, ale klidně i více jak 50 USD, což je dost podstatný rozdíl, který nakonec rozhoduje o tom, zda budete platit DPH a CLO.

Vězte, že cena přepravních společností se odvíjí především od rychlosti doručení, takže jestliže nespěcháte, je lepší se s prodejcem dohodnout, přes jakou společnost to pošle a většina prodejců s tím nemá problém a vyhoví vám. Koneckonců nic navíc je to nestojí, a je v jejich zájmu dané zboží prodat.

Nemyslete si ale, že se dohodnete s prodejcem na tom, že na balík uvede nižší částku nebo na zásilku napíše, že se jedná o GIFT, tedy o dárek, což někteří prodejci, především ti z Číny, dělají automaticky, a vy se tak DPH a CLU vyhnete.

Celní správa může namátkou zadržet jakýkoliv balík, a požadovat doložení příslušných dokladů. Stejně tak pokud cena za přepravu není na zásilce uvedena, a vy ji nedoložíte, tak potom bude cena za přepravu spočítána podle platného mezinárodního ceníku České pošty a může se tak snadno stát, že bude ještě vyšší než skutečná, takže doporučuji ji uvádět.

Ať už je váš balík zadržen na základě podezření, namátkové kontroly anebo prostě proto, že je na něm uvedena částka vyšší než zmíněných 22 EUR, musíte předložit požadované doklady.

Nejprve vám přijde „Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí“ s popisem zboží a vy se musíte rozhodnout, jaký způsob celního odbavení zvolíte. A můžete se rozhodnout mezi odbavením zásilky Českou poštou, osobně nebo jinou celní agenturou.

Pokud se rozhodnete pro osobní odbavení, tak tuto informaci sdělíte e-mailem na adresu České pošty sklad.praha120@cpost.cz uvedenou v „Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí“. Příslušné doklady si vytisknete, vyplníte, podepíšete a vezmete sebou na celní úřad. Zde v hotovosti uhradíte celní dluh a zaplatíte poplatek ve výši 99 Kč bez DPH.

Pokud zvolíte odbavení zásilky Českou poštou, nemusíte nikam chodit a vše vyřešit z pohodlí domova pouhým zasláním e-mailu na adresu sklad.praha120@cpost.cz uvedenou v „Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí“, kde do předmětu e-mailu uvedete skladové nebo podací číslo zásilky. Do těla e-mailu pak uvedete prohlášení, že zásilka obsahuje zboží pro soukromou potřebu fyzické osoby.

Jako přílohu ve formátu pdf, jpg nebo doc vložíte do e-mailu „Žádost o elektronické zasílání oznámení o příchodu zásilek ze zahraničí“ a „Plnou moc“. Oba formuláře vyplníte, podepíšete a oskenujete. Plná moc slouží k tomu, aby vás Česká pošta mohla zastupovat u celního úřadu a provádět nutné úkony, přičemž tato plná moc platí do odvolání, takže s dalším balíkem ji již vyplňovat nebudete.

Dalšími přílohami e-mailu, který budete posílat na Českou poštu, pak bude doklad o ceně zboží a ceně dopravy, přičemž postačující by měl být screenshot z e-shopu, kde je uvedena cena zboží a cena dopravy a dále pak doklad o provedené platbě, kdy by měl opět postačovat screenshot třeba z PayPal.

Nyní si uveďme konkrétní příklad. Pokud jste např. na eBay zaplatili 29,99 USD za zboží a 22,25 USD za přepravu, tak celkem se jedná o částku 52,24 USD a dojde k přepočtu na EUR podle platného kurzu. A jelikož je tato částka vyšší než 22 EUR, budete platit 21% daň.

Následně dojde k převodu 52,24 USD na CZK podle platného kurzu, který v tomto případě činil 24,611, a získáváme částku 1287 Kč. K této částce se ještě přičte cena za služby celní deklarace, která je fixní a činí 192 Kč. Základ pro výpočet daně je pak 1479 Kč. Daň ve výši 21 % pak činí 310,59 Kč a po zaokrouhlení 310,60 Kč a představuje i onen celní dluh.

Teprve když částku, která je dána jako součet ceny za služby celní deklarace a celního dluhu tj. 192,0 Kč + 310,6 Kč, což je 502,6 Kč a po zaokrouhlení na celé koruny 503 Kč připočtete k ceně, kterou jste již zaplatili nebo byste měli zaplatit na eBay, tak získáte konečnou částku.

Když tuto částku porovnáte s cenou, kterou byste za dané zboží zaplatili u nás v ČR, tak by měla být výrazně nižší, aby se dalo mluvit o tom, že se vám nákup ze zahraničí vyplatil. V některých případech se může nákup dost podstatně prodražit, protože budete muset zaplatit ještě daň a clo ve výši minimálně několika stovek korun.

A to nemluvím o tom, že při nákupu na zahraničním eshopu můžete narazit v případě, že dané zboží budete chtít reklamovat. Může vám přijít padělek anebo nefunkční výrobek. Z tohoto důvodu je vhodné nakupovat jen na důvěryhodných eshopech, platit přes PayPal, a sledovat pohyb zásilky.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

  1. Miroslav Čermák

    V případě, že nakupujete u obchodníka, který nedoručuje do ČR, můžete využít služeb Shipito.com, kde vám po registraci přidělí americkou adresu, na kterou si můžete zboží nechat poslat a odtud si ho pak přeposlat do ČR. Za tuto službu zaplatíte 2 USD + poštovné, které si můžete spočítat zde.


K článku “Přečtete si, na kolik vás skutečně vyjde nákup v zahraničním eshopu” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: