Přečtete si, jak prodloužit životnost baterie

Maximální doba životnosti baterie je dána použitou technologií, přičemž s každým nabitím se výdrž baterie zkracuje.

Po určité době je již výdrž baterie i po úplném nabití naprosto nedostatečná a baterie se musí dobíjet stále častěji, což nakonec vede k předčasnému pořízení zcela nového akumulátoru. V tomto příspěvku si popíšeme, jak prodloužit životnost Li-Ion baterie, kterou je napájena většina moderních zařízení.

Pozor na extrémní teploty

Nikdy nenechávejte zařízení na přímém slunci, kde jsou baterie vystaveny příliš vysokým teplotám, stejně tak omezte používání vašeho přístroje v mrazu, protože tyto extrémní teploty vašim bateriím prostě škodí.

Snižte spotřebu energie

Pokud budete baterii nabíjet příliš často, nebude již akumulátor možno po určitém počtu nabíjecích cyklů nabít na jeho maximální kapacitu. Snažte se proto snížit spotřebu energie a tím prodloužit výdrž baterie.

Baterie skladujte v chladu a nabité

Pokud používáte záložní baterie, měli byste je skladovat na chladném místě a částečně nabité, protože jinak hrozí, že se sami zcela vybijí a pak už nepůjdou znovu nabít. Přibližně po půl roce byste měli zkontrolovat jejich kapacitu a případně je znovu dobít na 40% jejich kapacity.

Baterie správně nabíjejte

Problém je, že prakticky nikde se nedá dočíst, jak správně Li-Ion akumulátor dobíjet. Přeložil jsem proto alespoň návod, který byl přiložen k Li-Ion akumulátoru.

  1. Vložte akumulátor do vašeho zařízení, zapněte ho a používejte vaše zařízení tak dlouho, dokud se samo nevypne.
  2. Připojte vypnuté zařízení do nabíječky a nechte baterii nabíjet po dobu 12-14 hodin.
  3. Po zapnutí používejte zařízení tak dlouho, dokud se vaše zařízení v důsledku téměř vybité baterie zase samo nevypne.

Proces popsaný v bodě 2 a 3 opakujte třikrát. Při dalším nabíjení již nemusíte čekat, až bude akumulátor zcela vybit, ale můžete ho dobíjet prakticky kdykoliv, a na jeho životnost by to již nemělo mít téměř žádný vliv.

Poznámka: Více informací ohledně nabíjení a prodloužení životnosti Li-Ion baterii lze najít na Battery University.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:

  1. Martin

    Myslím si, že návod je zavádzajúci, hlavne tá časť o počiatočnom nabíjaní: „Baterie správně nabíjejte“. Už prvý bod sa môže negatívne podpísať na životnosti batérie. Samozrejme, že notebooky, ak majú batériu nabitú na 100% tak prestanú nabíjať. Dokonca tie lepšie sa dajú nastaviť, aby neabíjali pokým neklesne nabitie pod 96%.


K článku “Přečtete si, jak prodloužit životnost baterie” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: