Pracujete z domova? Přečtěte si, na co si dát pozor.

Ministr zdravotnictví varuje. Při dlouhodobé práci na počítači v nevyhovujících domácích podmínkách vám hrozí poškození zdraví.

O ohrožení života při práci z domova jsem psal už v době, kdy většina ani netušila, co to práce z domova je. A stejně tak i o nutnosti dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Takže tentokrát pro úplnost doplním jen pár hraběcích rad.

Z fyziologického hlediska není dlouhodobá práce na notebooku zcela bez následků, a je vhodné si zamyslet nad umístěním a vybavením vašeho pracoviště, především kvalitním stolem, židlí, externím zobrazovacím zařízením, klávesnicí a myší.

Pracoviště

Vyhraďte si místo, odkud budete moci v klidu pracovat, ideálně místnost, kde vás nebude nikdo rušit. Dodržujte zásadu čistého stolu, uzamykejte počítač v okamžiku, kdy se od něj vzdalujete, obzvlášť pokud nejste doma sami a jsou tam kromě vás i děti. Určitě nechcete, aby vám něco smazaly, změnily anebo omylem někomu něco poslaly.

Pracovní stůl

Ne každý má doma ten správný stůl, aby si na něj mohl rozmístit vše potřebné, ale kritická je především výška desky od podlahy, která bývá dost často naprosto nevyhovující. Při špatném sklonu a položení rukou např. na hranu stolu při ovládání klávesnice a myši dochází k přílišnému tlaku v oblasti zápěstí, hrozí zánět karpálního tunelu, a v menším počtu případů pak i ramen a loktů. Deska by měla v takové výšce od země, v jaké jsou ruce ohnuté v lokti v pravém úhlu (přibližně 70 cm při průměrné výšce 175 cm).

Kancelářská židle

Rovněž klasická jídelní židle není vzhledem ke své ergonomii ideální pro dlouhodobou práci, neboť neumožňuje nastavit správnou výšku sedáku a opěrek, což vede jednak bolesti zad a dále pak v kombinaci s nevhodným stolem i k jednostrannému zatěžování končetin a jejich fixaci v nesprávné poloze a úhlu (ohnuté končetiny v kolenech by měly svírat pravý úhel) což může vést k bolesti kolenou.

Zobrazovací zařízení

V souvislosti s umístěním a typem stolu je třeba upozornit i na umístění samotného zobrazovacího zařízení, zpravidla většího externího LCD displeje. Nemělo by na něj dopadat přímé světlo, neměli bychom se ani do toho světla dívat (za ním ani před ním by nemělo být okno, a když už, tak se žaluziemi). Důležité je jeho umístění tak, aby úroveň oči byla přibližně v horní třetině obrazovky, a vzdálenosti na délku natažené paže (minimálně ve vzdálenosti 50 cm) a mírně nakloněn pod úhlem 10-20 stupňů směrem od uživatele. Nastavte si také větší velikost písmen, využívejte možnosti zvětšování, apod.

Klávesnice a myš

Měli byste si pořídit externí klávesnici a myš, jedině tak můžete pracovat dlouhodobě bez hrbení se nad notebookem a bez rizika bolesti šíje a hlavy.

Náhlavní souprava

Pokud se často účastníte i několik hodin trvajících online videokonferencí určitě se vám vyplatí investovat do kvalitní náhlavní soupravy s mikrofonem. Odruší se okolní zvuky, je vám lépe rozumět, nemusíte řešit zpětnou vazbu. Sluchátka by vám ideálně měla schovat celé uši, a nedotýkat se jich, jinak vás budou po několika hodinách bolet ušní boltce.

Osvětlení pracoviště

Ideální je stropní osvětlení či stojací přímo u vašeho pracoviště. Dejte si pozor, aby vám lampa nevrhala světlo přímo do displeje, ale spíše osvětlovala plochu před ním, abyste nebyly oslněni, a neuhnali si zánět spojivek. Večer a při práci v noci si dejte pozor na modré světlo a volte místo bílé lampy spíše žluté světlo, abyste pak mohli vůbec usnout.

Teplota

Udržujte stálou teplotu v místnosti, pozor na příliš silné proudění vzduchu od klimatizace, která může vysušovat oči. I na to je třeba pamatovat při umístění stolu v místnosti.

Větrání

Nezapomínejte větrat, musíte si zajistit dostatečný přísun kyslíku, jinak hrozí opět bolest hlavy.

Pohyb

Dělejte si pravidelné přestávky, protáhněte se, zacvičte si, stačí pár minut cca po hodině.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.


K článku “Pracujete z domova? Přečtěte si, na co si dát pozor.” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: