Pracovní smlouvy se vyplatí falšovat, víc než peníze

V ČR roste počet případů, kdy dochází k padělání pracovních smluv uzavíraných mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Abych byl úplně přesný, v jednom posledním případě se jednalo o manažerské smlouvy, které manažerovi při splnění určitých podmínek zaručují odstupné v určité výši. A jak už asi tušíte, právě výše odstupného a ony podmínky byly předmětem sporu, který se dostal až před soud.

Problém je, že obě strany jako důkaz překládají pracovní smlouvu podepsanou oběma stranami. Bohužel obě předložené smlouvy se v podstatných detailech zásadně rozcházejí. Zatímco v jedné je uvedeno, že příslušný manažer, má dle smlouvy nárok na odstupné v řádu několika miliónů, tak v druhé je uvedeno odstupné v řádu statisíců.

Obě tyto částky se na manažerských smlouvách v dané firmě objevovaly, takže na nich není nic divného. Dané firmě se v posledních letech moc nedařilo, a tak by vypovězením smluv dost ušetřila a pomohlo by jí to přežít,

Soud resp. vyšetřovatelé jsou tak postaveni před jasný úkol. Zjistit, která smlouva je pravá, a která podvržená. Nebudou to však mít lehké, protože obě smlouvy jsou vytištěné digitálním tiskem (tímto způsobem tisknou laserové nebo inkoustové tiskárny) na běžný kancelářský papír formátu A4, a nejsou, jak už to zpravidla bývá, chráněny žádným ochranným prvkem, který by zabránil jejich falšování.

Smutné na celém tomto případu je, že kdyby firma své smlouvy vybavila ochranným prvkem, nemusela by se nyní soudit o milióny, nehledě na to, že i náklady na odbornou expertizu a soudní poplatky budou vyšší než cena, za jakou se dají tištěné dokumenty ochránit (Pro nezasvěcené, jedná se o investice maximálně v řádech několika desítek tisíc.). A to nemluvím o času, který budou muset obě strany u soudu strávit.

Kdo je v tomto případě obětí, a kdo spáchal trestný čin podvodu, zatím nevíme a můžeme jen doufat, že orgány činné v trestním řízení to co nejdříve odhalí. Říkáte, že u vás se to stát nemůže, protože vaše firma by rozhodně svou pověst kvůli úspoře pár miliónů neriskovala. To je možné, ale kdo říkal, že smlouvu falšovala daná firma, mohl to být stejně tak i propuštěný manažer, který se rozhodl, že to takto nenechá a jen využil příležitosti.

V každém případě bychom se ale měli zamyslet nad tím, zda nechránit své smlouvy před paděláním, protože až k tomu jednou dojde, bude už pozdě.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Pracovní smlouvy se vyplatí falšovat, víc než peníze” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: