Pozor na podvodné e-shopy a padělané výrobky světových značek

padělekV tomto předvánočním čase se opět ve větší míře objevují padělky výrobků světových značek a nejen jich, které jsou nabízeny přes internet.

Dejte si proto obzvlášť velký pozor na lákavé nabídky nejrůznějších výrobků za velice atraktivní ceny, protože pokud nebudete obezřetní, mohli byste si poměrně snadno místo originálu koupit nekvalitní padělek.

Byť Europol zajistil 292 domén, na kterých se nacházely e-shopy nabízející padělky výrobků světových značek nic netušícím zákazníkům, tak tento business kvete vesele dál. Vězte, že okolo 80 % padělaného zboží je k dostání na internetu přes různé slevové portály a pochybné e-shopy. U nás v ČR se tyto padělky přeprodávají přes aukční weby a inzertní severy jako je např. aukro a bazoš a ve většině případů se poškozený těžko domáhá nějaké finanční náhrady a spor musí řešit občansko-právní cestou.

Pro úplnost je třeba dodat, že s padělaným zbožím či výrobky se můžeme setkat i na tržištích a v kamenných obchodech, ovšem v menší míře, protože tato místa jsou lépe kontrolovatelná, a to jak státními institucemi, tak i neziskovými organizacemi zabývající se vyhledáváním padělků.

Padělá se vše, z čeho lze mít finanční prospěch, na čem lze zbohatnout, a už se to dlouho netýká jen luxusního zboží/značek, ale i zboží každodenní potřeby určené široké veřejnosti. Jedná se o zboží, které je žádané, po kterém je poptávka. A prakticky neexistuje žádné odvětví průmyslu, kterého by se padělání netýkalo. Protože, tam kde je poptávka, je i nabídka.

Jako příklad si můžeme uvést např. spotřební elektroniku, především pak mobilní telefony a tablety, které bývají častým to dárkem pod stromečkem a jsou zaměnitelné s originály jejich názvy NOKLA, MOTQRQLA, SUNU ERICSSOM, MOLOROTA, E PHONE, SUMSANG, LENCVO, atd.

Většinou se jedná o funkční telefony, které jsou však vybaveny méně kvalitními bateriemi, displejem, osazeny méně výkonným hardwarem, a horší je i jejich dílenské zpracování, kdy jsou např. robustní kovové díly nahrazeny křehkým plastem apod. Objevily se však i případy, kdy zákazník obdržel nefunkční telefon, ve kterém byla jen žárovka podsvěcující displej, s lakonickým nápisem „Low battery“.

Jako největší producenti padělků jsou pak tradičně uváděny asijské státy, ale ukazuje se, že padělatelské dílny jsou i v Evropě a jejich počet v posledních letech stále roste, což si vysvětlujeme:

  • Nedostatečnou vymahatelností práva s nízkými tresty, viz § 268 – 271 trestního zákoníku.
  • Nízkou kontrolou dováženého zboží. Do Evropy se dováží takové množství zboží, že není v lidských silách veškeré dovezené zboží zkontrolovat, přičemž se mnohdy jedná i o velice zdařilé padělky.
  • Nízkými náklady a vysokými finančními zisky z prodeje padělaného zboží, protože v zemích, kde se toto zboží vyrábí, nejsou dodržovány žádné normy, jsou použity nekvalitní suroviny, není dodržen výrobní postup atd.
  • Podporou spotřebitelů nákupem padělaného zboží. Skutečně je tomu tak. Když se prováděl průzkum veřejného mínění, tak pouze 30 % Čechů by si padělané zboží nekoupilo. Zbytku je zřejmě jedno, zdali si koupí padělek či nikoliv. Sami tak koupí padělaného zboží či výrobku tento dlouhodobě kvetoucí business, ať už vědomě či nevědomě, podporujeme.

Velkou roli zde hraje anonymita, a obtížná dohledatelnost prodávajících, kteří si vytváří falešnou identitu, zakládají podvodné weby, rozesílají SPAM, otravují výsledky vyhledávání, a k doručení zboží využívají nejrůznější společnosti nebo ho předávají dokonce i osobně.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Pozor na podvodné e-shopy a padělané výrobky světových značek” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: