Používání soukromých telefonů k pracovním účelům a naopak

V tomto příspěvku se pokusím upozornit na rizika, která vyplývají z používání soukromých telefonů k pracovním účelům a naopak.

Na tento problém jsme ostatně narazili již v příspěvku, Lesk a bída HR v ČR, ve kterém jsme se věnovali benefitům. Dal by se i v případě chytrých telefonů použít model BYOC (Buy Your Own Computer) nebo chcete-li BYOS (Buy Your Own Smartphone)? Myšlenka BYOX (za X si můžete dosadit cokoliv) je velice prostá. Zaměstnanec si vybere zařízení, jaké chce, a zaměstnavatel mu na něj přispěje určitou částkou.

Důvod, proč byste se měli o program BYOX zajímat, je ten, že stále více zaměstnanců, kteří mají k dispozici služební telefon, si pořizuje ještě jeden pro soukromé účely, avšak po určité době ho začnou používat i k plnění pracovních povinností. Jiní o služební telefon, který jim zaměstnavatel jako benefit nabízí, ani nestojí, protože již nějaký mají. Smartphone, který si sami koupili, jim navíc umožňuje pracovat efektivněji, umí toho více a lépe i vypadá.

Jedno je jisté, správně byste měli používat své vlastní zařízení výhradně k soukromým účelům a zařízení zaměstnavatele zase pouze k plnění pracovních povinností. Jenže to je strašně nepraktické. Proč u sebe nosit dva telefony a dávat pozor, aby nedošlo k jejich zcizení, kontrolovat stav nabití baterie, spravovat dva adresáře kontaktů a úkolů, sledovat přijaté zprávy a nepřijaté hovory na dvou telefonech, když by se to dalo pohodlně dělat vše z jednoho.

V čem je tedy problém? Problémy jsou dva a to právní a bezpečnostní. První spočívá v tom, že zaměstnanec nesmí používat prostředky zaměstnavatele k soukromým účelům, pokud nemá od zaměstnavatele souhlas. To je definováno v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoník práce, Část třináctá – Společná ustanovení, Hlava VIII: Ochrana majetkových zájmů zaměstnavatele a ochrana osobních práv zaměstnance a § 316 odstavce 1.

Zaměstnavatel zase dost často ve své bezpečnostní politice zakazuje používání soukromých zařízení ke služebním účelům. Nezapomínejte, že pokud je použito jedno zařízení k soukromým i k pracovním účelům, jsou na něm současně zpracovávána a uchovávána data a informace soukromé i obchodní povahy (dokumenty, e-maily, SMS zprávy, kontakty, které se liší jen svojí hodnotou).

Neměla by právě skutečnost, že je smartphone používán i k soukromým účelům a uživatel na něm má uložena i svá data, významnou měrou přispět k tomu, že ho bude lépe chránit, než když na něm budou jen firemní data, co myslíte? Musíme uznat, že na tom něco je, ale jakou potom na těchto zařízeních nasadit bezpečnostní politiku, aby uživatel nebyl omezen a zároveň byla zajištěna odpovídající úroveň bezpečnosti, a nedošlo k úniku citlivých informací.

Tentokráte jsme pro vás připravili dvě ankety. Jednu pro zaměstnance a druhou pro zaměstnavatele.

Jako zaměstnanec bych chtěl používat:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jako zaměstnavatel umožňuji svým zaměstnancům používat:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Pro citování tohoto článku ve své vlastní práci můžete použít následující odkaz:
ČERMÁK, Miroslav, 2011. Používání soukromých telefonů k pracovním účelům a naopak. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/pouzivani-soukromych-telefonu-k-pracovnim-ucelum-a-naopak/. [citováno 08.12.2024].

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: ,


K článku “Používání soukromých telefonů k pracovním účelům a naopak” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: