Podíl Windows 10 v zemích Oceánie, Eurasie a Eastasie roste
Podíl operačního systému Windows 10 na trhu s desktopy nezadržitelně roste a celosvětově dle StatCounter dosahuje již téměř 15 %.
Byť se tempo růstu zpomalilo a posledních několik měsíců můžeme zaznamenat jen přibližně 1% růst, lze předpokládat, že podíl Windows 10 bude nadále růst minimálně stejným tempem. A to díky možnosti bezplatného upgradu z nižších verzí, především z Windows 7.
Tato skutečnost by nás měla těšit, protože díky bezpečnostním funkcím, které jsou v poslední verzi obsaženy, by měly být Windows 10 tím nejlepším systém pro desktopy, který můžete v současné době mít, alespoň to tvrdí Microsoft. Jenže je tu jedno ale…
Dle nejrůznějších výzkumů zařízení s operačním systémem Windows 10 navazuje větší počet spojení se servery společnosti Microsoft než předchozí verze, a to i poté, co jsou zakázány tzv. telemetrické funkce, a zasílá Microsoftu nejrůznější informace, čímž je ohroženo naše soukromí.
Tyhle výzkumy, mi však přijdou, vzhledem k tomu, jako jsou prováděny, jako mlácení prázdné slámy. Protože bez možnosti auditu, vlastní kompilace zdrojového kódu a se znalostí toho, jako funguje nový malware, nemají naprosto minimální šanci odhalit, co, a především za jakých podmínek a kam se vlastně posílá.
Kromě toho je celkem jedno, jak často a s jakými servery vaše zařízení navazuje komunikaci, tedy pokud vás to nějak neomezuje v práci, protože ona citlivá data mohou z vašeho zařízení stejně tak dobře odejít zašifrovaná i v jedné jediné odpovědi serveru a vy to nikdy nezjistíte.
Co nejspíš odchází je seznam komponent, případně i sériová čísla, MAC adresa, IP adresa, jméno zařízení, použitý jazyk, časová zóna, seznam nainstalovaných programů, jejich využití, názvy přehrávaných skladeb, a další informace typu, jako jak dlouho jste editoval dokument.
Stejně tak Windows může odesílat informace o tom, co hledáte, nebo zadáváte v nabídce Start, anebo co říkáte Cortaně. Trápí vás to? Tak tyto služby prostě nepoužívejte. A vyhledávejte třeba přes Google, ale ten vlastně také vyhodnocuje, co hledáte a na jaké servery chodíte. A že nějaký prohlížeč URL hashuje, to už asi nehraje podstatnou roli.
Pokud chcete omezit množství informací, které o vás Microsoft sbírá, můžete použít např. nástroj DisableWinTracking anebo nějaký jiný. Ale buďte opatrní, abyste si do svého počítače ještě nenainstalovali nějaký ten malware. Raději si na to vyhraďte čas, a udělejte to ručně. Ve Windows to máte přímo v GUI, takže diskuse by spíš mohla být o tom, zda to nemělo být by default vše vypnuté.
Pravda je, že Windows 10 navazuje velký počet spojení i poté, co tyhle telemetrické funkce vypnete. Ale nemělo by vás to trápit, protože dle vyjádření MS má na Windows 10 přejít i DoD se svými 4 milióny počítačů. Je tohle ale argument, který by vás měl přesvědčit?
Rozhodně ne. Je třeba si uvědomit, kde se organizace jako DoD nachází, kdo je její zřizovatel a k čemu svá zařízení používá a především, že tyto organizace mají přístup ke zdrojovému kódu a v případě potřeby mohou do něj zasáhnout, takže z jejich instalací Windows 10 nemusí tyto informace vůbec odcházet.
Pochybuji však silně o tom, že u nás v ČR má kromě akademické obce, nějaká organizace, která je např. součástí kritické infrastruktury státu, přístup nejen ke zdrojovému kódu, ale dokonce že by ho i analyzovala a následně by si rovněž zajistila i vytvoření vlastní instalační sady s Windows 10.
Přes výše uvedené skutečnosti považuji riziko, že by informace, které společnost Microsoft touto cestou sbírá, byly nějak zneužity a došlo k ohrožení zájmů občanů nebo firem v ČR, za nízké.
Jak toto riziko vnímáte vy? A co v případě, že je takový systém součástí kritické informační infrastruktury dle ZoKB? Považujete i v tomto případě riziko za nízké? Nebo byste místo Windows 10 doporučili používat spíše SELinux?
No jestli si chcete své soukromí opravdu chránit, tak to abyste pomalu začali auditovat zdrojáky Linuxu a postupně je kompilovat. A nezapomeňte kromě jádra, kryptografických knihoven, ovladačů I/O zařízení a souborového systému zauditovat i zdrojový kód kompilátoru. A rovněž i firmware veškerého vašeho HW. Věřím, že pro většinou z vás to bude hračka. Já zůstanu dál u Windows.
Štítky: Windows
K článku “Podíl Windows 10 v zemích Oceánie, Eurasie a Eastasie roste” se zde nachází 1 komentář.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.
V prosinci 2017 nastal zlom, podíl Windows 10 a Windows 7 dosáhl 42 % a od té doby má Windows 10 největší podíl na trhu, nyní již téměř 60 %. Celkově však podíl Windows 10 na desktopech mírně klesá. Kdo mu krade ta procenta?