Podíl Windows 10 v zemích Oceánie, Eurasie a Eastasie roste

Windows-10Podíl operačního systému Windows 10 na trhu s desktopy nezadržitelně roste a celosvětově dle StatCounter dosahuje již téměř 15 %.

Byť se tempo růstu zpomalilo a posledních několik měsíců můžeme zaznamenat jen přibližně 1% růst, lze předpokládat, že podíl Windows 10 bude nadále růst minimálně stejným tempem. A to díky možnosti bezplatného upgradu z nižších verzí, především z Windows 7.

Tato skutečnost by nás měla těšit, protože díky bezpečnostním funkcím, které jsou v poslední verzi obsaženy, by měly být Windows 10 tím nejlepším systém pro desktopy, který můžete v současné době mít, alespoň to tvrdí Microsoft. Jenže je tu jedno ale…

Dle nejrůznějších výzkumů zařízení s operačním systémem Windows 10 navazuje větší počet spojení se servery společnosti Microsoft než předchozí verze, a to i poté, co jsou zakázány tzv. telemetrické funkce, a zasílá Microsoftu nejrůznější informace, čímž je ohroženo naše soukromí.

Tyhle výzkumy, mi však přijdou, vzhledem k tomu, jako jsou prováděny, jako mlácení prázdné slámy. Protože bez možnosti auditu, vlastní kompilace zdrojového kódu a se znalostí toho, jako funguje nový malware, nemají naprosto minimální šanci odhalit, co, a především za jakých podmínek a kam se vlastně posílá.

Kromě toho je celkem jedno, jak často a s jakými servery vaše zařízení navazuje komunikaci, tedy pokud vás to nějak neomezuje v práci, protože ona citlivá data mohou z vašeho zařízení stejně tak dobře odejít zašifrovaná i v jedné jediné odpovědi serveru a vy to nikdy nezjistíte.

Co nejspíš odchází je seznam komponent, případně i sériová čísla, MAC adresa, IP adresa, jméno zařízení, použitý jazyk, časová zóna, seznam nainstalovaných programů, jejich využití, názvy přehrávaných skladeb, a další informace typu, jako jak dlouho jste editoval dokument.

Stejně tak Windows může odesílat informace o tom, co hledáte, nebo zadáváte v nabídce Start, anebo co říkáte Cortaně. Trápí vás to? Tak tyto služby prostě nepoužívejte. A vyhledávejte třeba přes Google, ale ten vlastně také vyhodnocuje, co hledáte a na jaké servery chodíte. A že nějaký prohlížeč URL hashuje, to už asi nehraje podstatnou roli.

Pokud chcete omezit množství informací, které o vás Microsoft sbírá, můžete použít např. nástroj DisableWinTracking anebo nějaký jiný. Ale buďte opatrní, abyste si do svého počítače ještě nenainstalovali nějaký ten malware. Raději si na to vyhraďte čas, a udělejte to ručně. Ve Windows to máte přímo v GUI, takže diskuse by spíš mohla být o tom, zda to nemělo být by default vše vypnuté.

Pravda je, že Windows 10 navazuje velký počet spojení i poté, co tyhle telemetrické funkce vypnete. Ale nemělo by vás to trápit, protože dle vyjádření MS má na Windows 10 přejít i DoD se svými 4 milióny počítačů. Je tohle ale argument, který by vás měl přesvědčit?

Rozhodně ne. Je třeba si uvědomit, kde se organizace jako DoD nachází, kdo je její zřizovatel a k čemu svá zařízení používá a především, že tyto organizace mají přístup ke zdrojovému kódu a v případě potřeby mohou do něj zasáhnout, takže z jejich instalací Windows 10 nemusí tyto informace vůbec odcházet.

Pochybuji však silně o tom, že u nás v ČR má kromě akademické obce, nějaká organizace, která je např. součástí kritické infrastruktury státu, přístup nejen ke zdrojovému kódu, ale dokonce že by ho i analyzovala a následně by si rovněž zajistila i vytvoření vlastní instalační sady s Windows 10.

Přes výše uvedené skutečnosti považuji riziko, že by informace, které společnost Microsoft touto cestou sbírá, byly nějak zneužity a došlo k ohrožení zájmů občanů nebo firem v ČR, za nízké.

Jak toto riziko vnímáte vy? A co v případě, že je takový systém součástí kritické informační infrastruktury dle ZoKB? Považujete i v tomto případě riziko za nízké? Nebo byste místo Windows 10 doporučili používat spíše SELinux?

No jestli si chcete své soukromí opravdu chránit, tak to abyste pomalu začali auditovat zdrojáky Linuxu a postupně je kompilovat. A nezapomeňte kromě jádra, kryptografických knihoven, ovladačů I/O zařízení a souborového systému zauditovat i zdrojový kód kompilátoru. A rovněž i firmware veškerého vašeho HW. Věřím, že pro většinou z vás to bude hračka. Já zůstanu dál u Windows.

Považujete Windows 10 za vhodný operační systém, ze kterého by se měla provádět správa kritického informačního systému?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:

  1. Miroslav Čermák

    V prosinci 2017 nastal zlom, podíl Windows 10 a Windows 7 dosáhl 42 % a od té doby má Windows 10 největší podíl na trhu, nyní již téměř 60 %. Celkově však podíl Windows 10 na desktopech mírně klesá. Kdo mu krade ta procenta?


K článku “Podíl Windows 10 v zemích Oceánie, Eurasie a Eastasie roste” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: