PIN, password, pattern, fingerprint nebo face unlock?

Jaký zámek obrazovky na svém smartphonu používáte, PIN, password, pattern, fingerprint nebo face unlock, a který považujete za nejbezpečnější?

V zásadě může být autentizace do smartphone založena na ověření biometrických charakteristik, nebo na znalosti nějakého tajemství.

V prvním případě zpravidla dochází k analýze snímku obličeje pořízeného přední kamerou, nebo otisku prstu sejmutého speciálním snímačem. Ve druhém případě je pak po uživateli požadováno, aby zadal heslo, PIN nebo gesto, přičemž každý výše zmíněný způsob autentizace má své pro a proti, kterým jsme se věnovali v samostatných příspěvcích, kde byly popsány i jednotlivé scénáře útoku.

Dospěli jsme k závěru, že např. prolomení ochrany založené na odemykání smartphonu pomocí přední kamery, která snímá váš obličej, vyžaduje nesrovnatelně méně času a finančních prostředků, tedy pokud víte, komu telefon patří, než např. výroba funkčního otisku prstu, který je potřeba k přihlášení do telefonu, o kterém sice nevíte, komu patří, ale kde se otisky nachází přímo na samotném zařízení.

Stejně tak autentizace založená na znalosti gesta nebo PINu zase může být odpozorována a snadno zopakována, neboť virtuální klávesnice nebo body na obrazovce jsou pevně dané, a dotek jednotlivých kláves při zadávání PINu nebo spojení bodů při kreslení gesta bývá dost často i vizualizován. Nehledě na to, že mnohdy není ani nutné gesto nebo PIN lámat, a je možné na ně vést tzv. šmouhový útok.

Nyní bych se vás rád zeptal, kterou autentizační metodu byste doporučili k ochraně zařízení, na kterých se mohou nacházet citlivé osobní údaje a informace, které jsou předmětem obchodního tajemství, neboť stále více firem podporuje program BYOD. Předpokládejte, že máte k dispozici telefon, na kterém si můžete zvolit jakoukoliv z výše uvedených metod, která by měla zabránit neoprávněnému přístupu do telefonu osobě, která ho najde, a neví, komu patří.

Můj zámek obrazovky

Jaký zámek obrazovky používáte?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Nejbezpečnější zámek obrazovky

Za nejbezpečnější autentizační metodu pro smartphone považuji:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Face unlock

Pokud jde o Face unlock (rozpoznávání obličeje), tak jsem přesvědčen, že mě:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Fingerprint scanner

Pokud jde o Fingerprint scanner (skenování prstu), tak jsem přesvědčen, že mě:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Pattern unlock

Pokud jde o Pattern unlock (nakreslení gesta), tak jsem přesvědčen, že mě:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

PIN

Pokud jde o PIN (zadání numerického hesla), tak jsem přesvědčen, že mě:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Password

Pokud jde o Password (zadání komplexního hesla), tak jsem přesvědčen, že mě:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Poznámka: V anketě prosím u každé autentizační metody zvolte, jak moc dané metodě věříte, že vás ochrání. Vaši důvěru v danou autentizační metodu vyjádřete na stupnici 1 až 4, kdy jednička znamená, že dané metodě moc nedůvěřujete a čtyřka, že jste naopak přesvědčení, že vás ochrání.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: ,

  1. Ondřej

    Používám face unlock s kontrolou živosti (vyžaduje mrknutí). A pokud mě telefon nepozná přepne na gesto u kterého mám vypnuté zobrazení.


K článku “PIN, password, pattern, fingerprint nebo face unlock?” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: