OSINT: Google hacking, dorking a pokročilé vyhledávání
Pokročilé vyhledávání je založeno na použití speciálních operátorů, což jsou de facto vyhrazená klíčová slova, za kterými následuje dvojtečka a po ní výraz, který hledáme.
A pak tu máme ještě Google hacking nebo také Google dorking, který obsahuje databázi zajímavých dotazů založenou právě na pokročilém vyhledávání.
Připomeňme si, že prosté vyhledávání spočívá v tom, že do vyhledávače zadáme klíčové slovo nebo frázi. A uvedeme-li jedno či více slov, tak to znamená, že se ona slova musí nacházet někde na stránce, v URL nebo titulku. Dáme-li obě slova nebo i více slov do uvozovek, tak to znamená, že se na dané stránce nebo v jejím titulku musí nacházet přesně dané slovní spojení. Tohle asi zvládne každý, ale lze toho dělat mnohem víc, pojďme se na to podívat.
AND (+)
AND je při prostém vyhledávání zbytečné psát, protože pokud neuvedeme OR, tak se předpokládá, že musí být splněny současně všechny podmínky, ovšem v pokročilém vyhledávání se nám i tento operátor může hodit.
OR (|)
Použijeme-li příkaz OR, který můžeme zapsat jako trubku | (Alt+124), tak to znamená, že se má vyhledat buď to anebo ono slovo.
Vyloučení z vyhledávání (-)
Uvedením znaménka mínus před jakýkoliv operátor, klíčové slovo nebo frázi dáváme vyhledávacímu enginu najevo, co se nemá hledat nebo v případě operátoru site, kde se nemá hledat.
Časové omezení
použitím after a before můžeme definovat v jakém období se má vyhledávat, můžeme uvést jen rok, anebo datum ve tvaru RRRR-MM-DD.
Závorky ()
Pokud potřebujeme použít v rámci pokročilého vyhledávání více logických operátorů, tak se použití závorek nevyhneme.
Vyhledávání v názvu stránky (intitle)
použitím operátoru intitle můřeme vyhledávat text, který je uveden v párovém tagu title, což je text, který se pak nachází v titulku okna nebo v názvu záložky v prohlížeči. Použijeme-li místo title allintitle, tak všechna uvedená slova musí být v titulku.
Vyhledávání v URL (inurl)
Použitím operátoru inurl vyhledáváme text, který se nachází přímo v URL adrese. Použijeme-li místo inurl operátor allinurl, tak všechna slova dále uvedená musí být v URL
Vyhledávání na stránce (intext)
Použitím operátoru intext dojde k vyhledávání pouze v obsahu dané stránky, nikoliv v URL nebo TITLE. Použijeme-li operátor allintext, tak se na stránce musí nacházet všechna dále uvedená slova
Vyhledávání podobných frází (* a AROUND)
Pokud chceme vyhledat všechny fráze, u kterých známe jen začátek a konec může slova mezi nahradit hvězdičkou. Pokud známe i přesný počet chybějících slov může použít operátor AROUND
Prohledávání konkrétní domény (site)
Použijeme-li operátor site, tak prohledáváme konkrétní web anebo třeba jen vybranou TLD
Vyhledávání souboru určitého typu (filetype a ext)
Operátor filetype slouží k vyhledání souboru daného typu. Použijeme-li operátor ext, tak se vyhledává soubor s danou příponou, což ovšem neznamená, že jeho formát bude odpovídat dané příponě.
V Google vyhledávači by vše výše uvedené mělo fungovat, v jiných vyhledávačích tomu tak být nemusí.
Štítky: OSINT
K článku “OSINT: Google hacking, dorking a pokročilé vyhledávání” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.