OSINT: co je to surface web, deep web a darknet web

Povrchový, hluboký a temný web. V originále surface, deep a darknet web lze využívat v rámci OSINT k získávání informací.

Nejčastěji se tyto tři vrstvy internetu zobrazují jako ledovec, kdy ta menší část je surface web nacházející se nad hladinou nazývaná též jako viditelný web (visible web) a deep web a darknet web je pak ta větší část skrytá pod hladinou, nazývaná též jako neviditelný/skrytý web (invisible/hidden web).

Surface web

Surface web je veřejně přístupná část internetu, v zásadě vše, co je zaindexováno vyhledávači a běžně dostupné ze standardního prohlížeče po zadání klíčového slova anebo zadáním přímého odkazu do adresního řádku prohlížeče. Tuto část internetu používá běžně většina uživatelů.

Jedná se o veškeré webové prezentace firem, portálů veřejné správy, zpravodajských portálů, blogů, sociální sítě (tady je to trochu sporné, protože ne všechno je na sociálních sítích indexováno a přístupné všem, ale ve všech příkladech je to takto uváděno).

Deep web

Deep web je ta část internetu, která není indexována, neboť robot, který indexaci webu provádí, se na ně nedostane, protože jejich služby nebo obsah jsou dostupné až po autentizaci pro vybrané uživatele anebo jsou dostupné jen z určitého IP adresního rozsahu či jen z vnitřní sítě organizace.

Typickým příkladem deep webů jsou tak nejrůznější extranety organizací, diskusní fóra, komunitní weby, e-maily, weby za paywallem, internetové bankovnictví, školní informační systémy, apod. Není také neobvyklé, že se na stejné doméně nachází jak veřejná webová prezentace, tak i část, která je dostupná až po přihlášení. Konečně i na tomto webu jsou v premium sekci články, dostupné jen pro přihlášené uživatele.

Darknet web

Darknet web je ta část internetu, kam běžný uživatel nechodí. Tyto weby nejsou indexovány a nejsou ani dostupné z běžného prohlížeče. Přístup k nim je možný až po nainstalování speciálního klienta. Zpravidla se jedná o The Onion Router zkr. TOR, neboť tyto weby běží na doméně .onion a jsou skryty za kaskádou serverů, přes které komunikace prochází. To poskytuje jejich provozovatelům i návštěvníkům určitou anonymitu.

Na těchto darknet webech se povětšinou nachází nějaký nelegální obsah. Probíhá zde obchod s kradeným zbožím, informacemi, přihlašovacími údaji, karetními daty, drogami, léky, zbraněmi, malwarem, pornografií, lidskými orgány a lidmi. Ale může být využíván i osobami, které mají obavu o svůj život a soukromí, např. tam, kde je potlačována svoboda projevu a jiný názor.

Onen nepoměr mezi surface webem (4 %) a deep webem (90 %) a darknet webem (6 %) je pak dán spíše množstvím informací uložených z větší části na deep webu a darknet webu než počtem domén či serverů, na kterých tyto weby běží. (Počet serverů, služeb a objem dat na darknetu z principu, jak tato vrstva funguje, nikdo přesně nezná, a je spíše odhadován.)

Filmy na toto téma:

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “OSINT: co je to surface web, deep web a darknet web” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: