Ochrana tiskovin před jejich paděláním

V tomto příspěvku bych vás rád seznámil se zcela novým ochranným prvkem NeTS společnosti DaveTon, který slouží k ochraně tiskovin před jejich paděláním resp. kopírováním, což je v současné době nejčastější způsob, jak padělky vznikají.

Není se ostatně čemu divit, protože k vytvoření kopie podvodníkovi stačí obyčejný skener, tiskárna a nějaký ten SW pro grafickou úpravu obrazu. Právě jednoduchost, rychlost a náklady maximálně ve výši několika tisíc korun, potřebné k vytvoření kopie, jsou příčinou, proč se stále častěji s těmito padělky tiskovin setkáváme, a proč v posledních letech dokonce můžeme zaznamenat i růst počtu těchto případů, zatímco počet pokusů o změnu dokumentu v el. podobě zůstává více méně pořád stejný.

Poznámka: Pokud v tomto příspěvku hovoříme o tiskovině, máme tím na mysli bankovky, kolky, šeky, známky, certifikáty, dárkové poukázky, slevové kupony, smlouvy, faktury, doklady, v podstatě cokoliv, co lze zkopírovat, upravit, vytisknout a zneužít.

Výhody ochranného prvku NeTS

Hlavní výhoda ochranného prvku NeTS (Nekopírovatelná Tisková Síť) spočívá v tom, že jím lze chránit jakékoliv tiskovinu a není k tomu potřeba žádné speciální HW nebo SW vybavení. Stačí obyčejná laserová, nebo inkoustová tiskárna, která tiskne v režimu CMYK. A takovou tiskárnou je vybavena v podstatě každá firma a mnozí mají takovou tiskárnu i doma. Je zřejmé, že tento ochranný prvek splňuje i základní pravidlo, které říká, že náklady vynaložené na ochranu by neměly být vyšší než možná škoda.

Poznámka: To o ostatních, doposud používaných ochranných prvcích tiskovin, říci nelze. Světlotisk, hlubotisk, tisk barvami viditelnými v UV záření, aplikace hologramu jsou ochranné prvky sice účinné, ale finančně příliš nákladné, takže si je rozhodně nemůže dovolit každý.

Princip ochranného prvku NeTS

Princip na jakém ochranný prvek NeTS funguje, je velice jednoduchý. V ochranném prvku je umístěn text nebo obrázek, který se na originále dá zviditelnit pomocí infračervené kamery (infrared, zkr. IR). Pokud se podvodník pokusí tiskovinu, která je ochranným prvkem NeTS chráněna, zkopírovat a vytisknout, tak na padělku nedojde ke zviditelnění textu nebo obrázku umístěného v ochranném prvku NeTS, protože silné světlo používané ve skenerech a kopírkách způsobí, že tento text nebude správně načten, a tudíž pak nemůže být ani správně vytištěn.

Poznámka: Je zde v podstatě použit opačný přístup než u některých tiskovin, na kterých je napsán inkoustem, který odráží silné ultrafialové světlo (ultraviolet, zkr. UV) nápis „VOID“, který na originále není vidět, ale na kopii ano. Útočník tak v případě prvku NeTS nemusí mít ani tušení, že tiskovina je tímto prvkem chráněna.

Možnosti ochranného prvku NeTS

Jak již bylo naznačeno výše, vzhledem k minimálním nákladům na ochranu tiskovin pomocí prvku NeTS, můžeme prohlásit, že ochrana tímto prvkem je finančně dostupná prakticky pro každou firmu i drobného živnostníka. Obrázek nebo text, který bude v ochranném prvku NeTS použit, si můžete zvolit, přičemž nejmenší velikost prvku může být 2 x 2 mm, ale stejně tak může zabírat i celý povrch tiskoviny. Záleží jen na vás, kam ochranný prvek NeTS umístíte a jaké tiskoviny jím budete chránit.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.


K článku “Ochrana tiskovin před jejich paděláním” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: