Ochota riskovat roste s nadmořskou výškou

Vrcholový management, který činí závažná strategická rozhodnutí, by neměl sedět ve vyšších patrech budovy, protože pak má tendenci více riskovat.

Údajně již od třetího patra lze pozorovat sklony jít do většího rizika, takže pozor!

K tomuto vcelku překvapujícímu zjištění dospěl výzkumný tým z univerzity v Miami pod vedením doktora Sina Esteky při analýze chování manažerů odpovědných za investice ve finančním sektoru. Přičemž závěry této studie by měly být obecně platné pro všechna odvětví.

Čím výše tito manažeři seděli, tím disponovali větším sebevědomím a pocitem moci a tím spíš byli ochotni jít do většího rizika. Naproti tomu ti, co seděli v přízemí, sázeli tzv. na jistotu. Více zde.

Doktor Esteky tvrdí, že když si management tuto skutečnost uvědomí, tak pak může korigovat své rozhodování. Osobně však toto jeho přesvědčení nesdílím, a na schopnost této autokorekce bych raději příliš nesázel. A rozhodně ne v delším období, kdy se může dostavit recidiva i při pouhém pohledu z okna, a přijal bych raději další opatření.

Např. bych vrcholový management anebo alespoň jeho část preventivně neumísťoval do nejvyšších pater budovy a minimálně jednání, kde dochází k důležitým rozhodnutím, přesunul do pater níže položených. Ale proti gustu žádný dišputát.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Ochota riskovat roste s nadmořskou výškou” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: