Nová média, názorové bubliny a profesionální žurnalistika: Fake news

minulém příspěvku jsem psal o tom, jak se stát masovým sdělovacím prostředkem, začít publikovat na internetu nejrůznější příspěvky a jak snadno prostřednictvím těchto příspěvků ovlivňovat i veřejné mínění.

V každoročně zveřejňované predikci kybernetických hrozeb na další rok, jsem pak uvedl, že v tomto roce můžeme očekávat enormní nárůst falešných zpráv tzv. fake news.

Ne snad že by k tomu v předchozích letech nedocházelo, ale technologie, pomocí nichž lze vyrábět fake news a tudíž i ovlivňovat veřejné mínění, již pokročily natolik, že by se dalo s trochou nadsázky prohlásit, že jsme tím překročili Rubikon.

I v minulých letech samozřejmě docházelo k šíření desinformací a ovlivňování veřejného mínění. Na zprávy, které záměrně zamlčovaly podstatné skutečnosti, vytrhávaly věci z kontextu, vyvozovaly z nich vlastní závěry, a interpretovaly realitu prostě jinak, jsme si už tak nějak zvykli.

A pokud to nestačilo, docházelo i k úpravám fotek, audia a videa na počítači, kde byly vymazány nežádoucí objekty, jiné byly zase naopak přidány, a v některých případech byly fotky a video natočeno s komparzisty jen za účelem potvrzení dané zprávy a vyvolání dojmu skutečnosti.

Aktuálním trendem je pak využití možnosti vkládat v reálném čase jakékoliv osobě do úst libovolná slova, a to na základě zaznamenání několika minut jejího předchozího hlasového projevu. Což není u veřejně vystupujících osob, jejichž projevy jsou k dispozici na internetu, vůbec žádný problém. A pokud by se požadované slovo v žádném ze stávajících záznamů nenacházelo, hlasový syntetizátor VoCo ho dokáže spolehlivě vygenerovat.

A aby danému hlasovému projevu odpovídala i obličejová mimika, je za tímto účelem použit software typu Face2Face, který pak pomocí obyčejné webové kamery snímá obličej jedné osoby a její mimiku pak přenáší na obličej druhé osoby, který je uložen v počítači, kde je tímto způsobem rozpohybován. Když oba tyto přístupy spojíte dohromady, tak můžete v podstatě vysílat přenosy s kýmkoliv a nechat ho mluvit tak, jak vy potřebujete.

Maličkostí pak už je namontovat jeho hlavu na tělo jiné osoby a nechat ji tak pohybovat se v místech, kde ve skutečnosti daná osoba vůbec nikdy nenacházela anebo jednat s lidmi, se kterými se tam vůbec nesetkala. Nástroje jako TensorFlow jsou k dispozici na GitHub, takže kdokoliv, kdo chce fake news vyrábět, má k dispozici vše potřebné.

Zjistit, jaké informace jsou falešné a jaké pravdivé, je stále obtížnější a pro běžného čtenáře, posluchače nebo diváka v podstatě nemožné. Dochází k hackování účtů redaktorů vybraných médií a zamořování důvěryhodných zdrojů falešnými informacemi. Takže i ti, co chtějí psát objektivně, jsou indoktrinováni, např. výsledky prefabrikovaných průzkumů.

Problém je, že za této situace lze pravost konkrétní informace ověřit velice těžko, neboť může být podpořena obecně známými pravdami a odkazy na důvěryhodné zdroje a autority, které samy se staly obětí fake news.

Na tomto místě je třeba rozlišit mezi amatérským zpravodajstvím, kdy si daný redaktor informace vůbec neověří anebo je chybně interpretuje a fake news, které jsou vyráběny a uvolňovány na zakázku.

Nebezpečí fake news pak spočívá především v tom, že mnozí lidé, ale i organizace si na jejich základě vytvářejí určitý názor, tento názor pak dál šíří a dodávají mu punc důvěryhodnosti. Některé osoby z veřejného i soukromého sektoru pak celkem logicky na základě těchto informací realizují určitá rozhodnutí.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:

  1. Robert Malý

    Jen doplním toto velmi zajímavé téma, že tu existuje něco co se nazývá informační boj, který jede ze všech stran jehož nedílnou součástí jsou i tzv. PSYOPS a nespočívá jen v produkci informací, ale i v eliminaci jiných informací např. státem řízené cenzury (mimochodem nic nového, ta tu byla nejenom za socializmu, 1. republiky, ale i za monarchie). Internet tomu všemu dodal sílu. To se děje jak v nadnárodním měřítku, ale vidíme to i v lokálním měřítku na úrovni měst, je to jednoduše řečeno o potřebě manipulovat s veřejným míněním. Jak se tomu bránit? Těžko, ale naprosto souhlasím s tím co je uvedeno v článku http://www.cleverandsmart.cz/nova-media-nazorove-bubliny-a-profesionalni-zurnalistika/ „Nespoléhat jen na jeden zdroj informací, porovnávat informace z více zdrojů,“ a hlavně „přemýšlet o tom, co, kdo píše a proč to píše, komu tím pomůže, a co tím získá.“


K článku “Nová média, názorové bubliny a profesionální žurnalistika: Fake news” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: