Není vyjádření nízkého rizika pomocí zelené barvy zavádějící?

Byť se při vizualizaci jednotlivých úrovní rizik běžně používá zelená pro nízké, žlutá pro střední, oranžová pro vysoké a červená pro kritické riziko, tak si kladu otázku, zda není vyjádření nízkého rizika právě pomocí zelené barvy tak trochu zavádějící.

Nemám nic proti zelené barvě, naopak. Ale nemůže v mnoha lidech zelená barva budit zdání, že tam žádné riziko není, a tudíž že s ním není třeba nic dělat? A přitom ono riziko tam pořád je, a je třeba ho minimálně monitorovat.

Ve svých analýzách, reportech, ale i na webu používám pro vyjádření jednotlivých úrovní rizika tuto barevnou škálu.

Úroveň rizika Barva Kód barvy HEX Kód barvy RGB
Nízké zelená (green) #669933 102:153:51
Střední žlutá (yellow) #FFCC00 255:204:0
Vysoké oranžová (orange) #FF6600 255:102:0
Kritické červená (red) #990000 153:0:0

Ovšem kladu si otázku, zda by nebyla následující barevná škála pro vyjádření jednotlivých úrovní rizik přeci jen o něco lepší.

Úroveň rizika Barva Kód barvy HEX Kód barvy RGB
Nízké žlutá (yellow) #FFCC00 255:204:0
Střední jantarová (amber) #FF6600 255:102:0
Vysoké oranžová (orange) #FF3300 255:51:0
Kritické červená (red) #990000 153:0:0

Jak by mohlo v praxi vypadat znázornění jednotlivých rizik pomocí tradiční a pozměněné palety barev je zachyceno na následujícím obrázku.

risk-scale

Samozřejmě, že si uvědomuji, že při použití této palety barev nemusí být jednotlivé úrovně rizik až tak snadno rozpoznatelné, třeba při promítání na zeď, ale přesto nebo právě proto by mě zajímal váš názor. Ten může vyjádřit hlasováním v následující anketě.

Ve srovnání s tradičními barvami pro jednotlivé úrovně rizika by mi toto barevné rozlišení bez použití zelené barvy vyhovovalo:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Používáte nebo chtěli byste používat pro vyjádření jednotlivých úrovní rizik jinou barevnou škálu? Pokud ano, tak prosím uveďte kód jednotlivých barev.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: ,


K článku “Není vyjádření nízkého rizika pomocí zelené barvy zavádějící?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: