Neformální vzdělávání: TryHackMe

Portál TryHackMe nabízí možnost se připravit na roli etického hackera, penetračního testera, bezpečnostního analytika apod.

Po registraci je k dispozici hned několik cest (paths), kterými se můžete vydat a po jejich absolvování pak na vás čeká i certifikát. Cesta se skládá z modulů (module), které tvoří nějaký logický celek. A moduly se pak skládají z tzv. místností (rooms), ve kterých se učíte a prověřujete své znalosti konkrétní problematiky ve formě otázek a praktických příkladů (tasks).

Některé otázky jsou koncipovány tak, že k jejich zodpovězení stačí mít teoretické znalosti nebo pozorně číst text, u jiných je potřeba znalosti prakticky použít a vyřešit konkrétní příklad. Ten se řeší buď přímo v prostředí TryHackMe, kde máte k dispozici virtuální stroje s potřebnými nástroji. Anebo, např. v rámci OSINT dohledáváte a ověřujete informace přímo na internetu na skutečných serverech.

Jeden stroj slouží zpravidla k realizaci útoku, spouštíte jej kliknutím na tlačítko „Start AttackBox“ v záhlaví modulu a druhý, který je cílem útoku, pak spustíte kliknutím na tlačítko „Start Machine“, které se nachází vždy u konkrétní úlohy. Pozor, spuštění obou strojů může trvat až několik minut. A jako neplatící uživatel můžete spouštět jednou denně jen jeden AttackBox a všechny úlohy musíte vyřešit do 60 minut, což vám nemusí vždy k dokončení všech úloh stačit.

Pokud chcete nabýt znalostí z konkrétní oblasti, můžete vstoupit přímo do místnosti, která se dané problematice věnuje. Místnosti jsou označeny stupněm náročnosti (info, easy, medium, hard, insane), takže na své si přijde jak úplný začátečník, tak i osoba, která již má v dané oblasti nějaké zkušenosti.

Za absolvování některých místností získáváte odznaky (badge), které se pak zobrazují na vašem profilu a za odpovídání na jednotlivé otázky pak získáváte body, které se promítají do vašeho celkového hodnocení a umístění na žebříčku. Na dashboardu pak i vidíte, ve kterých oblastech jste silní, a kde byste měli na sobě ještě zapracovat.

Vybrané moduly a místnosti můžete absolvovat i s účtem zdarma, většinu však až po zaplacení, což je způsob, jak web získává peníze na svůj provoz. Cena ale není vysoká a pokud se chcete v této oblasti úspěšně rozvíjet, tak se těch pár dolarů vyplatí investovat.

Přechod na premium verzi může učinit kdykoliv a to kliknutím na tlačítko „Go Premium“ v pravém horním rohu, kde si můžete vybrat typ předplatného. K dispozici je možnost platit měsíčně 14 USD anebo si zaplatit celý rok dopředu a pak dostanete slevu a cena za měsíc pak vychází na 10,5 USD. Dále je nabízena speciální cena pro studenty a korporace.

Bez zajímavosti také není, že pokud absolvujete cestu CompTIA PenTest+, která je zakončena certifikátem, tak pak můžete získat slevu na stejnojmennou zkoušku u společnosti CompTIA.

Poznámka: Pokud použije tento odkaz k registraci a následně se pak během 7 dnů rozhodnete přejít z free verze na placenou, tak získáte kredit 5 $.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.


K článku “Neformální vzdělávání: TryHackMe” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: