Ne, tenhle obrázek opravdu nemůže hacknout váš počítač

jokerStegosploit není žádný exploit, který by zneužíval nějakou kritickou zero-day zranitelnost v kódu starající se o zobrazování obrázků v prohlížeči, tak jako tomu bylo v tomto případě, nýbrž je to jen obfuskovaný javascript ukrytý v obrázku pomocí steganografie a zneužívající skutečnosti, že obsah souboru lze interpretovat jako skript stejně jako obrázek.

Saumil Shah tuto svou techniku skrývání javascriptu do obrázků a možnost jejich následného spuštění v prohlížeči, kterou prezentoval na nedávné Hack In The Box konferenci v Amsterdamu, pojmenoval Stegosploit. Pokud jste se této prezentace osobně nezúčastnili, tak ji můžete shlédnout zde, případně se podívat na první a druhou část anebo si alespoň prohlédnout slidy.

Je s podivem, že The Hacker News, SecurityAffairs a další weby neváhaly označit tuto techniku za budoucnost on-line útoků a tuto informaci pak začaly obratem přebírat i ostatní média, která ji prezentovali jako vážnou hrozbu a uváděli ji bombastickými titulky, jako „Obrázek, který hackne váš počítač“ apod.

Nemohu se ubránit dojmu, že tento humbuk tak trochu rozpoutal i sám Saumil svým prohlášením, vystupováním a způsobem prezentace, ale to není až tak podstatné. Důležité je, že vše je trochu jinak a o žádnou kritickou zranitelnost se vůbec nejedná.

Když se podíváme na Saumilův zdrojový HTML kód, tak zjistíme, že daný obrázek ukrývající v sobě škodlivý kód je načten párovým tagem script, takže je celkem logické, že se daný kód spustí, a když je tentýž obrázek načten pomocí tagu img, tak se zase normálně zobrazí.

Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print

Štítky: ,


K článku “Ne, tenhle obrázek opravdu nemůže hacknout váš počítač” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: