Nahradí zařízení s Androidem klasický desktop? – 2. díl

AndroidZařízení s Androidem může nahradit klasický desktop, ovšem není to náhrada pro každého a můžete se potýkat i s určitými omezeními.

Byť se tento OS vyvíjí, tak pod ním není možné stále dosáhnout takové efektivity práce jako ve Windows. Efektivitu snižuje především nemožnost pohodlné práce ve více oknech, pomalejší přepínání mezi aplikacemi a horší práce s textem.

Na obranu Google Android je však nutno podotknout, že nebyl navržen s cílem nahradit klasický desktop, nýbrž měl běžet na různých HW platformách s menší výkonností, omezeným množstvím paměti a měl být využíván jen pro specifické účely.

V současné době však většina zařízení s Androidem nabízí již takový výkon, že mohou být používána téměř k jakýmkoliv účelům. Tato zařízení obsahují vícejaderný procesor, několika GB operační paměti, HDMI a USB port, a není tak problém k nim připojit externí periférie jako je klávesnice, myš a monitor.

V případě využití tabletu jako klasického desktopu je ale nanejvýš žádoucí, aby bylo možné jej zároveň i nabíjet. To znamená, že takové zařízení musí být buď vybaveno 2 USB porty anebo musí být nabíjení realizováno jinak než přes USB. A ne každý model tento požadavek splňuje.

Před koupí byste si také měli ověřit, jak je na tom daný model s aktualizacemi. Problém je, že kolikrát ani nestačí vlastnit ten správný model, ale musíte ho navíc koupit i v tom správném regionu, protože jen pro něj jsou aktualizace později uvolňovány.

V praxi bohužel dochází k tomu, že ani výkonné tablety, kde tomu technicky nic nebrání, není možné jednoduchým způsobem upgradovat na vyšší verzi Androidu např. KitKat 4.4, a tudíž na nich není možné spustit MS Office 365 a používat je jako plnohodnotný desktop. (Vím, že jsou zde alternativy v podobě Open Office, Google Docs apod., ale…)

Většina uživatelů také může ze stejného důvodu rovnou zapomenout na to, že by kdy upgradovala např. na poslední verzi Android 6.0 Marshmallow a užila si tak nových vlastností, jako třeba o něco efektivnější kopírování a vkládání textu, což při intenzivní práci s textem oceníte nebo více oken na obrazovce v režimu multi-window.

Nejde však jen o aktualizace samotného Androidu a možnost používat kancelářský balík od Microsoftu, ale i o bezpečnost, a zde se nachází asi největší úskalí vyplývající roztříštěnosti Android platformy a neochotě/neschopnosti výrobců poskytovat pro daný model aktualizace.

Pravda je taková, že Google Android se v současné době potýká s obrovským množstvím kritických zranitelností, přičemž starší verze Google Android obsahují zranitelnosti, které z výše uvedeného důvodu nebudou nikdy opraveny.

Právě vyšší riziko napadení těchto zařízení, může v konečném důsledku způsobit odliv uživatelů od této jinak skvělé platformy, a pokles tržního podílu Google Android na trhu přenositelných zařízení, což by jistě byla škoda.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Nahradí zařízení s Androidem klasický desktop? – 2. díl” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: