Nahradí přenositelné zařízení klasický desktop?

transformersŽe bude klasický desktop v mnoha případech nahrazen nějakým přenositelným zařízením, je dnes už více než jisté.

Přispěla k tomu především cenová dostupnost těchto zařízení a dostatečně výkonný hardware zvládající i výpočetně poměrně náročné operace. Otázkou však nadále zůstává, jaký operační systém na těchto zařízeních do budoucna najdeme.

Na mém novém hlavním zařízení se bude nacházet OS:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Bude to OS od společnosti Google, Microsoft nebo Apple, který ovládne trh? Abychom na tuto otázku dokázali odpovědět, musíme se zamyslet nad tím, na jakých zařízeních tyto OS běží, a jakým způsobem je jejich uživatelé používají. Částečně nám na tuto otázku přináší odpověď tato studie.

Dozvíme se z ní např., že to, co uživatele drží na PC/laptopech je především efektivita práce, rozuměj rychlost, s jakou mohou přepínat mezi několika současně běžícími aplikacemi, ovládat je myší, psát na plnohodnotné klávesnici, pracovat s textem a grafikou na velkém displeji, a v neposlední řadě pak stahovat větší soubory z internetu.

Ze studie se dále dozvíme, že uživatelé zařízení jako smartphone používají, jaké překvapení, především k telefonování, psaní a příjmu SMS, e-mailů a vyhledávání informací na internetu, díky čemuž mají přehled o tom co se děje, a mohou tak lépe plánovat svoje aktivity.

Jakmile ale mohou, tak mnohé aktivity jako je e-mailová korespondence, vyhledávání informací na internetu, raději dokončí na PC/laptopu, který jim umožňuje mnohem efektnější a pohodlnější práci, a navíc i bez vážných zdravotních následků. Jenže potřebují kvůli tomu skutečně PC?

Nepotřebují, neboť mohou použít v podstatě jakékoliv zařízení, ke kterému lze připojit externí monitor, klávesnici, myš, a případně i další periférie a používat jej pak jako klasický desktop.

Až mi můj současný desktop doslouží, tak si pořídím:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Zpočátku se zdálo, že by to mohlo být nějaké zařízení s Androidem, které by mohlo klasický desktop postupně nahradit. Ovšem to bylo v době kdy žádné skutečně použitelné a cenově dostupné zařízení s iOS nebo Windows, které by uživatele nijak neomezovalo, na trhu nebylo.

Situace se však v posledních letech dramaticky změnila, neboť na trhu se objevila spousta velice kvalitních přenositelných zařízení s Windows a tedy i aplikacemi a prostředím, na které jsou uživatelé zvyklí. Je otázka, zda na tom něco změní laptopy s Chrome, jejichž prodej zaznamenal především v USA strmý růst.

Za této situace lze předpokládat, že souboj na trhu se bude odehrávat především mezi společnostmi Google a Microsoft, přičemž Google v poslední době dost ztrácí. A Jestli se v tomto směru něco nezmění, lze očekávat, že se bude na těchto zařízeních stále více prosazovat MS Windows, který má v tomto směru jasně navrch. O tom, že si je Microsoft této skutečnosti vědom, svědčí např. i aplikace AppComparison na GooglePlay nebo projekt Windows Bridge for Android.

V případě konvertibilního zařízení preferuji model s displejem, který se dá:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Už teď se na trhu objevují velice výkonné, elegantní a cenově dostupné konvertibilní zařízení 2v1 s Windows 8 a možností upgradu na Windows 10, někdy i s předinstalovanými MS Office 2013, nebo s ročním předplatným MS Office 365.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.


K článku “Nahradí přenositelné zařízení klasický desktop?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: