Microsoft Security Essentials

Pokud používáte operační systém od společnosti Microsoft a řešíte jaký antivirový prostředek nasadit, mohu vám vřele doporučit Microsoft Security Essentials.

Microsoft ví, co většina jeho zákazníků od počítače očekává. Chce počítač okamžitě používat pro svoji práci a nechce trávit čas nějakou složitou konfigurací. A tento požadavek Microsoft Security Essentials splňuje. Nejlepší na tomto produktu ale je, že je zdarma a to nejen pro domácnosti, ale i pro malé firmy, které ho mohou nasadit až na deset počítačů.

Instalace

Microsoft Security Essentials má jen několik málo MB a ze stránek Microsoftu je možné ho stáhnout ve verzi pro MS Windows XP, Vista a 7. Poklepáním na ikonu staženého souboru se instalace spustí.

Microsoft Security Essentials

Instalace se na nic neptá…

Microsoft Security Essentials

…a po několika minutách je hotovo.

Microsoft Security Essentials

Kliknutím na tlačítko „Dokončit“ se program Microsoft Security Essentials spustí a začne automaticky stahovat nejnovější definice virů a spywaru.

Microsoft Security Essentials

Takto vypadá obrazovka programu po prvním spuštění.

Microsoft Security Essentials

Na záložce „Aktualizovat“ je vidět průběh stahování. Škoda, že zde není nějaký indikátor, kolik času přibližně zbývá do dokončení aktualizace.

Microsoft Security Essentials

Na záložce „Aktualizovat“ vidíte datum a čas aktualizace včetně verze definic virů a spywaru.

Microsoft Security Essentials

Všimněte si, že nyní je již ochrana v reálném čase zapnuta a definice virů a spywaru je aktualizována. Nyní by již měl být váš počítač chráněn proti známým hrozbám.

Konfigurace

V aplikaci není nutné nic nastavovat, neboť produkt je již ve svém výchozím nastavení bezpečný. Pokud byste však chtěli chování Microsoft Security Essentials změnit, je to možné na záložce „Nastavení“.

Naplánovaná kontrola

Microsoft Security Essentials

Pokud kliknete v menu na volbu „Naplánovaná kontrola“, můžete zadat, kdy se má spustit pravidelná kontrola vašeho počítače. Ve výchozím nastavení je kontrola nastavena na neděli kolem druhé hodiny.

Výchozí akce

Microsoft Security Essentials

Pokud v levém menu vyberete položku „Výchozí akce“, můžete nastavit, jak se má Microsoft Security Essentials chovat v případě, že detekuje potenciální hrozbu, např. když navštívíte na internetu stránku, na které se nachází škodlivý kód. Chování (typ akce) vychází ze závažnosti hrozby (úrovně výstrahy). Ta může být: závažná, vysoká, střední nebo nízká. Je otázka, zdali je běžný uživatel schopen posoudit závažnost hrozby a má v této sekci vůbec cokoliv měnit. V každém případě je možné na jednotlivé hrozby reagovat stejně. Potenciálně škodlivý kód je možné automaticky odstranit (odebrat), vložit do karantény anebo povolit. Důvod, proč není veškerý potenciálně škodlivý kód odstraňován automaticky a je vyžadováno rozhodnutí uživatele, je prostý. Ne vždy musí být kód označený jako škodlivý opravdu škodlivý.

Ochrana v reálném čase

Microsoft Security Essentials

Zde stejně jako v předchozím případě nedoporučuji cokoliv měnit.

Vyloučené soubory a umístění

Microsoft Security Essentials

Pokud používáte nějaký SW, který vykazuje podobné chování jako malware, můžete ho sem přidat. Microsoft Security Essentials ho nebude kontrolovat a nedojde pak k jeho odstranění ani k přesunu do karantény. Měli byste si být ale jistí tím, co děláte.

Vyloučené typy souborů

Microsoft Security Essentials

Jedná se o obdobný případ, zde však můžete vyloučit z kontroly všechny soubory daného typu, např. obrázky.

Vyloučené procesy

Microsoft Security Essentials

Podobně jako u souborů i u procesů může Microsoft Security Essentials vyhodnotit, že obsahují škodlivý kód a nemusí tomu tak být. Stejně jako v předchozích dvou případech sem doporučuji cokoliv zadávat až v okamžiku, kdy narazíte na nějaký problém.

Upřesnit

Microsoft Security Essentials

Zde můžete rozhodnout o tom, zda má Microsoft Security Essentials kontrolovat i obsah archivů a vyměnitelných jednotek. Vytvořit bod obnovy systému má smysl především v případě, že používáte SW, který by mohl program chybně vyhodnotit jako škodlivý kód. Pokud jde o prohlížení úplných výsledků historie, není zde asi důvod bránit v tom ostatním uživatelům počítače.

Microsoft SpyNet

Microsoft Security Essentials

Internetová komunita Microsoft SpyNet pomáhá s detekcí škodlivého kódu. Ve výchozím nastavení je vybrána volba „Základní členství“. Rozdíl mezi základním a pokročilým členstvím není z popisu zřejmý. V obou případech Microsoft připouští, že by mohly být neúmyslně zaslány i osobní údaje.

Použití

Microsoft Security Essentials svou aktivitu znázorňuje ikonou v systray. Zelená znamená, že počítač je chráněn, točící se kolečko signalizuje, že probíhá kontrola, zelená šipka znamená, že se stahuje aktualizace, oranžová ikona s vykřičníkem signalizuje potenciální hrozbu a červená ikona značí nějaký problém.

Microsoft Security Essentials

Pokud kliknete na záložce „Domů“ na tlačítko „Zkontrolovat“, můžete provést kontrolu, zda se v systému nenachází nějaký škodlivý kód. Pokud ponecháte nastavení programu ve výchozím stavu, bude se tato kontrola spouštět každou neděli ve 2:00 hod. : 

Microsoft Security Essentials

Výsledek kontroly může vypadat takto.

Microsoft Security Essentials

Na záložce Historie se můžete přesvědčit, zda Microsoft Security Essentials nenalezl nějaký škodlivý kód.

Microsoft Security Essentials

Pokud se nějaký škodlivý kód na vašem počítači nachází, vypadá to takto.

Microsoft Security Essentials

Dále si můžete zobrazit položky v karanténě a rozhodnout se, co s nimi provedete.

Microsoft Security Essentials

Kromě toho si můžete zobrazit, které položky byly povoleny.

Microsoft Security Essentials

Pokud kontrola vašeho počítače již po nějakou dobu neproběhla, je tento stav signalizován změnou barvy ikony programu a okna. Zde je trochu matoucí, na jaké tlačítko kliknout. Pokud kliknete na to větší a barevné, tak proběhne taková kontrola, kterou jste si zvolili v menu „Plánovaná kontrola“.

Závěr

Microsoft Security Essentials efektivně využívá systémové prostředky, automaticky se aktualizuje a zajišťuje ochranu před nejrůznějším malwarem v reálném čase. V okamžiku, kdy se (potenciálně) škodlivý SW pokusí sám nainstalovat či spustit, tak mu v tom Microsoft Security Essentials zabrání. Pokud jde o rozhraní samotného produktu, tak to je velice jednoduché, přehledné a intuitivní.

A jaké jsou vaše zkušenosti s Microsoft Security Essentials?

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: ,


K článku “Microsoft Security Essentials” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: