Mělo by Adobe ohlásit konec Flashe?
Opět se objevilo několik nových zranitelností v Adobe Flash Playeru a všichni se hned ptají, jestli by Adobe nemělo ohlásit jeho konec.
A velkohubě prohlašují, že oni ho na svých stránkách používat nebudou, a že i ostatní by měli jejich příkladu následovat a konečně přestat Flash podporovat tím, že nebudou webové aplikace ve Flashi dál vyvíjet, a prohlížeče budou nastaveny tak, že ho ve výchozím nastavení budou blokovat a od určitého data ho nezobrazí vůbec.
Každopádně bude zajímavé sledovat, jak na tyto výzvy bude reagovat trh, a zda bude počet webů používajících na svých stránkách Adobe Flash nadále klesat, jak uvádí W3Techs svém reportu.
Osobně mi přijde použitá metodika jako trochu zavádějící stejně jako těch necelých 10 %. Ale na druhou stranu, když se podíváme, co na většině webů tvoří onen Flash obsah, tak zjístíme, že jsou to převážně reklamní bannery, které by se daly oželet.
Je ale řešením, přestat používat jednu technologii a nahradit ji kompletně jinou. Á propos, jakou technologií by se měl Flash vůbec nahradit, HTML5? No, nevím, srovnání těchto dvou technologií mě zatím moc nepřesvědčilo, i když ve většině případů by nahrazení mohlo být bezproblémové.
To, že Adobe Flash Player obsahuje momentálně více zranitelností, by ale nemělo být tím hlavním důvodem, proč přejít na HTML5. Ony zranitelnosti v něm nemusí být nutně jen proto, že by byl jeho kód až tak špatný, ale třeba i proto, že je teď hledání zranitelností ve Flashi věnována nebývalá pozornost. No, po kauze Hacking Team se není čemu divit.
A není se čemu divit, když můžeme Adobe Flash Player nalézt prakticky na každém počítači, jak vyplývá z průzkumu, který si nechalo Adobe provést. A byť se jedná o starší průzkum, tak si nedělejme iluze, že by tomu mohlo být dnes nějak jinak, a že se snad v dohledné době něco na té 99% penetraci změní.
Pravda je taková, že široce používané technologie útočníky přitahují, protože pokud v nich nalezenou zranitelnost, které by se dalo zneužít, tak pak mohou vést plošný útok a velice snadno a s minimálními náklady zasáhnout obrovské množství počítačů připojených do internetu. V případě Flashe pak stačí napadnout nějaký reklamní systém a škodlivý kód umístit do Flash banneru, což se občas podaří.
Že to bez Flashe jde, dokazuje např. ekosystém vytvořený kolem iOS, kde Flash nikdy nefungoval, neboť ho Steve Jobs, který už tehdy otevřeně podporoval HTML5, odmítl kvůli jeho uzavřenosti, zranitelnosti, nestabilitě, nespolehlivosti, a nárokům na zdroje, a označil ho jako žrouta baterií. A obdobně tomu je i na zařízeních s Androidem, byť se tam dá Flash doinstalovat.
ČERMÁK, Miroslav, 2015. Mělo by Adobe ohlásit konec Flashe?. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/melo-by-adobe-ohlasit-konec-flashe/. [citováno 07.12.2024].
Štítky: Flash
K článku “Mělo by Adobe ohlásit konec Flashe?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.