Load test
Cílem tohoto testu je zjistit, jak se systém bude chovat v reálném provozu, kdy k němu bude současně přistupovat velké množství uživatelů.
Ze zkušenosti mohu říci, že na některé chyby se dá přijít až v okamžiku, kdy je k danému systému přihlášeno velké množství uživatelů, kteří současně využívají služeb, které daný systém poskytuje.
Možná si říkáte, že na provedení takového testu nic není, vždyť přeci máme nástroje, které slouží k provedení automatizovaných testů webových aplikací a vytvořit pomocí takového nástroje testovací skripty, které budou simulovat chování typických uživatelů vaší aplikace je snadné, stejně jako spustit tento skript třeba 1000krát. Ano, tímto způsobem můžeme snadno vyzkoušet, jak se aplikace bude chovat, když k ní bude připojeno současně 1000 uživatelů.
Problém je, že pokud chcete opravdu simulovat provoz v reálném prostředí, nemůže se spokojit s tím, že vytvoříte testovací prostředí, které bude odpovídat produkčnímu, a v aplikaci založíte testovací účet a pak pod ním necháte robota se 1000x přihlásit a provést předpřipravenou sadu skriptů. Tím byste jen otestovali, jak se systém chová v případě, že by si jeden jediný uživatel vytvořil 1000 sezení. A řešením dokonce není ani vytvoření 1000 různých účtů.
Takhle byste např. nikdy nezjistili, že systém začne při určitém počtu současně připojených uživatelů zobrazovat data jiného uživatele. Vy potřebujete vytvořit nejen odpovídající množství účtů, ale zároveň musíte nastavit práva v systému tak, že každý účet bude mít přístup jen ke svým datům a ta data navíc budou jedinečná. Nestačí tedy jednoduše zkopírovat stejná data na tisíc míst, to byste zase nic nepoznali.
Vy ta data budete muset buď vyrobit, nebo zkopírovat databázi uživatelů z produkčního prostředí do testovacího a použít reálná data. V takovém případě zvažte, zda neprovést i scrambling těch dat. Určitě ale nezapomeňte na důsledné oddělení testovacího a produkčního prostředí, protože pokud tak neučiníte, mohlo by se snadno stát, že servery z testovacího prostředí začnou komunikovat se servery z produkčního prostředí.
Tip: Od věci také není během load testu nechat ve vašem systému pracovat skutečné uživatele, neboť tím se ještě více přiblížíte reálnému provozu. No a nakonec můžete provést ještě stress test a pokud i tím aplikace úspěšně projde, máte velkou šanci, že stejně dobře si vaše aplikace povede i v okamžiku, kdy ji vystavíte do internetu. Hodně štěstí.
Jak provádíte load testing vy a jaké nástroje používáte?
ČERMÁK, Miroslav, 2011. Load test. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/load-test/. [citováno 07.12.2024].
Štítky: Testování SW
K článku “Load test” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.