Lev, který zařval

Dnes slaví narozeniny muž, který před 19 lety podstatným způsobem ovlivnil rozložení konkurenčních sil v bankovním sektoru.

Tehdy byla ohrožena nejen stabilita bankovního systému v České republice, ale zcela reálně hrozila i velká škoda ohrožující majetek každého občana z důvodu možné měnové reformy. Ano, jednalo se o pád Investiční a poštovní banky, zkr. IPB, lva ve světě financí, která v té době patřila mezi nejoblíbenější banky v ČR.

Na fotografii níže je zachycena skupina aktérů této kauzy, o nichž bych chtěl uvést několik slov. Někteří nejspíš znáte z různých médií v popředí stojícího Jiřího Tesaře a Libora Procházku, v té době vrcholové manažery IPB. Dále se na fotografii nachází pán v brýlích, to byl šéf útvaru Komunikace. 

Ale je tam ještě jedna postava s tmavými vlasy, a o ní jsem měl dlouhou dobu jen neúplné informace. Zprvu jsem vůbec nechápal proč je na této fotografii se sklopenou hlavou. Až pak mi to došlo. Aby jej nikdo nepoznal! A o to více jsem začal detaily o něm prověřovat.

Podle ověřených zjištění z různých zdrojů byl tento muž již od roku 1966 příslušníkem zahraniční rozvědky a je nositelem vysokého sovětského vyznamenání, které získal na jaře 1986. Podle různých zdrojů, např. ministerstva vnitra, měl hodnost podplukovníka. Proč o něm ale mluvím v souvislosti se srpnem?

Ověřil jsem si, že se narodil 23. 8. 1944 a je mu tedy 75 let. Pod svým krycím jménem napsal a vydal i knížku Koloniál. Tu se mi shodou okolností podařilo získat, a při jejím zakoupení jsem měl možnost vidět i některé jeho obrazy. Je prokázané a ověřitelné, že se podílel na všech rozhodujících jednáních s Nomurou v IPB v druhé polovině 90. let a byl i při tajných jednáních vedení banky o dalším postupu.

Pokud je účastníkem jednání přímo osoba s profesionálním výcvikem, tak není žádný důvod na utajení trvat. Spíše jde o to, jak ta jednání vést, aby se výsledek nedostal mimo utajení předčasně a druhá strana nemohla připravit adekvátní a účinnou reakci.

Chci Vám na tomto příkladu jen ukázat, že se někdy zaměříte na zdánlivé nebezpečí v popředí a skutečné ovlivnění jednání vám uniká. Nejdůležitějším aktérem pak může být i osoba v pozadí a to do té míry, že si jí na první pohled ani nepovšimnete. Pak už je většinou pozdě a škoda bývá dokonána.

Chtěl jsem ještě najít fotografii ministra Ivana Pilipa z tiskové konference s Randalem Dillardem, ale tam jsem zatím neúspěšný. Zkusím ještě zapátrat v soukromých archivech. V příštím článku zveřejním jak krycí jméno, tak i pravé jméno pana podplukovníka.

Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print

  1. Renata Nyklová

    ohromujícící…….. jistě všichni zainteresovaní, byť „pouze“ zaměstnanci IPB tušili, že je v pozadí něco více……, těším se na pokračování

    Díky Renata


K článku “Lev, který zařval” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: