Lev, který zařval

Dnes slaví narozeniny muž, který před 19 lety podstatným způsobem ovlivnil rozložení konkurenčních sil v bankovním sektoru.

Tehdy byla ohrožena nejen stabilita bankovního systému v České republice, ale zcela reálně hrozila i velká škoda ohrožující majetek každého občana z důvodu možné měnové reformy. Ano, jednalo se o pád Investiční a poštovní banky, zkr. IPB, lva ve světě financí, která v té době patřila mezi nejoblíbenější banky v ČR.

Na fotografii níže je zachycena skupina aktérů této kauzy, o nichž bych chtěl uvést několik slov. Někteří nejspíš znáte z různých médií v popředí stojícího Jiřího Tesaře a Libora Procházku, v té době vrcholové manažery IPB. Dále se na fotografii nachází pán v brýlích, to byl šéf útvaru Komunikace. 

Ale je tam ještě jedna postava s tmavými vlasy, a o ní jsem měl dlouhou dobu jen neúplné informace. Zprvu jsem vůbec nechápal proč je na této fotografii se sklopenou hlavou. Až pak mi to došlo. Aby jej nikdo nepoznal! A o to více jsem začal detaily o něm prověřovat.

Podle ověřených zjištění z různých zdrojů byl tento muž již od roku 1966 příslušníkem zahraniční rozvědky a je nositelem vysokého sovětského vyznamenání, které získal na jaře 1986. Podle různých zdrojů, např. ministerstva vnitra, měl hodnost podplukovníka. Proč o něm ale mluvím v souvislosti se srpnem?

Ověřil jsem si, že se narodil 23. 8. 1944 a je mu tedy 75 let. Pod svým krycím jménem napsal a vydal i knížku Koloniál. Tu se mi shodou okolností podařilo získat, a při jejím zakoupení jsem měl možnost vidět i některé jeho obrazy. Je prokázané a ověřitelné, že se podílel na všech rozhodujících jednáních s Nomurou v IPB v druhé polovině 90. let a byl i při tajných jednáních vedení banky o dalším postupu.

Pokud je účastníkem jednání přímo osoba s profesionálním výcvikem, tak není žádný důvod na utajení trvat. Spíše jde o to, jak ta jednání vést, aby se výsledek nedostal mimo utajení předčasně a druhá strana nemohla připravit adekvátní a účinnou reakci.

Chci Vám na tomto příkladu jen ukázat, že se někdy zaměříte na zdánlivé nebezpečí v popředí a skutečné ovlivnění jednání vám uniká. Nejdůležitějším aktérem pak může být i osoba v pozadí a to do té míry, že si jí na první pohled ani nepovšimnete. Pak už je většinou pozdě a škoda bývá dokonána.

Chtěl jsem ještě najít fotografii ministra Ivana Pilipa z tiskové konference s Randalem Dillardem, ale tam jsem zatím neúspěšný. Zkusím ještě zapátrat v soukromých archivech. V příštím článku zveřejním jak krycí jméno, tak i pravé jméno pana podplukovníka.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

  1. Renata Nyklová

    ohromujícící…….. jistě všichni zainteresovaní, byť „pouze“ zaměstnanci IPB tušili, že je v pozadí něco více……, těším se na pokračování

    Díky Renata


K článku “Lev, který zařval” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: