Lesk a bída HR v ČR: IT odborníci se budou muset rekvalifikovat
V tomto příspěvku vám přinášíme přepis rozhovoru, který se týká aktuální situace na trhu práce.
V odborných kruzích se již dlouho diskutuje o tom, že aby firmy uspěly ve vysoce konkurenčním prostředí, musí se specializovat, a snižovat své náklady na IT, a nejenom na něj, neboť jedině tak budou schopny nabízet kvalitní produkty a služby za rozumnou cenu. Z tohoto důvodu musí přestat vykonávat aktivity, které nesouvisí s hlavním předmětem jejich činnosti. Určitým řešením této situace je pak outsourcing a offshoring. A nejinak je tomu i v ČR, která pokud jde o snižování nákladů tímto způsobem, víceméně následuje ostatní západoevropské státy.
Znamená to, že firmy budou propouštět své zaměstnance?
Samozřejmě. Krásně jste to mohl vidět např. u vývoje SW, ten už většina firem dávno outsourcovala. A spolu s tím, jak bude outsourcing probíhat, tak se firmy budou postupně zbavovat i svých zaměstnanců, které již nebudou potřebovat, a ti budou muset hledat uplatnění někde jinde, a jen část z nich ho najde.
Proč jen část, když je IT odborníků nedostatek?
Z prohlášení nejrůznějších personálních agentur a z aktuální situace na trhu práce sice vyplývá, že firmy stále poptávají IT odborníky, kterých je nedostatek, ovšem v okamžiku, kdy se podíváme, jaké IT odborníky firmy poptávají, tak zjistíme, že to rozhodně nejsou ti, co se např. zabývají správou infrastruktury.
Lze tedy správce infrastruktury považovat za ohrožený druh?
Zcela jistě ano. Až donedávna se o IT infrastrukturu staraly firmy z nejrůznějších důvodů samy, ovšem tlak na snižování nákladů je značný, a tak dochází ke konsolidaci, virtualizaci a postupnému přechodu do privátních cloudů. V této fázi ještě masivní propouštění zaměstnanců neočekáváme, protože správa fyzických i virtuálních serverů probíhá víceméně stejně, jen je možné ji zvládnout v menším počtu.
Kdy tedy lze očekávat nějaké větší propouštění?
V okamžiku, kdy společnost outsourcuje správu své infrastruktury nebo začne využívat veřejných cloudů. Spolu s tím obvykle propustí i většinu svých systémových, databázových a síťových administrátorů, protože firma, která tyto služby poskytuje, již své specialisty má a ne všichni stávající zaměstnanci u ní mohou najít uplatnění. Nadbytečným zaměstnancům nezbývá, než se přihlásit do výběrového řízení na jinou pozici.
Znamená to, že se IT odborníci budou muset rekvalifikovat?
Bohužel ano. Jak jsem již naznačil, v současné době je největší poptávka po programátorech, IT projektových manažerech, IT analyticích a u těch jsou očekávány trochu jiné vlastnosti, schopnosti a dovednosti, takže pokud bude chtít, jak jste vy sám řekl, zástupce ohroženého druhu uspět, bude se muset přizpůsobit.
Štítky: HR
K článku “Lesk a bída HR v ČR: IT odborníci se budou muset rekvalifikovat” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.