LeakerLocker ransomware: Zaplať, nebo tvá data rozešleme všem tvým kontaktům!

Tento mobilní ransomware, jehož příchod jsem predikoval počátkem roku, byl objeven společností McAfee na mobilních zařízeních s Google Android, a funguje přesně na popsaném principu.

V zásadě zde dochází ke změně paradigmatu, která by se dala vystihnout jako „Zaplať, nebo svá data již nikdy neuvidíš“ na „Zaplať, nebo tvá data uvidí všichni“.

Tento ransomware, který je zároveň i trojským koněm, neboť se na první pohled tváří jako užitečná aplikace, požaduje povolit téměř všechna práva, a pak na vašem mobilním telefonu vyhledá fotky, kontakty, SMS, zprávy z Facebooku, e-maily, historii navštívených stránek, GPS historii a poté je zkopíruje do cloudu.

Dle analýzy společnosti McAfee tam ale nenahraje všechna data, nýbrž jen náhodně vybraná a pak vám dá 72 hodin na zaplacení 50 USD s tím, že když nezaplatíte, tak tato vaše soukromá data rozešle všem osobám, které máte v kontaktech. Tuto zprávu pak uvidíte po rebootu vašeho telefonu na uzamčené domovské obrazovce.

Doporučení nestahovat pochybné aplikace a zamyslet se nad tím jaká práva aplikace požaduje, je samozřejmě na místě, ale v praxi bohužel moc nefunguje. A pokud jde o platbu za nezveřejnění, je otázka, zda se dá útočníkům v tomto směru věřit, takže doporučení je samozřejmě neplatit, protože nejenže nemáte jistotu, že útočník dostojí svému slovu, ale také tím podporujete tento business.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “LeakerLocker ransomware: Zaplať, nebo tvá data rozešleme všem tvým kontaktům!” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: