LAN přes elektrickou síť

V tomto příspěvku se dozvíte, jak provozovat malou domácí nebo firemní síť přes elektrické rozvody.

Stačí jen vhodně kombinovat několik SOHO (Small Office a Home Office) technologií. Páteřní síť bude využívat stávající elektrické rozvody v budově, přes které bude signál přenášen za použití HomePlug/Powerline adaptérů, do kterých budou na jednotlivých podlažích připojeny routery, pomocí kterých bude šířen Wi-Fi signál v jednotlivých patrech.

Naše síť byla donedávna velice jednoduchá. Základem byl router pracující na frekvenci 2,4 GHz, který zároveň fungoval i jako AP, switch a DHCP server. Do jeho WAN portu byl připojen vysokorychlostní internet (DSL) a do 4portového switche, byl připojen NAS a síťová tiskárna s pevnou IP adresou. Bezdrátovým klientům DHCP server přiděluje dynamické IP adresy, adresu primárního a sekundárního DNS serveru a IP adresu brány do internetu. Pro zajištění odpovídající úrovně bezpečnosti je použit WPA2-PSK s šifrovacím algoritmem AES 256, a dlouhé komplexní heslo.

Časem jsme však potřebovali zpřístupnit naši síť i v dalších patrech budovy a na zahradě. Zakoupili jsme proto v bazaru ještě další dva routery. Ovšem ukázalo se, že Wi-Fi signál je v jednotlivých patrech budovy vzhledem k silným železobetonovým podlahám příliš slabý a pokud bychom použili režim WDS (Wireless Distribution System), rychlost by výrazně klesla. Jelikož se nám nechtělo vrtat do podlahy díry, rozhodli jsme se jednotlivé routery propojit za pomocí HomePlug adaptérů, které dokážou pro přenos dat využít rozvody stávající elektrické sítě.

HomePlug

Vzhledem k našim nízkým nárokům na přenosovou rychlost jsme příliš neřešili, jaký HomePlug použít a zakoupili jsme několik kusů Powerline adaptér PL85D (necelých tisíc korun za kus), který podporuje rychlost 85Mbps a šifrování 56bitovým DES klíčem. Rychlost závisí na kvalitě elektrických rozvodů, délce kabelů, a zda budou zařízení připojeny na stejné fázi, zda signál nebude procházet skrz jističe nebo elektroměr. Musíte to vyzkoušet.

Propojení dvou nebo více počítačů přes elektrické rozvody je pomocí této technologie velice jednoduché. Stačí jen HomePlug adaptér připojit do 220V zásuvky a Ethernet kabelem jej připojit k počítači nebo k volnému portu příslušného síťového zařízení, kterým obvykle bývá switch. Propojení se síťovým rozhraním jsme realizovali pomocí nestíněné kroucené dvojlinky (Unshielded Twisted Pair, zkr. UTP) Ethernet CAT5 zakončené RJ45 konektory.

Na HomePlug adaptéru není potřeba nic nastavovat, neboť zařízení pracuje na fyzické vrstvě a pouze moduluje signál (OFDM). Pokud by vás zajímaly technické parametry, tak vězte, že podporuje standard HomePlug 1.0, IEEE 802.3 a Auto MDIX, používá protokol CSMA/CD a vzdálenost mezi dvěma HomePlug adaptéry může být až 200 metrů.

Pokud byste chtěli komunikaci po elektrické síti šifrovat, můžete. V takovém případě ale musíte nejprve propojit Ethernet kabelem HomePlug adaptér přímo s počítačem, spustit program, který se nachází na CD, jež je součástí balení, zadat heslo a tohle postupně zopakovat se všemi HomePlug adaptéry. Od tohoto okamžiku je komunikace mezi HomePlug adaptéry šifrována. Je asi zbytečné dodávat, že pokud spolu mají zařízení ve vaší síti komunikovat, musí být nastaveno na každém HomePlug adaptéru stejné heslo.

Po určité době nečinnosti, v našem případě po 20 minutách, se HomePlug adaptér přepíná do úsporného režimu (standby mode). Náš model je vybaven 3 kontrolními LED diodami, které signalizují, zda je adaptér funkční (Power svítí), zda existuje spojení (HP Link svítí) a probíhá nějaký přenos dat (HP Act bliká).

Router v přízemí jsme vybavili směrovou anténou, kterou jsme si vyrobili z papíru a alobalu a sílu signálu nastavili tak, že za hranicemi našeho pozemku již naše Wi-Fi není dostupná. Všechny routery mají nastavenou IP adresu ze stejného rozsahu a stejné SSID, jen pracují na jiném kanále, aby se vzájemně nerušily. Router, ke kterému je připojen internet, funguje jako DHCP server, na ostatních routerech je zapnut DHCP relay agent. Klienti tak používají nejbližší AP a mohou se volně pohybovat po celé budově a přilehlém pozemku, kde všude je k dispozici Wi-Fi signál (klasický roaming).

Závěr: Celkové náklady byly tedy minimální a síť jsme zprovoznili během dopoledne. Nejvíce času zabrala konfigurace jednotlivých AP. Na konfiguraci koncových zařízeních se nemuselo měnit nic, neboť používají DHCP. Tímto způsobem se nám podařilo pokrýt několik pater budovy včetně zahrady, takže v letních měsících budeme moci pracovat i tam.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “LAN přes elektrickou síť” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: