Který mobilní operační systém je nejbezpečnější a proč?

questionZ pohledu bezpečnosti se dlouhodobě jako nejbezpečnější jeví mobilní zařízení s operačním systémem Microsoft Windows, Apple iOS a až s dlouhým odstupem za nimi následuje Google Android.

Je tomu tak proto, že Windows a iOS prostě obsahují nejméně zranitelností, kterých by se nějak aktivně zneužívalo. Google Android naproti tomu obsahuje zranitelnosti, často i kritické, kterých reálně zneužíváno je.

Ne že by jich bylo zneužíváno masivně a celosvětově, ale je. Běžný uživatel nemusí v takovém případě ani nic instalovat, ale stačí, když zavítá na stránku, která dané zranitelnosti zneužívá a jeho zařízení se může nakazit, a on si toho nemusí ani všimnout.

Problém pak činí i markety, z kterých lze stáhnout další aplikace na tato zařízení a opět je to Android resp. Google Play, kde se dost často nacházejí aplikace obsahující škodlivý kód. A to už vůbec nemluvím o alternativních marketech a úložištích, kde opět vede Android co do počtu trojanizovaných aplikací.

Co z toho vyplývá? Tak především je nutné se chovat obezřetně, a neinstalovat aplikace z alternativních marketů, dávat pozor na to, jaká práva aplikace požaduje, a zamyslet se nad tím, zda to v kontextu aplikace dává smysl, a pokud ne, tak aplikaci neinstalovat nebo daná práva nepovolit, tedy pokud máte Android 6, kde to jde.

Pozor také na nejrůznější výzvy k instalaci antivirů, aplikací pro zvýšení zabezpečení a generátorů jednorázových kódů za účelem dvoufaktorové autentizace, které se vám mohou zobrazit i na naprosto důvěryhodných webových stránkách. V minulosti byl možné na takové výzvy narazit na stránkách bank, ve vyhledávačích a sociálních sítích. Ke vložení této výzvy přímo do stránek pak došlo v prohlížeči na již napadeném počítači.

Poznámka: Cílem tohoto příspěvku nebylo pohanit Android, ale pouze poukázat na skutečnost, že Android, který je na mobilních zařízeních nejrozšířenější, je prostě i nejčastějším cílem útoku, a nejspíš se na tom ani v dohledné době nic nezmění.

Za nejbezpečnější mobilní OS považuji:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: , ,

  1. Robert Malý

    Paradoxně Android by mohl být díky architektuře nejbezpečnějším OS nebýt aktualizací, které vydává pouze výrobce daného zařízení. U renomovaných výrobců to jsou max. 3 roky podpory vydávání aktualizací, ale u některých OEM je to pod heslem „co tam je, to tam bude navždy“. Ti technicky zkušenější a odvážnější můžou zkusit http://www.cyanogenmod.org/ , ale i to je na vlastní nebezpečí.


K článku “Který mobilní operační systém je nejbezpečnější a proč?” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: