Který mobilní operační systém je nejbezpečnější a proč?

questionZ pohledu bezpečnosti se dlouhodobě jako nejbezpečnější jeví mobilní zařízení s operačním systémem Microsoft Windows, Apple iOS a až s dlouhým odstupem za nimi následuje Google Android.

Je tomu tak proto, že Windows a iOS prostě obsahují nejméně zranitelností, kterých by se nějak aktivně zneužívalo. Google Android naproti tomu obsahuje zranitelnosti, často i kritické, kterých reálně zneužíváno je.

Ne že by jich bylo zneužíváno masivně a celosvětově, ale je. Běžný uživatel nemusí v takovém případě ani nic instalovat, ale stačí, když zavítá na stránku, která dané zranitelnosti zneužívá a jeho zařízení se může nakazit, a on si toho nemusí ani všimnout.

Problém pak činí i markety, z kterých lze stáhnout další aplikace na tato zařízení a opět je to Android resp. Google Play, kde se dost často nacházejí aplikace obsahující škodlivý kód. A to už vůbec nemluvím o alternativních marketech a úložištích, kde opět vede Android co do počtu trojanizovaných aplikací.

Co z toho vyplývá? Tak především je nutné se chovat obezřetně, a neinstalovat aplikace z alternativních marketů, dávat pozor na to, jaká práva aplikace požaduje, a zamyslet se nad tím, zda to v kontextu aplikace dává smysl, a pokud ne, tak aplikaci neinstalovat nebo daná práva nepovolit, tedy pokud máte Android 6, kde to jde.

Pozor také na nejrůznější výzvy k instalaci antivirů, aplikací pro zvýšení zabezpečení a generátorů jednorázových kódů za účelem dvoufaktorové autentizace, které se vám mohou zobrazit i na naprosto důvěryhodných webových stránkách. V minulosti byl možné na takové výzvy narazit na stránkách bank, ve vyhledávačích a sociálních sítích. Ke vložení této výzvy přímo do stránek pak došlo v prohlížeči na již napadeném počítači.

Poznámka: Cílem tohoto příspěvku nebylo pohanit Android, ale pouze poukázat na skutečnost, že Android, který je na mobilních zařízeních nejrozšířenější, je prostě i nejčastějším cílem útoku, a nejspíš se na tom ani v dohledné době nic nezmění.

Za nejbezpečnější mobilní OS považuji:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print

Štítky: , ,

  1. Robert Malý

    Paradoxně Android by mohl být díky architektuře nejbezpečnějším OS nebýt aktualizací, které vydává pouze výrobce daného zařízení. U renomovaných výrobců to jsou max. 3 roky podpory vydávání aktualizací, ale u některých OEM je to pod heslem „co tam je, to tam bude navždy“. Ti technicky zkušenější a odvážnější můžou zkusit http://www.cyanogenmod.org/ , ale i to je na vlastní nebezpečí.


K článku “Který mobilní operační systém je nejbezpečnější a proč?” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: