Je lepší myšlenková mapa nebo víceúrovňový seznam?

Jsou myšlenkové mapy (mind maps) k něčemu nebo je to jen jiný způsob zobrazení víceúrovňového seznamu?

Jsou často srozumitelné a užitečné jen pro toho, kdo je vytvořil. Ten, kdo je nevytvořil, se v nich obtížně orientuje a použité barvy, různě dlouhé čáry a umístění jednotlivých větví mu nemusí dávat žádný smysl. Mind maps jsou vysoce individuální záležitost, obzvlášť jsou-li kresleny rukou na papír a odráží uvažování a myšlenkové pochody osoby, která je vytváří.

U víceúrovňového seznamu, je na první pohled všem zřejmé, co jsou nejdůležitější oblasti. Na druhou stranu je pravda, že pokud je použit více jak tříúrovňový seznam, tak se takový seznam stává též nepřehledný a v takovém případě je lepší použít mind mapu. Stejně tak v případě delšího tříúrovňového seznamu je mind mapa lepší volbou, protože na první pohled jsou vidět hlavní oblasti zájmu. Seznam musí člověk často projít celý a počítat.

Pokud však má mind mapa sloužit vice lidem, je vhodné ji vytvořit pomocí nějakého programu a snažit se o rovnoměrné rozložení jednotlivých oblastí a ve stejné úrovni zachovat i stejnou míru detailu a používat takové barvy, jejichž význam vnímá většina stejně.

Při překlopení víceúrovňového seznamu do Minds Map zcela jistě narazíte na problém, jakou odrážku kam umístit. Zatímco původní víceúrovňový seznam byl orientován shora dolu s pevným odsazením jednotlivých úrovní tabelátorem, tak zde budete mít k dispozici geometrický střed, kam umístíte jádro problému, ale mate zde k dispozici i dvě roviny, horizontální a vertikální, čímž získáváte čtyři kvadranty resp. čtyři zlaté řezy, do kterých můžete jednotlivé oblasti umístit. A na tom, kam jednotlivé oblasti umístíte, dost záleží.

Pozornost kromě toho můžete upoutat použitou barvou. Je zřejmé, že pokud použijete u některé větve červenou barvu, tak ji bude čtenář věnovat větší pozornost. Stejně tak záleží na tom, jaké použijete obrázky. V okamžiku, kdy bude v některé větvi použit nějaký výrazný obrázek, může dojít k tomu, že daná část na sebe též strhne veškerou pozornost. Pokud tedy není vaším cílem upoutat k určité oblasti větší pozornost, musíte barvy a obrázky volit obezřetně.

V okamžiku, kdy je myšlenková mapa příliš komplexní a tedy hodně větvená, stává se nepřehlednou a to i při použití vhodného SW. Prezentace takové mind mapy většímu počtu účastníků a orientace v ní se stává problematickou a mind mapa přestává plnit svůj účel. V takovém případě je lepší se zamyslet nad tím, která část se nejvíce větví a zda pro ni raději nepřipravit samostatnou mind mapu.

Dalším řešením je použití programu Prezi, který umožňuje efektně a efektivně mezi jednotlivými větvemi mind mapy přecházet, ale o tom zase někdy příště.

Pro citování tohoto článku ve své vlastní práci můžete použít následující odkaz:
ČERMÁK, Miroslav. Je lepší myšlenková mapa nebo víceúrovňový seznam?. Online. Clever and Smart. 2013. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/je-lepsi-myslenkova-mapa-nebo-viceurovnovy-seznam/. [cit. 2025-01-18].

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Je lepší myšlenková mapa nebo víceúrovňový seznam?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: