Je Durak jen další z mnoha škodlivých aplikací na Google Play?

durakObvykle o škodlivých aplikacích na Google Play nepíši, ale na chování Duraka je přeci jen něco zajímavého, a proto stojí za to se o něm zmínit.

Útočníci si tentokrát pro šíření malwaru zvolili i u nás poměrně známou karetní hru Dudák, pocházející nejspíš z Ruska, kterou můžeme na Google Play najít pod názvem Durak.

Škodlivá verze této hry se zpočátku chovala naprosto normálně a teprve až po nějaké době, v tomto konkrétním případě, až po dlouhých 30 dnech, se projevila v plné síle a začala zobrazovat reklamu a vybízet uživatele ke stažení dalších škodlivých aplikací.

Tímto způsobem si autor aplikace zajistil nejen vysoký počet stažení, ale i získání pozitivního hodnocení od uživatelů, a v okamžiku, kdy došlo k nežádoucímu chování aplikace, tak si již málokdo uvědomil, že by to mohlo nějak souviset s aplikací, kterou si nainstaloval před několika týdny. Ne však jeden z uživatelů, který na tuto skutečnost upozornil na diskusním fóru Avast.

Netřeba snad dodávat, že právě vysoký počet stažení a pozitivní reference způsobila, že si aplikaci stáhli další uživatelé. Ukazuje se, že i když je uživatel obezřetný a dává si při instalaci aplikací z Google Play pozor, tak přesto nemá jistotu, že si do svého telefonu nenainstaluje nějakou škodlivou aplikaci.

Nelze se tak divit, že počet stažení Duraka snadno přesáhl několik miliónů, a měl značný potenciál šířit se dál. V době psaní tohoto článku již byla verze obsahující škodlivý kód z Google Play odstraněna.

Je zřejmé, že příště to bude zase jiná aplikace a moje téměř 5 let stará předpověď ohledně možného šíření malwaru na mobilní platformě se pomalu ale jistě naplňuje. Bohužel.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: ,

  1. Miroslav Čermák

    Na Google Play se objevily další hry, které byly vytvořeny jen za účelem získání přihlašovacích údajů na Facebook. Tentokrát se jednalo o hry Cowboy Adventure1 a Jump Chess, které vyzývaly uživatele k přihlášení na Facebooku. Hry dosáhly téměř jednoho miliónu stažení. Více zde.


K článku “Je Durak jen další z mnoha škodlivých aplikací na Google Play?” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: