Je Durak jen další z mnoha škodlivých aplikací na Google Play?

durakObvykle o škodlivých aplikacích na Google Play nepíši, ale na chování Duraka je přeci jen něco zajímavého, a proto stojí za to se o něm zmínit.

Útočníci si tentokrát pro šíření malwaru zvolili i u nás poměrně známou karetní hru Dudák, pocházející nejspíš z Ruska, kterou můžeme na Google Play najít pod názvem Durak.

Škodlivá verze této hry se zpočátku chovala naprosto normálně a teprve až po nějaké době, v tomto konkrétním případě, až po dlouhých 30 dnech, se projevila v plné síle a začala zobrazovat reklamu a vybízet uživatele ke stažení dalších škodlivých aplikací.

Tímto způsobem si autor aplikace zajistil nejen vysoký počet stažení, ale i získání pozitivního hodnocení od uživatelů, a v okamžiku, kdy došlo k nežádoucímu chování aplikace, tak si již málokdo uvědomil, že by to mohlo nějak souviset s aplikací, kterou si nainstaloval před několika týdny. Ne však jeden z uživatelů, který na tuto skutečnost upozornil na diskusním fóru Avast.

Netřeba snad dodávat, že právě vysoký počet stažení a pozitivní reference způsobila, že si aplikaci stáhli další uživatelé. Ukazuje se, že i když je uživatel obezřetný a dává si při instalaci aplikací z Google Play pozor, tak přesto nemá jistotu, že si do svého telefonu nenainstaluje nějakou škodlivou aplikaci.

Nelze se tak divit, že počet stažení Duraka snadno přesáhl několik miliónů, a měl značný potenciál šířit se dál. V době psaní tohoto článku již byla verze obsahující škodlivý kód z Google Play odstraněna.

Je zřejmé, že příště to bude zase jiná aplikace a moje téměř 5 let stará předpověď ohledně možného šíření malwaru na mobilní platformě se pomalu ale jistě naplňuje. Bohužel.

Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print

Štítky: ,

  1. Miroslav Čermák

    Na Google Play se objevily další hry, které byly vytvořeny jen za účelem získání přihlašovacích údajů na Facebook. Tentokrát se jednalo o hry Cowboy Adventure1 a Jump Chess, které vyzývaly uživatele k přihlášení na Facebooku. Hry dosáhly téměř jednoho miliónu stažení. Více zde.


K článku “Je Durak jen další z mnoha škodlivých aplikací na Google Play?” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: