Je bitcoin plnohodnotnou měnou anebo se jedná o toxické aktivum?

Peníze ať už ty klasické anebo virtuální, slouží jako prostředek směny, uchovatel hodnoty a zúčtovací jednotka.

Už v základním kurzu makroekonomie se dozvíme, že ekonomické subjekty chtějí držet peníze ze tří motivů: transakčního (spojený s důchodem a podnikáním), opatrnostního (nepředvídatelné výdaje) a spekulačního (změna výše úrokových sazeb).

Transakční motiv

Jak domácnosti, tak i firmy chtějí držet určité množství peněz v jejich nejlikvidnější podobě, aby mohly vůbec normálně fungovat a platit své účty, neboť dochází k určitému časovému nesouladu mezi příjmy a výdaji. Rozuměj, domácnosti obdrží peníze např. někdy v polovině měsíce, ale výdaje mají v průběhu celého měsíce.

Opatrnostní motiv

Domácnosti i firmy pak drží určité množství peněz i z opatrnostního důvodu, neboť neví, zda se v průběhu měsíce např. neobjeví nějaká výhodná nabídka, anebo nedojde k nějaké škodné události a tím pádem i k nepředvídatelným výdajům.

Spekulační motiv

Dále pak domácnosti a firmy mohou spekulovat, že dojde k poklesu cen obligací a k růstu úrokové míry, a proto chtějí držet určité množství peněz. Ona větší (Keynes), či menší (Friedman) závislost na výši úrokové míry zde prostě je, ale to není v tuto chvíli až tak podstatné.

Bitcoiny a realita

Dokáží však kryptoměny, konkrétně bitcoin, uspokojit tyto základní požadavky kladené na peníze a motivovat ekonomické subjekty k jejich držbě a používání? V teoretické rovině v zásadě ano, ale v praxi se ukazuje, že bitcoin definici peněz moc nesplňuje. Prostředek směny? Jak kde. Uchovatel hodnoty? Spíš ne. Zúčtovací jednotka? Dejme tomu. Ale vezměme to popořadě.

Na první problém narazíme už u transakčního motivu, kde není zaručeno, že transakce proběhne v požadovaný čas, případně že proběhne vůbec a kolik za ní nakonec zaplatíme. Také se neobejdeme bez prostředníka, který musí chtít transakci za poplatek potvrdit, což platí částečně i v případě klasických měn, tedy když není k platbě použita hotovost.

Mnohem horší je však problém, na který narazíme u opatrnostního motivu. V praxi se totiž ukazuje, že mnohé ekonomické subjekty, které bitcoiny přijímají, se jich snaží co nejdříve zbavit, rozuměj, směnit je okamžitě za jinou fiat měnu, protože bitcoinu prostě nevěří.

Takže jestliže např. zaplatíte v obchodě bitcoiny, tak ten si ponechá ve své peněžence jen část těchto peněz a drtivou většinu se snaží okamžitě převést na jinou měnu (CZK, USD, EUR).

A pokud jde o spekulační motiv, tak bitcoiny v zásadě drží jen ti, co je pořídili, tj. nakoupili nebo vytěžili v začátku relativně lacino a nyní spekulují na jejich růst. Tudíž je jen drží a nepoužívají jako prostředek směny a neplatí jimi v obchodech.

Jestliže tedy cena bitcoinů roste, vyplatí se je koupit? No pokud máte dostatek volných prostředků a jste ochotni jít do rizika, že hodnota vaší investice může během pár hodin poklesnout i o desítky procent, tzv. „flash-crash“ a věříte si, že je dokážete včas prodat, pak ano.

Ovšem je tu ještě jeden nemalý problém. V okamžiku, kdy se budete snažit své bitcoiny směnit, tak se může změnit kurz anebo je dokonce nikdo nemusí ani chtít přijmout. Z reálné zkušeností uživatelů vyplývá, že mnohdy museli čekat i několik dlouhých dnů, než směna zpět na CZK proběhla a zaplatili za to i nemalý obnos.

S volatilitou bitcoinu pak velice úzce souvisí i kurzové riziko. Zatímco v případě ostatních měn se můžete proti kurzovému riziku snadno zajistit finančními deriváty, jako jsou opce, swapy, futures a forwardy, tak zde to není až tak snadné. Ne že by to nešlo, jenže na provedení této operace musí být dva. Otázka je, co s tím v následujících dnech udělá burza.

Může tak nastat situace, že hodnota bitcoinů s občasnými pády sice nadále poroste, ale bude dále klesat počet obchodníků a bank, které je budou ochotni přijímat. Už teď se objevují informace, že klesá počet těch, co bitcoiny přijímají jako prostředek směny. Tím bude docházet k omezení množství a druhu zboží, který za bitcoiny budete moci pořídit.

Ad absurdum, můžete být bitcoinovým milionářem, ale nebudete si mít co koupit. Jednoduše řečeno, držba bitcoinů jest velice riziková, především díky značné volatilitě této měny a nulovým garancím, protože o své bitcoiny můžete velice snadno a rychle přijít, a nikdo vám nic nedá.

Je to tak trochu začarovaný kruh, protože značná volatilita brání jejich širokému využití v bežném životě. A dokud nebude možné platit bitcoiny u každého obchodníka za zboží, dostávat v nich výplatu, anebo jimi hradit poplatky, tak se bitcoin plnohodnotnou měnou nikdy nestane. Alternativní už je, a nejspíš jí i zůstane.

Výhoda bitcoinu je, že jej lze oproti fiat měnám a komoditám jako investiční zlato nebo diamanty snadno převézt přes hranice. Vlastně ani nemusíte, protože ke své bitcoinové peněžence můžete přistoupit, kdykoliv a odkudkoliv. Tedy pokud vás někdo nehackne, a vy o své bitcoiny nepřijdete, a k velkým hackům dochází bohužel poměrně často.

Úspěch bitcoinu je silně založen na důvěře, a jeho použití nelze vynutit. Jeho hodnota by měla dle Metacalfova zákona v čase s počtem uživatelů růst, což dává smysl. Otázka však je, zda počet uživatelů této sítě dál poroste, bitcoin jimi bude skutečně používán. Pokud však již teď není značně nadhodnocen, o čemž většinou nikdo nepochybuje, tak naopak bude v čase spíše klesat.

Především proto, že jeho hodnota je založena de facto na spotřebě proudu, křemíku a dalších prvků použitých v HW, kterém byla tato měna vytěžena a jehož cena by měla v delším období rovněž klesat stejně jako elektřina, kterou bude možné vyrábět efektivněji.

Jistě, můžete namítnout, že fiat penězům lidé z počátku také nevěřili, a nechtěli se vzdát zlata, anebo že později se nechtěli pro změnu vzdát hotovosti a používat platební karty, takže i přijetí Bitcoinu je otázkou času.

Možná, ale za penězi a kartami od počátku někdo stál, vynucoval je a i něco garantoval, zde máme zatím garantovanou jen jakousi pochybnou anonymitu, které využívají spíše ti, co chtějí skrývat své finanční transakce.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Je bitcoin plnohodnotnou měnou anebo se jedná o toxické aktivum?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: