Je Bitcoin perspektivní měna nebo podvod století?
Na tom, že je Bitcoin virtuální komodita, která by mohla poměrně dobře fungovat jako prostředek směny, se asi shodneme, ale…
Bitcoiny na rozdíl od klasických peněz nerazí a neuvolňuje do oběhu nějaká banka ani jiná autorita, ale sami uživatelé internetu, kteří je vytváří na svých počítačích tím, že si do nich stáhnou speciální program, který provádí poměrně sofistikovaný výpočet, jehož výsledkem je, když to hodně zjednodušíme, blok dat, tzv. Bitcoin. A samotnému procesu generování Bitcoinů se pak říká těžba.
Díky použitému matematickému aparátu a kryptografii je zaručeno, že Bitcoinů může být vytěženo jen předem určité množství a vzhledem k tomu, že vytěžené Bitcoiny nelze zduplikovat, nemůže dojít ke ztrátě jejich hodnoty, jako to známe u papírových peněz, kdy centrální banka nechá natisknout další a uvolní je do oběhu.
Ochota lidí používat Bitcoin jako prostředek směny, je jednoznačně zaručena na důvěře a tudíž i reálná hodnota Bitcoinu se může v čase měnit a i z Bitcoinu se může stát zcela bezcenná komodita, např. zásahem vlády, která jejich používání zakáže. Kdo začal s těžbou jako první tak jich lehce nabyl a má jich nyní nejvíce.
Většinu Bitcoinů vlastní spekulanti, kteří za ně nic nekupují, ale drží je, aby na nich vydělali. Jenže to by se musel Bitcoin začít masově používat jako jakákoliv běžná měna. S lehkou nadsázkou by se dalo říci, že Bitcoin je měna, která je kryta spotřebou elektrického proudu a ostatními aktivy celosvětové komunity v podobě energeticky náročného HW s omezeným využitím, a rychle klesající životností.
Náklady na těžbu Bitcoinů jsou skutečně značné a spotřebovávají se přitom cenné zdroje a generují nezanedbatelné negativní externality. Samy o sobě Bitcoiny žádné alternativní využití nemají, neboť jsou nehmotné a nedá se z nich nic vyrobit.
Těžit Bitcoiny se již dnes nevyplatí, jedině je můžete koupit, ale obecně to nedoporučuji. V současné době jsou náklady na těžbu Bitcoinů stále vyšší, a na běžném počítači se již těžba nevyplatí vůbec. I proto vznikají nejrůznější pooly, ve kterých se domácnosti mohou sdružovat a těžit tak společně, ovšem s minimálním, ne-li vůbec nějakým ziskem.
Jediný kdo na Bitcoinech může vydělat, je ten, kdo vytěžil první Bitcoiny, a dále pak ten, kdo provozuje podpůrné služby, jako nejrůznější těžební pooly, bezpečná tržiště, úschovny, a prodává potřebný HW k těžbě. Tito lidé pak pořádají i nejrůznější školení, konference a šíři osvětu ohledně budoucnosti Bitcoinů. Což je celkem logické, protože ten kdo do těžby investoval desítky nebo stovky tisíc korun, nebo z jejich používání něco má, tak bude tento business podporovat.
A pokud se vše ještě schová za boj proti společnému nepříteli, kterým jsou v očích některých jedinců vlády a banky, jež tisknou peníze, devalvují měnu a vůbec jsou příčinou všeho zlého, určitě se najde dost těch, co budou Bitcoin do krve bránit. Samozřejmě, že jsou mezi nimi i tací, co jsou pevně přesvědčeni o budoucnosti Bitcoinu a podporují jej zcela nezištně a mají jen ty nejlepší úmysly. Kéž by jich byla většina.
ČERMÁK, Miroslav, 2014. Je Bitcoin perspektivní měna nebo podvod století?. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/je-bitcoin-perspektivni-mena-nebo-podvod-stoleti/. [citováno 07.12.2024].
Štítky: Bitcoin
K článku “Je Bitcoin perspektivní měna nebo podvod století?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.